Jelito cienkie to najdłuższa część układu pokarmowego. U osoby dorosłej mierzy od 5 do 6 metrów. To własne w nim wytwarzany jest sok jelitowy, który umożliwia trawienie pokarmów. Za sprawą soku jelitowego i zawartych w nim enzymów rozkładane są białka oraz aminokwasy. Kiedy jelito cienkie zaczyna chorować pojawiają się:
- brak łaknienia
- nudności,
- silne bóle brzucha,
- przewlekłe ostre biegunki,
- zaburzenia wchłaniania
- niedożywienie.
Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu
Jednak jelito cienkie samo w sobie nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Jak podkreślił podczas czatu prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C:
Jelito cienkie nie jest unerwione czuciowo, w związku z czym nie daje objawów bólowych, chyba, że zdarza się niedrożność, wtedy występują wymioty i ostry ból, ale jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej interwencji lekarskiej. W innym przypadku jelito cienkie nie może boleć.
Rak jelita cienkiego - jakie może dawać objawy?
Mimo że to rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów, to niepokojące zmiany mogą pojawić się także w jelicie cienkim. Jakie objawy daje nowotwór jelita cienkiego?
Nowotwory jelita cienkiego w początkowej fazie nie dają żadnych objawów klinicznych i pierwszym objawem jest niedrożność przewodu pokarmowego manifestująca się silnymi bólami i wymiotami. W przypadku bardzo rzadkich nowotworów neuroendokrynnych objawy są bardzo niecharakterystyczne i sugerują różne schorzenia internistyczne.
Rak jelita cienkiego - jak go zdiagnozować?
Dokładne obejrzenie jelita cienkiego jest bardzo trudne. Narząd jest bardzo rozległy, do tego tak umiejscowiony, że wprowadzenie do niego endoskopu nie wchodzi w grę. Podczas czatu prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C wyjaśnił jak wygląda diagnoza raka jelita cienkiego:
Diagnostyka nowotworów jelita cienkiego jest bardzo trudna ponieważ nie można tam wprowadzić endoskopu. W związku z tym w przypadku podejrzenia zmian w obrębie jelita cienkiego ważne znaczenie diagnostyczne ma tomografia komputerowa. W niektórych stanach chorobowych jelita cienkiego stosuje się badanie kapsułą dojelitową - polega ono na połknięciu kapsuły zawierającej mikroskopijne kamery, które przechodzą przez przełyk pokarmowy i jelito cienkie wykonując fotografie przewodu pokarmowego, które potem można odtworzyć i zlokalizować zmianę. Niestety metoda ta jest bardzo droga i w Polsce nierefundowana przez NFZ. W związku z czym w naszych warunkach pozostaje badanie tomograficzne.
Rak jelita cienkiego – dużo zależy od ciebie
To czy rak jelita cienkiego się rozwinie w dużej mierze zależy od diety oraz stylu życia. Badacze zgodnie podkreślają, że duża ilość cukru oraz przetworzonego jedzenia znacząco podnosi prawdopodobieństwo rozwoju raka jelita cienkiego. O czynnikach ryzyka mówił także prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C podczas czatu:
Do czynników ryzyka należą nieprawidłowa dieta z duża ilością czerwonego mięsa a małą ilością błonnika, otyłość, brak ruchu, uwarunkowania rodzinne (zespoły genetyczne istotnie podwyższają ryzyko zachorowania, ale nie mamy na to wpływu) oraz choroby zapalne jelita grubego. Aby wystrzec się raka jelita grubego należy dbać o siebie, prowadzić zdrowy tryb życia.
Najskuteczniejszą metodą leczenia raka jelita cienkiego jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Jeśli została ona umiejscowiona w obrębie jelita krętego i czczego konieczne jest usunięcie zajętego fragmentu wraz z sąsiadującą krezką. Powodzenie leczenia zależy przede wszystkim od typu nowotworu oraz tego, czy doszło do zajęcia węzłów chłonnych.