Tarczyca kształtem przypomina pulchnego motyla. Jest to gruczoł endokrynny ważący około 30 gramów, który produkuje hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest bardzo ważne, bowiem wpływa na pracę każdego narządu, każdej komórki w naszym ciele. O tarczycę trzeba dbać i ją badać. Jak?
Profesor Krzysztof Łabuzek w programie 36,6°C dokładnie opisał tarczycę i zaprezentował, w jaki sposób należy ją badać. Każdy z nas powinien sam sprawdzać, czy z tarczycą nie dzieje się nic złego - podstawą jest badanie palpacyjne. Jak je wykonać? Zobaczcie na filmie:
Jednak samemu bardzo ciężko znaleźć małe guzki o średnicy do 5 mm. Najlepszą metodą diagnostyki tarczycy jest zatem USG narządu, które wykryje guzki o średnicy nawet 1 mm. W wypadku występowania takich zmian należy badać tarczycę raz do roku. Guzki mogą się rozrastać, zazwyczaj guzki o średnicy powyżej 10 mm poddawane są biopsji. Niektóre guzy powinno się wycinać. W programie 36,6°C prof. Łabuzek opowiedział więcej o sposobach usuwania guzków z tarczycy. Okazuje się, że dostęp do tarczycy można osiągnąć nie tylko poprzez nacięcie szyi, ale także z dołu pachowego, miejsca za uchem czy nawet okolic brodawek sutkowych.
Polecamy: Czy tarczycę trzeba zawsze usuwać? Prof. Marcin Barczyński o chorobach tarczycy wie wszystko!
Jednak wycinanie guzków to nie są jedyne operacje przeprowadzane na tarczycy. Kiedy narząd jest bardzo chory lekarze mogą zdecydować się na jego całkowite usunięcie. Jak wygląda taki zabieg? Zobaczcie, jak przeprowadza się usunięcie tarczycy za pomocą endoskopu:
Warto wiedzieć: Mężczyźni też mają problemy z tarczycą! Jakie objawy może dawać chora tarczyca u panów i jak ją leczyć?
Należy także pamiętać o badaniu krwi pod kątem hormonów produkowanych przez tarczycę. Takie badanie powinno się przeprowadzać kontrolnie raz do roku.