Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który znajduje się w przednio-dolnej części szyi. Od góry narząd graniczy z elementami krtani, a od dołu z chrząstkami tchawicy. Zbudowana jest z dwóch płatów oraz łączącej ich cieśni. Jej normalna waga wynosi od 30 do 60 g, ale może się ona zmienić w ciąży, a także w poszczególnych fazach cyklu. Głównym zadaniem tarczycy jest wydzielanie hormonów – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), które działają na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego z kontrolującym je układem narządów. Ich stężenie kontrolowane jest przez TSH – hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową.
Tarczyca to problem tylko kobiet?
Przyjęło się, że choroby tarczycy to typowo babski problem. Statystyki pokazują jednak, że jedna na pięć osób z chorą tarczycą to mężczyzna. Niestety wielu panów lekceważy pierwsze objawy (są identyczne u obu płci) i trafiają do lekarza stosunkowo późno, kiedy choroba jest bardziej zaawansowana, a leczenie trudniejsze.
Jak działa tarczyca? Dowiesz się tego z filmu:
Nadczynność tarczycy – objawy
Nadczynność tarczycy to sytuacja kiedy narząd wytwarza zbyt dużo hormonów. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być wiele. Najczęściej nadczynność tarczycy pojawia się w ciąży, przy silnym stresie oraz w przebiegu ostrej choroby zakaźnej. Czasem niewłaściwa praca tarczycy spowodowana jest guzem narządu lub chorobą Gravesa i Basedowa (przeciwciała pobudzają tarczycę do produkcji hormonów). O nadczynności narządu może świadczyć:
- podenerwowanie;
- szybsza akcja serca;
- spadek masy ciała;
- mniejsza tolerancja wysiłku.
Niedoczynność tarczycy – objawy
Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się zbyt wysokim stężeniem TSH, a zbyt małym hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Przyczyną problemów może być choroba tarczycy (np. Hashimoto, przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy). Do najbardziej charakterystycznych objawów niedoczynność tarczycy należą:
- wypadanie włosów;
- poczucie, że jest bardzo zimno;
- sucha skóra;
- brak energii;
- poczucie zmęczenia;
- napuchnięcie;
- przybieranie na wadze.
Jak leczyć chorą tarczycę?
Hormony mają ogromny wpływ na działanie organizmu człowieka bez względu na płeć. Dlatego każdy niepokojący sygnał powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Przyczyn problemów może być wiele i sposób oraz zakres leczenia powinien być dobrany indywidualnie dla każdego pacjenta.