Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przez błąd lekarzy dziecko nie widzi, nie płacze, nie reaguje na bodźce. Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN
menu
Polub nas na Facebooku

Przez błąd lekarzy dziecko nie widzi, nie płacze, nie reaguje na bodźce. Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN

Zobacz film: Zero punktów w skali Apgar. Lekarz do rodzącej kobiety: Umiałaś zrobić dziecko? To teraz masz! Źródło Uwaga TVN!

Pani Natalia i pan Robert marzyli o założeniu rodziny. Niestety przez błąd lekarzy ich córka nie widzi, nie płacze i w ogóle nie reaguje na bodźce. Co poszło nie tak podczas porodu i kto powinien za to odpowiedzieć?

Ciąża pani Natalii przebiegała prawidłowo. Kobieta cały czas była pod opieką lekarza z Lublina i tam zamierzała urodzić. Niestety pandemia i wcześniejsze rozpoczęcie akcji porodowej sprawiło, że pani Natalia trafiła do szpitala w Parczewie.

Kiedy lekarz przyszedł, zobaczył datę mojego urodzenia, bez wahania powiedział, że rodzimy. Skoro jestem młoda to sobie poradzę. Kiedy zrobiono mi pomiar miednicy, pielęgniarka spytała go, czy może lepiej wykonać cesarskie cięcie. Lekarz powtórzył, że jestem młoda to sobie poradzę. Zalecił oksytocynę i poszedł sobie – opowiada pani Natalia.

Aby przyspieszyć poród lekarze zdecydowali się podać pani Natalii oksytocynę. Od tego momentu kobieta i dziecko powinny być ciągle monitorowani przy pomocy badania KTG. Niestety tak się nie stało.

Kiedy akurat byłam podpięta pod KTG, dziecku zaczęło spadać tętno. Nie wiadomo, ile razy to miało miejsce, bo nie byłam cały czas monitorowana. Wpadłam w panikę, zaczęłam krzyczeć. Oni to widzieli i zignorowali. Chwilę potem próbowali ją wypchnąć, to się okazało, że Eliza już nie oddycha. Nagle położna stwierdziła: będzie cięcie – opowiada pani Natalia.

Zero punktów w skali Apgar

Kiedy dziewczynka przyszła na świat pani Natalia zorientowała się, że dziecko nie płacze. Gdy próbowała dowiedzieć się od lekarzy, co się dzieje usłyszała tylko:

Zamknij pysk i się nie drzyj – wspomina młoda matka.

Mała Eliza dostała zero punktów w sakli Apgar. Dziewczynka trafiła do specjalistycznej kliniki, gdzie wprowadzono ją w stan hipotermii i rozpoczęto walkę o życie. Młodą matkę umieszczono w sali z inną kobietą, która urodziła zdrowe dziecko.

Pandemia i zamknięcie szpitali dla odwiedzających sprawiły, że pani Natalia została zupełnie sama. Pan Robert próbował kontaktować się z personelem medycznym szpitala, ale nikt nie chciał z nim rozmawiać, od lekarza usłyszał jedynie, że dziecku nic nie jest, ma jedynie problem z oddychaniem. Dopiero kiedy Eliza trafiła do specjalistycznego szpitala pan Robert dowiedział się, że stan jego córki jest tragiczny.

Mała Eliza przez trzy tygodnie walczyła o życie. Niedotlenienie, do którego doszło podczas porodu, spowodowało zamartwicę. Dziewczynka nie widzi, nie płacze, nie porusza się, nie potrafiła ssać i musiała być karmiona przez sondę. Dodatkowo dziewczynka ma ostrą padaczkę, a jej mózg jest aktywny zaledwie w 30 proc.

Teraz młodzi rodzice uczą się opieki nad córką, szukają lekarzy, którzy odpowiedzą na pytanie, jak będzie się dalej rozwijała. Najtrudniejsza dla rodziców jest jednak świadomość, że w każdej chwili Eliza może umrzeć.

Każdego ranka, wieczora, także podczas przerw w codziennych czynnościach, pytam Natalię, czy córka oddycha. Największą obawą dla mnie jest to, że Eliza być może zaraz nie będzie mogła już żyć. Że będzie bezwładna – wyznaje pan Robert.

Kto popełnił błąd?

