Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przywra – objawy i leczenie przywry krwi, kociej i wątrobowej
menu
Polub nas na Facebooku

Przywra – objawy i leczenie przywry krwi, kociej i wątrobowej

Mężczyzna, który trzyma zdjęcie wątroby

Fot: Klaus Vedfelt / gettyimages.com

Przywra to pasożyt bytujący w wątrobie, układzie krążenia, trzustce i płucach. Szczególne zagrożenie niosą motyliczka i motylica wątrobowa oraz przywry znajdujące się we krwi. Są one częstą przyczyną nasilających się dolegliwości oraz poważnych zespołów chorobowych.

Przywra może osiągać długość nawet kilku centymetrów. Do zarażenia dochodzi najczęściej po wypiciu wody zawierającej larwy. Przenoszą się one do jamy brzusznej i wątroby, w której po 3 miesiącach składają jaja. Powodują mechaniczne uszkodzenia narządów, mogą także prowadzić do poważnych komplikacji.

Przywra – bytowanie

Przywry, które przedostają się do organizmu człowieka, powodują choroby, uzależnione od miejsca ich bytowania. Motylica wątrobowa wywołuje fascjolozę, zarażenie przywrą krwi wiąże się ze schistosomatozą. Pasożyty najczęściej bytują w organizmach przeżuwaczy, takich jak owce i kozy, jednak ich żywicielem może stać się również człowiek. Zarażeniu może sprzyjać zwłaszcza picie nieprzegotowanej wody, ale niebezpieczne są również kąpiele w stawach oraz kontakt z roślinami, na które oddały kał zarażone zwierzęta – nie należy jeść zebranych na polach i łąkach nieumytych traw, szczawiu i innych roślin.

Objawy przywry

Przedostanie się do organizmu larw przywry wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnych symptomów. Pojawiają się reakcje alergiczne skóry, a także niedokrwistość. W ciągu kilku tygodni po zarażeniu larwy dojrzewają i doprowadzają do dolegliwości w obrębie wątroby, do której najczęściej się przedostają. Należą do nich: silny ból, osłabienie, nudności, gorączka lub stan podgorączkowy, złe samopoczucie i nudności. W niektórych przypadkach można zaobserwować również żółtaczkę. Niekiedy dochodzi do ropni i martwicy niektórych tkanek wątroby, a z czasem także do ropni dróg żółciowych i marskości wątroby.

Przywra krwi

Przywra krwi wywołuje chorobę nazywaną schistosomatozą. Dorosłe osobniki żyją i pasożytują w naczyniach krwionośnych w okolicach miednicy, w których mogą dożyć nawet kilku lub kilkunastu lat. Są znacznie mniejsze od przywr wątrobowych i osiągają długość do 20 mm. Pasożyty są rozdzielnopłciowe, do kopulacji dochodzi w naczyniach krwionośnych, a samica składa jaja w naczyniach włosowatych pęcherza moczowego. Dzięki ostremu kolcowi jaja przebijają tkanki i wraz z moczem przedostają się poza organizm człowieka. Schistosomatoza jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób pasożytniczych na świecie – choruje na nią ok. 230 mln ludzi, jednak zdecydowana większość chorych żyje w Afryce, Indiach i Indochinach. Często schorzenie przebiega bezobjawowo, czasami pojawia się gorączka, ból brzucha, biegunka i kaszel, które nie wskazują jednak bezpośrednio na przyczynę problemu. W wielu przypadkach jedynym objawem jest krwiomocz oraz dolegliwości w obrębie układu moczowego, związane z jego uszkodzeniem po złożeniu jaj.

Przywra kocia

Przywra kocia pasożytuje w wątrobie i woreczkach żółciowych kotów, psów i ludzi, osiąga przy tym długość do 1,5 cm. Do zarażenia może dojść w wyniku wypicia zakażonej wody lub zjedzenia mięsa ryb. Do najczęstszych objawów należą: niestrawność, zaparcia, biegunka i ból brzucha. Poza tym obserwuje się zaburzenia pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Przywra wątrobowa

Przywra wątrobowa, nazywana również motylicą wątrobową, pasożytuje w wątrobie i przewodach żółciowych zwierząt roślinożernych, jednak czasami przedostaje się również do organizmu człowieka. Może dorastać nawet do 5 cm długości, a jej cechą charakterystyczną są dwie przyssawki oraz kolce występujące najgęściej na przedniej stronie ciała. Młode pasożyty doprowadzają do mechanicznego niszczenia wątroby, ponieważ drążą kanały w jej miąższu. Dojrzałe osobniki przedostają się do przewodów żółciowych i w nich pasożytują. W niektórych przypadkach mogą trafiać również do płuc, śledziony czy węzłów chłonnych. Przywry wątrobowe doprowadzają do problemów z trawieniem związanych z zaburzeniem funkcji wątroby. Organ, podobnie jak znajdujące się w jego pobliżu węzły chłonne, jest powiększony, w wyniku urazów dochodzi do jego ostrego zapalenia, a niekiedy również do zapalenia otrzewnej. Kanały drążone przez motylice z czasem ulegają wypełnieniu tkanką ziarninową i bliznowacieją. Można zaobserwować również zapalenie ścian przewodów żółciowych. W zaawansowanym stadium dochodzi do marskości wątroby na tle motyliczym.

Przywry: leczenie

Przywrę rozpoznaje się poprzez ujawnienie w kale jaj motylicy i zaobserwowanie reakcji serologicznej. Obecność pasożytów najłatwiej ustalić kilka miesięcy po zakażeniu. W większości przypadków leczenie przywry odbywa się w szpitalu pod stałą kontrolą specjalisty. Wynika to z różnych reakcji na podawane leki – może dojść do biegunki, nudności, wymiotów i silnych dolegliwości bólowych.

Zobacz także: Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby

Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?