Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przedawkowanie ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych
menu
Polub nas na Facebooku

Przedawkowanie ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Ibuprofen tabletki leżą na drewnianym blacie.

Fot. clubfoto / Getty Images

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Powszechnie stosuje się go do uśmierzania bólu we wszystkich grupach wiekowych. Ibuprofen jest częstą przyczyną przedawkowania, szczególnie u dzieci. Na szczęście ciężkie zatrucie występuje rzadko.

Do najczęstszych objawów przedawkowania ibuprofenu należą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak wymioty i ból brzucha. W przypadku ciężkiego zatrucia mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne, zaburzenia rytmu serca i ostra niewydolność nerek. Leczenie zatrucia ibuprofenem jest objawowe.

Czy można przedawkować ibuprofen?

Ibuprofen jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o umiarkowanie silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, mięśni, kości i stawów, a także w nerwobólach i bólach miesiączkowych. Ibuprofen jest często stosowany zamiennie z paracetamolem w obniżaniu gorączki w czasie przeziębienia czy grypy. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania, jest zalecany jako lek przeciwgorączkowy dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Znalazł również zastosowanie w zwalczaniu stanu zapalnego w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Po spożyciu doustnym ibuprofen wchłania się z przewodu pokarmowego w 80%, a jego maksymalne stężenie we krwi jest osiągane po 1–2 godzinach od przyjęcia. Warto pamiętać, że jedzenie i leki zobojętniające treść żołądkową nie wpływają na jego wchłanianie. W ciągu 24 godzin od przyjęcia cała spożyta dawka leku zostaje wydalona z organizmu, głównie przez nerki. Ze względu na fakt, że ibuprofen jest ogólnodostępny i występuje pod wieloma nazwami handlowymi, bardzo łatwo jest go przedawkować. Maksymalna dawka dobowa dla osoby dorosłej wynosi 3,2 g, jednakże nie zaleca się stosowania dawek powyżej 1,2 g bez konsultacji z lekarzem. Dla dzieci poniżej 12 roku życia maksymalna dawka dobowa wynosi 20 mg/kg masy ciała. Dzieci są szczególnie narażone na przedawkowanie ibuprofenu, dawka przekraczająca 400 mg/kg masy ciała może być przyczyną objawów zagrażających życiu.

Zobaczcie na filmie, co w swoim składzie zawierają leki przeciwbólowe:

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Jakie są objawy przedawkowania ibuprofenu?

U większości osób przyjmujących ibuprofen w większych dawkach niż zalecane występują przede wszystkim objawy z przewodu pokarmowego, takie jak: nudności, wymioty, ból brzucha oraz biegunka. Dodatkowo mogą dołączyć do nich krwawienia z przewodu pokarmowego, ponieważ ibuprofen może upośledzać funkcję płytek krwi. Część chorych uskarża się na: szumy uszne, ból i zawroty głowy, wzmożoną senność, zaburzenia równowagi oraz podwójne widzenie. W przypadku silnego przedawkowania ibuprofenu obserwuje się zaburzenia neurologiczne, takie jak zaburzenia świadomości, śpiączka, napady drgawkowe oraz bezdechy u małych dzieci. Dodatkowo może dojść do rozwoju ostrego uszkodzenia nerek, kwasicy metabolicznej, zaburzeń rytmu serca, zaburzeń elektrolitowych, rabdomiolizy, nagłego spadku ciśnienia tętniczego, a nawet rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. U pacjentów z astmą może dojść do nasilenia objawów choroby, spłycenia oddechu oraz kaszlu z krwawą plwociną. Pacjenci z chorobą wrzodową żołądka powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania ibuprofenu i innych NLPZ, ponieważ istnieje ryzyko powstania silnego krwotoku, który może zakończyć się śmiercią. W przypadku przyjmowania dużych dawek ibuprofenu, przekraczających 2,4 g, występuje niewielkie zwiększenie ryzyka udaru mózgu oraz zawału serca. Kobiety planujące ciążę nie powinny przyjmować leku, ponieważ może powodować trudności z zajściem w ciążę.

Czy działania niepożądane ibuprofenu wynikają z przedawkowania?

Warto zwrócić uwagę na działania niepożądane ibuprofenu. Należy pamiętać, że pojawiają się one w czasie przyjmowania leku w standardowych, terapeutycznych dawkach i mogą przypominać objawy wynikające z zatrucia lekiem. Występują na ogół rzadko, lecz mogą dotyczyć każdego narządu, np.:

  • niestrawność, ból brzucha, zgaga, wymioty, wzdęcia
  • depresja i zaburzenia emocjonalne
  • zaburzenia widzenia barwnego, podwójne widzenie
  • zaburzenia słuchu, szumy uszne
  • krwiomocz, martwica brodawek nerkowych
  • zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka
  • niedokrwistość hemolityczna lub aplastyczna, małopłytkowość
  • plamisto-grudkowe wysypki, łysienie, świąd skóry, zespół Stevensa-Johnsona
  • zmniejszenie łaknienia
  • obrzęki, nadciśnienie tętnicze
  • gorączka, dreszcze
  • nieżyt nosa.

Czy przedawkowanie ibuprofenu jest wyleczalne?

Nie istnieje swoiste leczenie przedawkowania ibuprofenu. Postępowanie jest objawowe, czyli leczy się objawy, które pojawiły się w wyniku zatrucia lekiem. Jeżeli do przyjęcia zbyt dużej ilości leku doszło w ciągu godziny od przybycia do szpitala, lekarz rozważa podanie węgla aktywowanego. Ze względu na silne wiązanie leku z białkami osocza, nie stosuje się hemodializy, która znacznie ułatwiłaby leczenie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?