Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prozdrowotne właściwości i zastosowanie olejku imbirowego
menu
Polub nas na Facebooku

Prozdrowotne właściwości i zastosowanie olejku imbirowego

Olejek imbirowy

Fot: Santje09 / gettyimages.com

Olejek imbirowy pozyskiwany jest z kłącza imbiru. Substancja ta to mieszanina związków terpenowych, które wykazują szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych. Z tego względu olejek z imbiru znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, a także kosmetyce i aromaterapii.

Imbir to roślina przyprawowa rozpowszechniona w Azji już kilka tysięcy lat przed nasza erą, ceniona za wspaniałe walory smakowe. Wcześnie też odkryto jej prozdrowotne właściwości, w związku z czym znalazła szerokie zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej. Współcześnie nad zawartymi w imbirze substancjami trwają badania, które potwierdzają możliwości wykorzystania tej rośliny w fitoterapii.

Skład i fizyczne właściwości olejku imbirowego

Olejek z imbiru to substancja zapachowa, która stanowi 0,6–3,5% kłącza rośliny. Pozyskuje się go w procesie destylacji z parą wodną. Ekstrakt ma postać cieczy o bursztynowym kolorze i intensywnym zapachu. Składa się głównie ze związków terpenowych, takich jak zingiberen, zingiberol (odpowiada za charakterystyczny zapach rośliny), cyneol, borneol, cytral, felandren, kamfen, limonen, a także z aldehydów (nadających kłączom ostry, palący smak) – gingerolu, szogaolu i zingeronu.

Działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe olejku z imbiru

Zawarte w olejku imbirowym związki wykazują działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Stosować go można w przypadku infekcji przewodu pokarmowego, dróg oddechowych albo dermatoz. Ekstrakt ma także właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomocny jest przy dolegliwościach reumatycznych, menstruacyjnych i migrenach.

Ekstrakt z imbiru – obok właściwości antyseptycznych i przeciwzapalnych – posiada działanie wykrztuśne i napotne. Można zatem stosować go w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Wspomaga usuwanie wydzieliny gromadzącej się w czasie infekcji, łagodzi podrażnienia błon śluzowych, ułatwia oddychanie osobom cierpiącym na astmę.

Jakie właściwości ma imbir? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Lecznicze właściwości imbiru/Jak wybrać najlepszy imbir? Źródło: Dzień Dobry TVN i X-BankGallery

Wpływ olejku z imbiru na układ krwionośny i trawienny

Według licznych doniesień olejek imbirowy może zapobiegać agregacji płytek krwi, a zatem ma właściwości przeciwzakrzepowe. Obniża także poziom cholesterolu i glukozy w surowicy, a dzięki właściwościom rozgrzewającym poprawia krążenie obwodowe. Trwają badania dotyczące zastosowania ekstraktu z imbiru w leczeniu zmian miażdżycowych i cukrzycy typu II.

Olejek imbirowy wykazuje działanie żółciopędne. Potwierdzono także, że pobudza motorykę przewodu pokarmowego. W związku z tym pomocny jest w przypadku niestrawności i zaburzeń perystaltyki jelit. Dzięki właściwościom antyseptycznym wykorzystuje się go także przy leczeniu zatruć pokarmowych.

Zastosowanie olejku imbirowego w chorobie lokomocyjnej

Obecne w olejku imbirowym substancje łagodzą nudności i wymioty. Stosować go mogą osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną. Trwają także badania nad zastosowaniem imbiru w nudnościach pooperacyjnych i u ciężarnych kobiet.

Olejek imbirowy w przemyśle kosmetycznym

Dzięki właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym obecne w imbirze związki są pomocne w profilaktyce nowotworów oraz innych schorzeń związanych ze stresem oksydacyjnym. Spowalniają także procesy starzenia się, w związku z czym olejek imbirowy wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, jako składnik preparatów przeciwzmarszczkowych.

Stosowany zewnętrznie olejek z imbiru rozgrzewa i pobudza mikrokrążenie. Ujędrnia skórę, zmniejsza obrzęki, ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, co powoduje redukcję cellulitu. Ekstrakt z imbiru wpływa też pozytywnie na skórę głowy. Wspomagając odżywianie cebulek, poprawia stan włosów.

Jak kupować imbir? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak kupować imbir? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Jak stosować olejek z imbiru?

Stosowanie olejku imbirowego jest bezpieczne, ale zawiera szereg substancji biologicznie aktywnych. Z tego względu należy używać go w rozsądnych ilościach, najlepiej łącząc z innym olejem bazowym o słabszym działaniu. W przypadku aplikacji miejscowej warto sprawdzić na niewielkim fragmencie skóry, czy produkt nie wywołuje reakcji uczuleniowych. Kobietom ciężarnym zaleca się stosowanie ekstraktu z imbiru po konsultacji lekarskiej. Lepiej unikać podawania go w jakiejkolwiek postaci najmłodszym dzieciom.

Istnieje wiele sposobów zastosowania olejku z imbiru – wybór metody zależy od dolegliwości, w której ekstrakt ma przynieść ulgę. Można wykorzystać go:

  • do inhalacji, płukanek do jamy ustnej,
  • jako dodatek do kosmetyków – kremów, balsamów, szamponów, odżywek,
  • w formie kompresów,
  • do kąpieli,
  • w kominkach do aromaterapii,
  • doustnie – tylko wówczas, gdy produkt spełnia normy farmakopealne.

Olejek z imbiru należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu produktu. Zazwyczaj używa się jednorazowo nie więcej niż kilka kropel.

Bibliografia:

1. A. Grys, Z. Łowicki, A. Parus, Właściwości lecznicze imbiru, [w:] Postępy fitoterapii, nr 1, s. 42–45, Warszawa 2010.

2. E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedworok, Fitoterapia i leki roślinne, Warszawa 2012.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?