Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prosta metoda na złagodzenie stresu u dziecka poprzez zabawę
menu
Polub nas na Facebooku

Prosta metoda na złagodzenie stresu u dziecka poprzez zabawę

zabawa

Fot.: Hero Images / Getty Images

Zabawki antystresowe pomagają zredukować napięcie nerwowe u dziecka. Często są to jednocześnie zabawki wspomagające rozwój sensoryczny i percepcję (zabawki progresywne). Rozładowanie stresu i rozwój są możliwe dzięki różnego typu gniotkom, kolorowankom i grom zręcznościowym.

Ciągły stres u dziecka może prowadzić do zaburzeń w rozwoju, a także wywoływać objawy fizyczne. Zestresowane dzieci mogą cierpieć na bóle mięśni czy częste bóle głowy. Rozładowywanie stresu u dziecka jest bardzo ważne. Z pomocą przychodzą m.in. zabawki antystresowe.

Zabawki antystresowe typu gniotek – wydusić złość i stres

Najpopularniejsze zabawki antystresowe dla dzieci i dorosłych to tzw. gniotki. Można je ugniatać czy ściskać, by zauważyć i poczuć zmianę kształtu i faktury. Jednym z bardziej znanych typów gniotków jest piłeczka-winogrono. Po ściśnięciu piłeczki wyłaniają się z niej kolorowe kształty przypominające kiść winogron (baloniki żelowe). Zabawa takim przedmiotem może być bardzo satysfakcjonująca i skutecznie zmniejsza napięcie. Gniotki mają kształty łatwe do ściskania. Popularnym rodzajem gniotka jest gumowy woreczek zawierający sypką substancję, np. mąkę ziemniaczaną. Łatwo można zmienić kształt takiej zabawki i jednocześnie jest na tyle elastyczna, że rozwija mięśnie dłoni i przedramienia.

Do rozciągania nadają się gniotki „Zarobaczone jabłko” oraz „”Rozciągliwy ser z myszkami”. Dodatkowo tego typu zabawki antystresowe ćwiczą zręczność, ponieważ można w nie wkładać i z nich wyjmować dołączone zwierzątka (odpowiednio robaki i myszki).

Zabawki progresywne typu gniotek dostępne są też w wersji dla niemowląt. Są to zwykle maskotki o różnych kształtach i fakturach, a także emitujące np. dźwięki czy światło. W ten sposób maluszek poznaje nowe bodźce i rozwija zmysły, dzięki czemu poprawia się jego percepcja, co sprzyja ogólnemu rozwojowi.

Większe gniotki, np. piłka z frędzelkami (miękkimi wypustkami) nadają się dla młodszych dzieci i są dla nich atrakcyjne. Dziecko bawiące się gniotkami nie tylko rozładowuje stres, ale też ćwiczy nadgarstki i dłonie. Dzięki temu stają się one sprawniejsze, co sprzyja dalszemu rozwojowi i np. przygotowuje do prac manualnych czy nauki pisania. Dodatkowo gniotki pozwalają na poznawanie nowych kształtów, faktur i konsystencji, co także sprzyja rozwojowi. Dlatego gniotki to zabawki progresywne.

Zabawki progresywne i antystresowe absorbujące uwagę

Stres u dziecka pomagają zredukować zabawki antystresowe absorbujące uwagę. W ten sposób dziecko poświęca się zabawie, zapominając o stresorach. Prowadzi to do zrelaksowania malca i zapewnia rozrywkę. Tego typu zabawki antystresowe to np. kolorowanki o wielu szczegółach lub wzorach (dla starszych dzieci) oraz gry zręcznościowe. Oba typy to także zabawki progresywne.

Kolorowanki uczą precyzji ruchów, dobierania kolorów oraz ćwiczą nadgarstki i dłonie. Skutecznie uspokajają, pozwalając tworzyć niepowtarzalne kompozycje kolorystyczne. Dziecko pochłonięte tym zajęciem nie skupia się na tym, co wywołuje u niego napięcie. Zabawki antystresowe w postaci kolorowanek najlepiej sprawdzą się dla dzieci spokojnych i cierpliwych.

Dla maluchów żywiołowych i z deficytami uwagi lepsze są zabawki progresywne wymagające ruchu, jak kolorowa sprężynka „schodząca” po schodach, piłeczki, fidget spinner czy gry zręcznościowe dla dzieci w różnym wieku. Aktywność fizyczna pomaga zredukować stres, jeśli jest odpowiednio ukierunkowana.

Stres u dziecka – objawy, na które należy reagować

Po czym poznać, że dziecko się stresuje? Zwykle objawy nadmiernego napięcia nerwowego u najmłodszych to:

 • częste bóle głowy,
 • bóle brzucha,
 • podenerwowanie,
 • kołysanie się,
 • ssanie kciuka,
 • obgryzanie paznokci,
 • tiki nerwowe,
 • częste oddawanie moczu,
 • napady szału,
 • płaczliwość,
 • masturbacja,
 • problemy ze snem i z zasypianiem,
 • jąkanie się.

Symptomy stresu u dziecka mogą pojawiać się okresowo lub występować ciągle. Po zaobserwowaniu tego typu zachowania i zwyczajów warto skonsultować się z lekarzem, który powinien wykluczyć ich fizjologiczne przyczyny.

Wspieranie dziecka w radzeniu sobie ze stresem – nie tylko zabawki

Stres u dziecka można pomocniczo łagodzić zabawkami antystresowymi, jednak w przypadku ciągle utrzymującego się napięcia nerwowego konieczna może być terapia psychologiczna. Warto też z dzieckiem rozmawiać i budować jego poczucie własnej wartości oraz poświęcać mu uwagę. Sposobem na stres u dziecka jest pomoc w wyciszeniu pod koniec dnia, stworzenie atmosfery ułatwiającej rozluźnienie. 

Zobacz film: Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Zabawy dla dwulatka – w podróży, w domu, na świeżym powietrzu
Zabawy dla dwulatka – w podróży, w domu, na świeżym powietrzu Dzień Dobry TVN
Jakie zabawki rozwijają u dziecka wyobraźnię i kreatywność?
Jakie zabawki rozwijają u dziecka wyobraźnię i kreatywność? Dzień Dobry TVN
Jak wybrać najlepszą zabawkę edukacyjną dla dziecka (0–2 lata)?
Jak wybrać najlepszą zabawkę edukacyjną dla dziecka (0–2 lata)? TVN zdrowie
Zabawki rozwojowe i gry edukacyjne dla przedszkolaka (3+)
Zabawki rozwojowe i gry edukacyjne dla przedszkolaka (3+) TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?