Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przewiane nerki – jakie są objawy i sposoby leczenia?
menu
Polub nas na Facebooku

Przewiane nerki – jakie są objawy i sposoby leczenia?

młoda kobieta z chorymi nerkami

Fot. Tharakorn / Getty Images

Przewiane nerki to popularne określenie pojawiającego się w nich stanu zapalnego, który może dotyczyć całego układu moczowego. Konsekwencje mogą być jednak dużo groźniejsze dla zdrowia niż samo zapalenie pęcherza czy cewki moczowej.

Przewiane nerki mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości i zwykle przyczyniają się do dalszego rozwoju przeziębienia. Może do nich dojść na skutek przebywania w niskich temperaturach, zwłaszcza przy przenikliwym wietrze. Nieodpowiednia do takich warunków odzież nie stanowi wówczas skutecznej ochrony dla całego ciała.

Przewiane nerki – kiedy dochodzi do zapalenia?

Przewiane nerki są jedną z konsekwencji niewłaściwego zabezpieczenia termicznego organizmu, nie tylko na długich wyprawach, ale także podczas np. jesiennego spaceru. Wyziębienie zawsze powoduje spadek odporności. Warto wiedzieć, że dotkliwy wiatr wychładza znacznie szybciej. Organizm bardzo szybko traci duże ilości ciepła i nie jest w stanie chronić się przed działaniem drobnoustrojów, które zyskują do niego ułatwiony dostęp. Właśnie dlatego następstwem tego procesu jest rozwijająca się infekcja. Pojawiają się ból gardła, pogorszenie samopoczucia i niewielka gorączka. Jeśli dodatkowo nie został właściwie zabezpieczony tułów, może dojść do lekkiego zapalenia nerek, które popularnie określane jest terminem przewianie.

Najczęściej na przewianie organizm narażony jest jesienią, kiedy temperatury spadają, a przyzwyczajeni do ciepłych promieni słońca spacerowicze nie wyciągnęli jeszcze z szaf cieplejszej odzieży. Warto uważać zwłaszcza na otwartych przestrzeniach, gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na działanie wiatru, ale także podczas uprawiania codziennej aktywności fizycznej, np. biegania. Należy pamiętać, że o ile wysiłek podnosi temperaturę, tak po jego zakończeniu organizm bardzo szybko ją traci poprzez poszerzenie naczyń krwionośnych.

Przewiane nerki – objawy

Przewiane nerki dają charakterystyczne objawy. Pojawiają się ból w okolicy lędźwi, ogólne pogorszenie samopoczucia i zaczynają się problemy z oddawaniem moczu, który dodatkowo jest widocznie mętny. Objawami towarzyszącymi mogą być podniesiona temperatura ciała, dreszcze i uczucie ogólnego rozbicia. Na dalszym etapie rozwoju przeziębienia, jeśli dotyczy całego organizmu, mogą pojawić się katar lub kaszel.

Zazwyczaj przewianie dotyczy całego organizmu. Może pojawić się ból ucha, gardła czy głowy. Na działanie niskiej temperatury bardzo wrażliwe są korzonki powodujące ból pleców o dużym nasileniu, który często wymusza leżenie w łóżku. Konsekwencją rozwijającego się w ich obrębie stanu zapalnego jest właśnie przeziębienie nerek.

Sposoby leczenia przewianych nerek

W przypadku przewianych nerek pomogą sposoby, które stosuje się przy pierwszych objawach przeziębienia. Przede wszystkim wychłodzony organizm należy ogrzać, aby podnieść jego temperaturę. Warto wiedzieć, że atakujące człowieka wirusy są najbardziej aktywne w temperaturze około 33–34 stopnie. Dlatego przy pierwszych niepokojących objawach lub po prostu po zakończeniu spaceru w wietrzny dzień warto wziąć gorącą kąpiel, najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych, np. z mięty pieprzowej, drzewa herbacianego czy eukaliptusa, które poza tym, że relaksują, wykazują duże właściwości antyseptyczne.

Po kąpieli, do kolacji, zamiast ulubionego napoju trzeba sięgnąć po gorącą herbatę z cytryną, najlepiej z dodatkiem soku malinowego. Również miód wspomaga organizm w walce z drobnoustrojami. Wystarczy dodać go do mleka i wypić napój – najlepiej jeśli będzie w temperaturze pokojowej, gdyż wrzątek sprawia, że miód traci swoje lecznicze właściwości.

Zobaczcie, jak zadbać o nerki, żeby na długo pozostały zdrowe:

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co zrobić przy dokuczliwych objawach przewiania nerek?

Jeśli przewiane nerki dają bardziej dokuczliwe objawy i samo rozgrzanie organizmu nie powoduje ich złagodzenia, warto sięgnąć po leki przeciwzapalne dostępne w aptece bez recepty. Dobrze też nasmarować plecy maścią o działaniu rozgrzewającym i przeciwzapalnym lub np. spirytusem kamforowym. W przypadkach, kiedy ból w okolicach lędźwi jest bardzo dotkliwy i zamiast zmniejszać się, jego natężenie wzrasta, konieczne są konsultacja lekarska i zastosowanie odpowiednich leków.

Nieleczone przeziębienie nerek może prowadzić do groźnych konsekwencji. Rozwijający się w ich obrębie stan zapalny wpływa na upośledzenie pracy narządu, który w organizmie pełni bardzo ważną funkcję. Każde schorzenie w jego obrębie powoduje niedostateczne usuwanie toksyn i niepotrzebnych produktów przemiany materii, aby te nie zalegały w ciele człowieka. Zapalenie nerek, będące powikłaniem przeziębienia, może przejść w stan przewlekły, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niewydolności narządu. Wówczas najniebezpieczniejszą konsekwencją bagatelizowania choroby jest rosnące ryzyko zatrucia całego organizmu. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
12
Polecamy
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na gorączkę.
Jak zbić gorączkę bez leków?
Domowe sposoby na gorączkę. Jak zbić gorączkę bez leków? Dzień Dobry TVN
“Przewiane nerki” – objawy.
Co robić, gdy dojdzie do infekcji?
“Przewiane nerki” – objawy. Co robić, gdy dojdzie do infekcji? TVN zdrowie
Przewianie głowy – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Przewianie głowy – objawy, przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła