Wojewódzki lekarz weterynarii z obszaru warmińsko-mazurskiego poinformował o wykryciu pierwszego w regionie ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Chorobę wykryto w gospodarstwie na fermie drobiu w Rąbitach, gmina Zalewo, powiat iławski. W gospodarstwie żyje ponad dwadzieścia trzy tysiące indyków.
Specjaliści, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby, zdecydowali zutylizować całą hodowlę.
Jak skutecznie walczyć z grypą? Dowiesz się tego z filmu:
Ptasia grypa, czyli co?
Ptasią grypę wywołuje wirus grypy typu A. Mimo że choroba atakuje głównie ptactwo, to zdarzają się sytuacje, gdy wirus przenosi się na człowieka.
Zakażenie wirusem ptasiej grypy wywołuje bardzo podobne objawy "klasycznej" grypy. Chorzy mają wysoką gorączkę (powyżej 38 stopni Celsjusza), ponadto skarżą się na kaszel, bóle mięśni i zapalenie spojówek. Ptasia grypa - w przeciwieństwie do zwykłej grypy - nie atakuje górnych dróg oddechowych (tym samym chorobie nie towarzyszy ból gardła), tylko dolne. Wirus bardzo szybko atakuje płuca, w szczególności ich miąższ, a to zaburza prawidłową wymianę gazową i prowadzi do ostrej niewydolności oddechowej.
W leczeniu ptasiej grypy stosuje się leki, które hamują proces przenikania wirusa do komórek.
Więcej o ptasiej grypie, metodach jej leczenia oraz sposobach zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa przeczytacie w materiale:
Co to jest ptasia grypa? Jakie są jej objawy u ludzi i jak można się nią zarazić?