Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyciemnianie włosów naturalnymi sposobami – zasady, produkty
menu
Polub nas na Facebooku

Przyciemnianie włosów naturalnymi sposobami – zasady, produkty

Kobieta, która ma przycinane włosy

Fot: redshorts / gettyimages.com

Przyciemnianie włosów to doskonały sposób na zmianę wizerunku. Zadowalające efekty uzyskać można nie tylko w salonie fryzjerskim, ale także domowymi sposobami, zwykle bezpieczniejszymi dla fryzury niż chemiczne preparaty.

Syntetyczne farby stosowane w salonach fryzjerskich są coraz lepszej jakości. Z ich użyciem można uzyskać naturalne efekty, przy okazji zmiękczając i wygładzając włosy. Należy jednak mieć świadomość, że ich struktura zmienia się przy tym nieodwracalnie – preparaty chemiczne niszczą fizjologiczny pigment. Dość kosztowne farbowanie wymaga regularnego odświeżania, by ukryć nieestetyczny odrost, który pojawia się już po paru tygodniach. Co więcej, syntetyczne farby mogą działać alergizująco na skórę głowy. Przyciemnianie włosów naturalnymi sposobami nie daje tak spektakularnych efektów, jak zabieg fryzjerski. Dla osób, które nie planują drastycznej metamorfozy, to jednak bardzo korzystna opcja.

Naturalne przyciemnianie włosów – ograniczenia, zalety

Wybierając naturalne sposoby przyciemniania włosów, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami takich metod:

  • nie należy spodziewać się natychmiastowego efektu – staje się dostrzegalny po kilkukrotnym powtórzeniu zabiegu,
  • domowymi sposobami nie osiągnie się zdecydowanej zmiany koloru – włosy ściemnieją o kilka tonów (przyciemnianie włosów blond da bardziej widoczny rezultat niż przyciemnianie odcieni brązu),
  • nie każde włosy można efektownie przyciemnić z wykorzystaniem naturalnych substancji – najlepiej nadają się do tego celu włosy naturalne (niefarbowane syntetycznie), w dobrym stanie (niezniszczone, nieprzesuszone itd.).

Mimo wyżej wymienionych mankamentów naturalne przyciemnianie włosów ma szereg zalet. Przede wszystkim umiejętnie zastosowane domowe metody są dla fryzury bezpieczne, a nawet korzystne. Roślinne produkty mają właściwości odżywcze i zwykle poprawiają ogólny stan włosów. Ich przewagą nad syntetycznymi farbami jest niska cena (większość preparatów można kupić za kilka złotych) oraz to, że ich działanie jest odwracalne (nie zmieniają struktury włosa). Naturalne sposoby przyciemniania włosów nie są czasochłonne. Można wpleść je w zwykłe procedury pielęgnacyjne, np. łącząc substancję barwiącą z maską do włosów.

Płukanki do przyciemniania włosów

Powszechnie stosowanym środkiem jest płukanka przyciemniająca włosy. Przygotować ją można z wykorzystaniem różnych barwników roślinnych. Przestudzonym naparem najczęściej wykonuje się ostatnie płukanie włosów po umyciu.

Do płukanek zastosować można zioła przyciemniające włosy, takie jak szałwia, rozmaryn, skrzyp polny, pokrzywa. Rośliny te mogą mieć tendencję do wysuszania włosów, więc wymagają one intensywnego nawilżania. Niewskazane jest aplikowanie płukanek ziołowych na włosy wysokoporowate. Zaletą stosowania ziół przyciemniających włosy jest to, że mają one właściwości antyseptyczne – wpływają korzystnie na stan skóry głowy i cebulek włosowych.

Koloru włosom dodadzą napary ze zmielonej kory dębu, rozłupanych orzechów włoskich, z czarnej herbaty lub z kawy (mielonej, nie – rozpuszczalnej). Płukanki takie barwią dość silnie (zwłaszcza orzech włoski) i mogą powodować niepożądane zabrudzenia (np. ręczników, odzieży). Dlatego pozostawia się je na głowie na pewien czas, a następnie myje się ją szamponem. Wyżej wymienione sposoby mogą poprawiać ogólny stan fryzury. Na przykład przyciemnianie włosów kawą zmiękcza włosy, a korą dębu – zapobiega ich przetłuszczaniu.

