Przewianie głowy nie należy do rzadkości. Powstaje na skutek wystawienia ciała na działanie zimnego powietrza, prowadzącego do wychłodzenia organizmu. Dolegliwość pojawia się przeważnie jesienno-zimową porą, kiedy panują niesprzyjające warunki pogodowe, czyli jest wietrznie i zimno. Duże znaczenie w łagodzeniu konsekwencji przewiania głowy ma rozgrzewanie organizmu i zażywanie ogólnodostępnych leków o działaniu przeciwzapalnym.
Przewianie głowy – przyczyny
Przewianie głowy to dość częsta przypadłość. Do jej powstania dojść może latem w wyniku ekspozycji na zimne powietrze wydobywające się z klimatyzacji w pomieszczeniach zamkniętych czy samochodzie. Wówczas następuje gwałtowna zmiana temperatury, ponieważ na rozgrzane słońcem ciało działa zimne powietrze. Organizm toleruje różnicę do 5ᵒC pomiędzy temperaturą panującą w pomieszczeniu zamkniętym a na zewnątrz. Przewianie głowy rozwija się także jako konsekwencja działania naturalnego wiatru, a zwłaszcza kiedy wychodzi się na dwór z wilgotnymi włosami albo po ściągnięciu nakrycia z rozgrzanej głowy. Do przewiania głowy predysponują ponadto podróżowanie z uchyloną szybą w samochodzie lub pociągu, spanie na zimnym podłożu czy w bliskiej odległości od otwartego okna. Przewianiu głowy sprzyja też strój niedostosowany do panujących warunków pogodowych.
Przewianie głowy – objawy
Objawy przewiania głowy nie ograniczają się tylko do tej części ciała. Chorzy oprócz tego, że doświadczają kłującego i przeszywającego bólu głowy (umiejscawia się zwłaszcza w skroni lub z tyłu głowy), skarżą się na uczucie mrowienia i drętwienia twarzy, ból i pulsowanie w uchu, osłabione słyszenie, trudności w poruszaniu szyją, podwyższoną temperaturę ciała, ogólne osłabienie, złe samopoczucie, rozbicie, zaburzenia koncentracji. Przewianiu głowy mogą towarzyszyć stan zapalny ucha lub przeziębienie objawiające się katarem, kaszlem, bólem gardła, który nasila się przy przełykaniu. Dojść może nawet do porażenia nerwu twarzowego i niedowładu mięśni twarzy.
Jak leczyć przewianie głowy?
W łagodzeniu dolegliwości przewiania głowy pomocne okazują się metody leczenia domowego. Przewianą głowę należy jak najszybciej rozgrzać. Dobrym sposobem jest gorąca kąpiel, do której warto dodać olejek o działaniu antyseptycznym, np. eukaliptusowy, miętowy, sosnowy czy z drzewa herbacianego. Do głowy przykładać można termofor wypełniony gorącą wodą lub nagrzany ręcznik. Dodatkowe bodźce cieplne będą działały na głowę podczas siedzenia przy gorącym grzejniku. Proces rozgrzewania przewianej głowy przyspiesza noszenie czapki lub opaski. Chorzy powinni zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu zamkniętym, gdzie temperatura nie powinna być niższa niż 22ᵒC.
Organizm rozgrzeje się dzięki piciu gorących napojów. Zalecane są przede wszystkim herbata z cytryną, miodem i sokiem malinowym albo herbata imbirowa. Rozgrzewające i przeciwbólowe działanie wykazują również niektóre ziołowe napary, a zwłaszcza z czarnego bzu, lipy, dzikiej róży, mięty pieprzowej, bazylii czy kozłka lekarskiego. Zioła te dodatkowo usprawniają krążenie krwi i rozluźniają mięśnie. Pomocny jest także naturalny antybiotyk – czosnek – gdyż przygotowany z niego sok wykazuje działanie silnie rozgrzewające. Do przygotowania go potrzebne będą: 2–3 główki czosnku, 3 cytryny, 6 łyżeczek miodu naturalnego, 1 szklanka chłodnej przegotowanej wody. Czosnek przeciska się przez praskę i dodaje się sok wyciśnięty z cytryn, miód, wodę. Wszystko dokładnie miesza się, odstawia na 24 godziny, przecedza i zlewa do szklanej butelki z zamknięciem.
Zobacz film i sprawdź lecznicze właściwości imbiru:
Bóle głowy wywołane przewianiem łagodzi kompres z cynamonu. Należy jedną łyżeczkę cynamonu wymieszać z taką ilością wody, żeby uzyskać konsystencję gęstej pasty, którą smaruje się czoło i skronie, a następnie przykrywa ciepłym ręcznikiem. Kompres trzyma się przez 30 minut, po czym zmywa ciepła wodą.
Naświetlanie, leki i żelowe kompresy w leczeniu przewiania głowy
Przy uciążliwych dolegliwościach bólowych przewianej głowy wspomagać się można ogólnodostępnymi środkami farmakologicznymi. Najlepsze będą leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, w których substancją czynną jest ibuprofen. Pomocna okazać się może także duża dawka witaminy C, podnosząca ogólną odporność organizmu. Zastosować można maści rozgrzewające i żelowe kompresy. Kompresy wykonywane są z nietoksycznej, kilkuwarstwowej folii o dużej wytrzymałości mechanicznej, przez co mogą być wielokrotnie stosowane. Za jeden kompres o rozmiarach 16 cm x 26 cm zapłaci się około 11 zł. Produkt jest ogólnodostępny w aptekach. Kompres umieszcza się w naczyniu wypełnionym wodą i podgrzewa ją do temperatury 70ᵒC. Po wyjęciu z wody kompres osusza się i kładzie na bolącą głowę. Kompres można również podgrzać w kuchence mikrofalowej.
Na przewianie głowy zaleca się wykonywanie zabiegów rozgrzewających lampą typu sollux. Emitowane przez lampę ciepło wnika w ciało i poprawia ukrwienie tkanek, przyspiesza krążenie limfy, usprawnia usuwanie toksyny z organizmu, dotlenia i odżywia chore miejsce, co przyspiesza proces zdrowienia. Ceny domowej wersji lampy typu sollux zaczynają się już od 100 zł. W przypadku gdy domowe sposoby okażą się nieskuteczne, po 2–3 dniach konieczna jest wizyta lekarska.