Polub nas na Facebooku
Czytasz: Puder transparentny – do czego służy, jaki wybrać i jak go używać?
menu
Polub nas na Facebooku

Puder transparentny – do czego służy, jaki wybrać i jak go używać?

Kobieta, która się maluje

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Puder transparentny to produkt złożony z bezbarwnych drobinek substancji mineralnych, które po aplikacji wtapiają się w naturalny koloryt skóry. Jego rolą jest zmatowienie i rozświetlenie cery. Może stanowić wykończenie makijażu, skutecznie go utrwalając.

Puder to kosmetyk, z którego korzysta niemal każda kobieta. Nawet panie, które preferują naturalny, oszczędny makijaż, zwykle używają pudru do zatuszowania niedoskonałości cery. Najczęściej spotykane na rynku produkty mają właściwości kryjące. Różnią się odcieniami, więc należy dobrać taki, który idealnie pasował będzie do kolorytu skóry twarzy. Oferta pudrów transparentnych, czyli – jak sama nazwa wskazuje – po aplikacji niemal niewidocznych, nie jest tak bogata, jak klasycznych kosmetyków korygujących. Warto jednak zaopatrzyć się i w taki produkt, ponieważ stanowi dobre wykończenie każdego makijażu i rozwiązuje problem nieestetycznego świecenia się tzw. strefy T przy cerze tłustej i mieszanej.

Puder transparentny – co to za kosmetyk?

Dobry puder transparentny to produkt złożony głównie z naturalnych substancji mineralnych (zawiera znikome ilości związków syntetycznych). W jego składzie zwykle znajdują się: mika, związki cynku, magnezu, krzemu, oleje roślinne, wyciągi z ziół, witaminy A, C, E. Najczęściej nie zawiera substancji zapachowych. Po aplikacji drobinki pudru są na skórze niewidoczne. Nie ukrywa on zatem niedoskonałości cery, takich jak przebarwienia czy wypryski. Ma za to wiele innych korzystnych działań.

Do czego służy puder transparentny?

Rolą pudru transparentnego jest:

  • matowanie skóry twarzy poprzez wchłanianie nadmiaru sebum,
  • wygładzanie i rozświetlanie cery,
  • chronienie twarzy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych,
  • utrwalanie makijażu.

Puder transparentny, nakłada się na twarz na dowolnym etapie pielęgnacji – jako wykończenie pełnego makijażu, na podkład lub stosowany na co dzień krem albo bezpośrednio na skórę. Bardzo dobrze stapia się z kosmetykami (nie zmienia ich koloru), a na czystej skórze jest całkowicie niewidzialny. Nie tworzy wrażenia nałożonej na twarz maski, jak dzieje się to często w przypadku zwykłego pudru. Nadaje skórze aksamitną gładkość i skutecznie matuje ją w strefach występowania dużej ilości gruczołów łojowych, czyli na czole, nosie i brodzie. Ma bardzo delikatną formułę i nie zatyka porów. Wprawdzie nie można z jego użyciem wyrównać kolorytu cery ani zatuszować jej mankamentów, ale dzięki zawartości bioaktywnych drobinek puder transparentny zapobiega powstawaniu zmian zapalnych i poprawia ogólny stan skóry. Nałożony na makijaż, przedłuża trwałość podkładu i korektora. Nadaje się także na element bazy pod kolorowe kosmetyki.

Puder transparentny a typ cery

Puder transparentny odpowiedni jest dla każdego typu cery. Najwięcej korzyści przyniesie osobom o cerze mieszanej lub tłustej, ponieważ skutecznie zapobiega nieestetycznemu błyszczeniu tych partii skóry, w których dochodzi do nadprodukcji łoju. Działa nie tylko matująco, ale i – dzięki zawartości witamin, minerałów i olejków o właściwościach antyseptycznych – leczniczo. Puder transparentny stanowi także warstwę ochronną dla cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Bardzo rzadko działa alergizująco (zawsze należy to sprawdzić na niewielkim fragmencie skóry przed aplikacją na całą twarz), więc mogą stosować go nawet osoby z cerą atopową. Pudru transparentnego nie trzeba dopasowywać do karnacji, ponieważ jest bezbarwny. Tego samego kosmetyku można używać przez cały rok – niewidoczny będzie także na skórze opalonej.

Puder transparentny – jaki wybrać?

Puder transparentny – tak samo jak zwykły – można kupić w formie prasowanej (w kamieniu) lub sypkiej. Wybór zależy w tym przypadku wyłącznie od preferencji konsumentek, bo właściwości tych produktów są identyczne. Kupując kosmetyk, warto jednak zwrócić uwagę na jego skład. Najlepszy puder transparentny to taki, który składa się w większości z naturalnych składników i nie zawiera zbędnych dodatków syntetycznych. Taką propozycją jest na przykład hipoalergiczny puder transparentny ryżowy (z mączki ryżowej). Nie ma on w składzie talku i parabenów. Dobrym wyborem jest także puder transparentny bambusowy (z ekstraktu z pędów bambusa), który dzięki wysokiej zawartości tlenku krzemu ma silne właściwości pielęgnujące. Ciekawą propozycję stanowi półtransparentny puder bananowy. Ma lekko żółtawy odcień, dlatego częściowo tuszuje niedoskonałości cery, np. cienie pod oczami.

Jak przygotować domowy podkład? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zrobić podkład z naturalnych składników? Źródło: Klinika urody.

Jak nakładać puder transparentny?

Aplikacja pudru transparentnego nie różni się od sposobu nakładania pudru korygującego. Uzależniona jest przede wszystkim od jego postaci. Puder transparentny sypki nakłada się na twarz z użyciem dużego, gęstego pędzla. Aplikację ułatwia fakt, że pudełko zwykle zaopatrzone jest w dziurkowane wieczko, co pozwala dozować niewielkie ilości produktu. Puder transparentny w kamieniu łatwiej nakładać specjalnym puszkiem (zwykle dołączonym do opakowania) lub gąbką, ale można także posłużyć się pędzlem. Produkt aplikuje się przede wszystkim na strefę T, ale w przypadku wykańczania z jego użyciem makijażu warto nałożyć go na cały podkład (także na szyję i dekolt). Nadmiar kosmetyku nie stworzy widocznego efektu maski ani nie pozostawi nieestetycznych smug, ale może osypywać się na ubranie. Wystarczy aplikacja niewielkiej ilość pudru transparentnego, by dodać cerze blasku i na wiele godzin zapewnić jej świeży wygląd.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?