Skąd się biorą problemy z włosami? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody.

Z parzonej, mielonej kawy czy zmielonych łupin orzechów włoskich można wykonać domowej roboty farbę do włosów w postaci maski (gęstej papki wymieszanej z wodą), którą nakłada się na włosy na około 30 minut. Maseczkę, tak jak zwykłą farbę, dobrze jest trzymać przez ten czas pod folią i ręcznikiem. Następnie włosy spłukuje się starannie, ale nie myje się ich szamponem.

Przyciemnianie włosów olejkiem

Olejowanie włosów to jedna z najlepszych metod ich pielęgnacji. Zawarte w olejach kwasy tłuszczowe oddziałują odżywczo, nawilżająco. Wygładzają i zmiękczają włosy, co ułatwia ich rozczesywanie. Stymulują ich porost i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu. Służą profilaktyce chorób skóry głowy i wspierają ich leczenie. Niezależnie od typu włosów, warto je regularnie olejować, a dobierając stosowny produkt, można przy okazji zmienić ich odcień. Włosy przyciemnia olej rycynowy, makadamia czy amla (olejek z owoców agrestu indyjskiego). Wyboru najlepiej dokonać z uwzględnieniem porowatości włosów (np. olejek rycynowy nie nadaje się do włosów niskoporowatych, ale posłuży średnio- i wysokoporowatym). Można także wymieszać olej stosowany jako barwnik z innym kosmetykiem czy olejkiem, by uniknąć zbędnego obciążenia fryzury. Olejowanie najlepiej wykonać na noc.

Przyciemnianie włosów henną i gencjaną

Sprawdzonym środkiem do przyciemniania włosów, o skuteczności i trwałości bliskiej farbom syntetycznym, jest wyciąg z rośliny zwanej lawsonią bezbronną, czyli henna. Stosowany już w starożytności barwnik wiąże się z keratyną we włosach, dając miedziano-kasztanowe odcienie brązu. Hennę przygotowuje się z dodatkiem wody i substancji zakwaszającej, a następnie aplikuje podobnie jak farbę, przy czym na zdecydowanie dłuższy czas (co najmniej godzinę). Produkt nie wysusza włosów, przeciwnie – odżywia je. Należy jednak stosować go ostrożnie, ponieważ barwi bardzo intensywnie. Włosom w odcieniach brązu doda miedzianego blasku, w przypadku jaśniejszych można uzyskać niepożądane odcienie czerwieni. Dlatego warto wcześniej wykonać próbę na pojedynczym paśmie. Podobne zastrzeżenie dotyczy innego popularnego barwnika – gencjany. Stosowany do dezynfekcji skóry preparat może efektownie przyciemnić włosy ciemne z natury, ale w przypadku koloru blond istnieje ryzyko uzyskania nienaturalnych odcieni fioletu.

Jak wybierać kosmetyki do włosów? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Utrwalanie efektu naturalnego przyciemniania włosów

Do codziennej pielęgnacji włosów służą tzw. mgiełki, czyli preparaty w aerozolu, rozpylane na suche włosy. Oprócz wody zawierają one różnego rodzaju substancje wpływające korzystnie na stan fryzury i ułatwiające jej układanie, np. glicerynę, olejki, zioła. Mgiełkę można przygotować samodzielnie, wzbogacając odżywczą miksturę do spryskiwacza wybranym środkiem barwiącym. Taki sposób jego zastosowania utrwali efekt naturalnego przyciemniania włosów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
3
Polecamy
Rozjaśnianie włosów - domowe sposoby i profesjonalne metody rozjaśniania włosów
Rozjaśnianie włosów - domowe sposoby i profesjonalne metody rozjaśniania włosów Dzień Dobry TVN
Jak pozbyć się siwych włosów?
Jak pozbyć się siwych włosów? Dzień Dobry TVN
Olejek do włosów – który wybrać i jak go stosować?
Olejek do włosów – który wybrać i jak go stosować? TVN zdrowie
Jak farbować włosy w domu?
Poradnik, naturalne metody, przeciwwskazania do farbowania
Jak farbować włosy w domu? Poradnik, naturalne metody, przeciwwskazania do farbowania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?