Po porodzie nikt nie rozmawiał z młodymi rodzicami, nie wyjaśnił co poszło nie tak podczas porodu. Pani Natalia i pan Robert zdecydowali się w końcu zawiadomić prokuraturę i poszukać pomocy u adwokata.

Po podaniu oksytocyny monitoring KTG powinien mieć charakter ciągły. Tętno dziecka powinno pozostawać pod ścisłą kontrolą, ponieważ to pozwala wychwycić moment, kiedy dziecko jest niedotlenione i należy podjąć decyzję o cesarskim cięciu. Wszystko wskazuje na to, że z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością doszło do błędu ludzkiego. Jest to podstawą do zadośćuczynienia dla dziecka – przekonuje Joanna Lazer, adwokat.

Na rozmowę z reporterką programu Uwaga! TVN w pierwszej chwili zgodzili się ordynator oddziału położniczego oraz lekarz przyjmujący poród. Jednak zamiast nich przed kamerą stanęli inni przedstawiciele szpitala.

W naszej ocenie nie ma podstaw do wszczęcia wewnętrznego dochodzenia. Pierwsze słyszę o tych okolicznościach. Zorganizujemy raz jeszcze spotkanie całego zespołu, posłuchamy, co mają do powiedzenia – mówi Janusz Hordejuk , dyrektor naczelny SPZOZ w Parczewie.

Sprawą zajęła się prokuratura. Rodzice o pomoc zwrócili się również do Rzecznika Praw Pacjenta, a pełnomocnik rodziny wystąpił na drogę cywilną, aby jak najszybciej Eliza mogła otrzymać rentę na czas trwania sprawy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
98
9
Polecamy
Ciąża przebiegała prawidłowo, ale dziecko otrzymało zero punktów w skali Apgar.
Lekarz do rodzącej:
"Umiałaś zrobić dziecko?
To teraz masz!"
Ciąża przebiegała prawidłowo, ale dziecko otrzymało zero punktów w skali Apgar. Lekarz do rodzącej: "Umiałaś zrobić dziecko? To teraz masz!" Dzień Dobry TVN
Matka obwinia lekarkę za niepełnosprawność syna.
"Nikt nie powiedział mi, jak mam rodzić"
Matka obwinia lekarkę za niepełnosprawność syna. "Nikt nie powiedział mi, jak mam rodzić" Dzień Dobry TVN
Dlaczego pielęgniarka z Kozienic zmarła?
Zobacz reportaż z programu Uwaga!
TVN
Dlaczego pielęgniarka z Kozienic zmarła? Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN TVN zdrowie
Uwaga!
TVN:
Lekarze zaszyli kobiecie chustę w brzuchu
Uwaga! TVN: Lekarze zaszyli kobiecie chustę w brzuchu TVN zdrowie
Komentarze (4)
Lekarka
Uszkodzonemu genetycznie dziecku nic nie pomoże. Droga porodu nie ma większego znaczenia.Szkoda wszystkich!
Czytaj całość
Nana
Dyrektor i ordynator do zwolnienia. Tylko jak władza zacznie tracić stanowiska,to może coś się zmieni. Chory kraj. Nigdy nie podejmę decyzji żeby mieć dzieci. Nie dość,że kobiety tracą własne zdrowie,to do końca życia muszą się opiekować tak ciężko chorymi dziećmi. Które mimo niepełnosprawności rosną. A wraz z nimi i potrzeby i ich kg które trzeba dźwigać.
Czytaj całość
Adadd
XXI wiek. Szok. Jak można na to POZWOLIĆ? Jakie sumienie maja Ci lekarze ? Jacy to ludzie !!! O ZGROZO !!!! Jak można na to pozwolić? Okaleczyć CZŁOWIEKA? CAŁĄ RODZINĘ? I winnego nigdy nie ma .
Czytaj całość
MagdalenaM.
Dlaczego po tylu przypadkach za pozno wykonanej cesarki to jeszcze sie zdarza???DLACZEGO?Nie rozumiem tego.Ja rodzilam 3 miesiace temu.Dzieki Bogu mialam odpowiednia polozna i lekarza..ktorzy przy grozacej zamatwicy,decyzje o cesarskim cieciu podjeli od razu,nie czekajac na nic.Boze dlaczego Ci rodzice muszą to przechodzic..
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby