Pnie chłonne z dolnych części ciała znajdujących się poniżej przepony wraz z naczyniami chłonnymi jamy brzusznej i miednicy tworzą wspólny pień określany jako przewód piersiowy. Biegnie on dalej wzdłuż kręgosłupa, a mniej więcej nieco poniżej szyi zbacza w lewą stronę, uchodząc do lewego kąta żylnego, czyli połączenia żyły szyjnej wewnętrznej i żyły podobojczykowej.
Przewód piersiowy – przebieg i położenie
Przewód piersiowy ma około 40 cm długości i niespełna 0,5 cm szerokości. Tworzą go dwa pnie lędźwiowe, a punkt, w którym te pnie się łączą, jest bańkowato poszerzony i określany mianem zbiornika mleczu. Przewód piersiowy wraz z aortą przechodzi przez rozwór aortowy w przeponie i dalej w śródpiersiu tylnym biegnie wzdłuż kręgosłupa pomiędzy aortą a żyłą nieparzystą. Mniej więcej na wysokości połowy klatki piersiowej przewód piersiowy stopniowo chowa się za aortę i zbacza na lewą stronę, by w końcu na wysokości 7. kręgu szyjnego zatoczyć łuk tętnicą podobojczykową lewą i ujść do kąta żylnego. Na końcu w świetle przewodu znajdują się specjalne zastawki, które mają na celu zapobieganie cofania się krwi żylnej do przewodu piersiowego.
Sprawdźcie, jakie pełni funkcje i jak jest zbudowany układ nerwowy człowieka:
Przewód piersiowy – funkcje
Przewód piersiowy ma jedną zasadniczą funkcję – transport chłonki z lewej części ciała do układu żylnego. Przewód piersiowy zbiera chłonkę z:
- obu kończyn dolnych,
- jamy brzusznej,
- miednicy,
- powłok brzusznych,
- lewej części klatki piersiowej,
- lewej kończyny górnej,
- lewej strony głowy i szyi.
Dla porównania, z prawej kończyny górnej, prawej części głowy i szyi, jak również prawej części klatki piersiowej limfę zbiera przewód chłonny prawy, który jest znacznie krótszy. Ma około 1,5 cm długości.
Indywidualne różnice w budowie przewodu piersiowego
Zasadniczo przewód piersiowy dzieli się na 3 odcinki – szyjny, piersiowy i brzuszny. Początkowa, brzuszna część przewodu piersiowego wykazuje dużą zmienność osobniczą. Szczególnie różna jest budowa początkowego odcinka przewodu piersiowego, a mianowicie zbiernika mleczu. U niespełna połowy ludzi wg różnych teorii ten zbiornik nie jest obecny, a niewielki odsetek nie ma właściwego zbiornika mleczu, jednak wykazuje poszerzenie pni lędźwiowych. Odcinek piersiowy pnia jest zróżnicowany jedynie pod tym kątem, że u części osób może pojawić się dodatkowe naczynie chłonne wzdłuż przewodu piersiowego czy kanały poboczne. Zdarza się podwójny przewód piersiowy właściwie na każdym odcinku. Inną odmianą jest ujście przewodu piersiowego do prawego kąta żylnego, a nie lewego. Końcowy, szyjny odcinek przewodu piersiowego niejednokrotnie dzieli się na niewielkie naczynka, które niezależnie od siebie uchodzą do układu żylnego.