Pierwszą rzeczą, o jaką należy zadbać, jeśli występują problemy z nocnymi potami, jest komfort spania. Ich najprostszą przyczyną może być zbyt wysoka wilgoć lub temperatura w pokoju, zbyt gruba pościel lub piżama. Jeżeli jednak po wprowadzeniu zmian nocne poty nie ustępują – trzeba wybrać się do lekarza.
Nocne poty – przyczyny
Nocne poty mogą być spowodowane:
- menopauzą,
-
andropauzą,
- infekcjami, takimi jak gruźlica, zapalenie wsierdzia, zapalenie szpiku, ropnie AIDS czy borelioza,
-
nowotworami, np. chłoniakiem lub białaczką,
- zażywaniem leków, zwłaszcza antydepresantów i innych środków wykorzystywanych w leczeniu psychiatrycznym, leków na cukrzycę,
- hipoglikemią,
- zaburzeniami hormonalnymi, wynikającymi np. z wystąpienia guza chromochłonnego, rakowiaka lub nadczynności tarczycy,
- zaburzeniami neurologicznymi
-
zaburzeniami snu,
- stresem,
- zespołem bezdechu sennego i innymi problemami z oddychaniem.
Przyczyną nocnych potów może też być hiperhydroza. Jest to nadmierna, wrodzona potliwość występująca bez żadnego konkretnego powodu.
Zobacz też: Nadmierna potliwość – o czym może świadczyć wzmożone pocenie i jak z nim walczyć?
Nocne poty a nerwica
Podczas nerwicy nocne poty pojawiają się z powodu napadów lęku. Są to ataki nagłego, silnego strachu, niewynikającego z żadnej konkretnej przyczyny. Oprócz potów może im towarzyszyć także kołatanie serca, dreszcze, omdlenie i zawroty głowy oraz dolegliwości, takie jak ucisk w żołądku, ból w klatce piersiowej, drętwienie kończyn, brak tchu, bóle głowy, zaburzenia trawienia.
W nerwicy nocne poty mogą też występować z lękiem uogólnionym, mogącym trwać bez przerwy nawet przez kilka miesięcy. Jest to stan niepokoju, zamartwiania się, obaw przed powszechnymi trudnościami i ciągłego przewidywania zagrożenia. Oprócz potliwości pojawiają się przy nim również takie objawy somatyczne jak: bóle głowy, krzyża, mięśni kończyn, trudności w koncentracji, biegunka i zaburzenia snu.
Nocne poty u mężczyzn
Przyczyną nocnych potów u mężczyzn jest obniżenie stężenia testosteronu w organizmie. Jego poziom zaczyna spadać po 40. roku życia, co jest najbardziej odczuwalne w okresie męskiego przekwitania, czyli andropauzy. Hormon ten oddziałuje na podwzgórze mózgu, który odpowiada za regulację temperatury ciała. Zaburzenie równowagi hormonalnej powoduje docieranie do niej sprzecznych sygnałów, czego skutkiem są uderzenia gorąca. Ich efektem jest występowanie nocnych potów.
Nocne poty u dziecka
Nocne poty u dzieci mogą powodować takie same przyczyny, jak u dorosłych. Jeżeli jednak dziecko jest zdrowe, nocne poty może powodować:
- zbyt gruba pościel lub piżama,
- zbyt wysoka temperatura lub brak świeżego powietrza w pokoju,
- koszmary,
- chrapanie,
- zatkany nos, katar lub kaszel,
- stres.
Nocne poty podczas menopauzy
Zlewne poty nocne podczas menopauzy są spowodowane nagłymi uderzeniami gorąca. Najczęściej są odczuwalne w górnej połowie ciała, towarzyszy im też zaczerwienienie twarzy, a po potach występują dreszcze. Fale ciepła są najczęściej krótkie, ale mogą występować z różną częstotliwością. Ustają, kiedy organizm jest już przyzwyczajony do zmienionego poziomu poszczególnych hormonów. Zazwyczaj dzieje się to około 60. roku życia.
By napady gorąca, a co za tym idzie – nocne poty – zdarzały się rzadziej, dobrze jest ograniczyć jedzenie ostrych potraw, picie gorących napojów, kawy i alkoholu. Pomóc może też uwzględnienie w diecie witaminy E oraz soi. W pozbyciu się nocnych potów skuteczna bywają ziołowe herbaty, na przykład z szałwii.
Nocne poty w ciąży i przed miesiączką
Menopauza nie jest jedyną przyczyną nocnych potów u kobiet. Po zajściu w ciążę metabolizm mocno przyspiesza, serce tłoczy dodatkową krew, gospodarka hormonalna jest zaburzona. Powoduje to wzrost temperatury ciała. Pocenie się ma na celu schłodzenie organizmu.
U większości kobiet zlewne poty nocne pojawiają się również przed miesiączką. Podobnie jak przy ciąży i menopauzie, przyczyną są wahania hormonów. Kilka dni po owulacji poziom progesteronu spada, co zakłóca równowagę hormonalną, powodując falę gorąca i nocne poty.
Nocne poty po alkoholu
Jest kilka powodów, dla których alkohol może wywoływać nocne poty. Alkohol ma wpływ zarówno na układ nerwowy, jak i krwionośny. Wywołuje przyspieszenie tętna i poszerzenie naczyń krwionośnych, co może skutkować poceniem. Nie należy jednak łączyć tego z wydalaniem alkoholu. W moczu, pocie i oddechu organizm opuszcza zaledwie 10% spożytego alkoholu. Reszta jest rozkładana przez wątrobę. Zlewne poty nocne mogą też być efektem odstawienia alkoholu po długim czasie jego nadużywania.