Polub nas na Facebooku
Czytasz: Propofol - jak działa i kiedy jest stosowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Propofol - jak działa i kiedy jest stosowany?

Operacja

Fot: Thierry Dosogne / gettyimages.com

Propofol to związek chemiczny zaliczany do fenoli. Substancja służy jako środek usypiający. Działa stosunkowo szybko i krótko. Kiedy jest stosowany? Jak wpływa na organizm? 

Propofol zaliczany jest do fenoli. Propofol to lek usypiający, który stosowany jest jedynie w warunkach szpitalnych. Może być podawany zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Propofol - skład

Propofol dostępny jest w trzech wariantach - 20 ml, 50 ml i 100 ml. Ampułka 20 ml zawiera 200 mg propofolu, ampułka 50 ml zawiera 500 mg substancji czynnej, a butelka 100 ml -  1000 mg propofolu. Dodatkowo w składzie leku znajdują się olej sojowy, lecytyna jaja kurzego, glicerol, kwas oleinowy, sodu wodorotlenek oraz woda do wstrzykiwań. 

Propofol  - zastosowanie

Propofol to krótkodziałający lek usypiający. Stosuje się go w sytuacji, gdy konieczne jest wprowadzenie i podtrzymanie:

  • znieczulenia ogólnego u osoby dorosłej, młodzieży lub dziecka (może być stosowany od pierwszego miesiąca życia);
  • sedacji, gdy konieczny jest zabieg chirurgiczny lub wykonanie badania (może być podany sam lub w połączeniu z innymi lekami);
  • sedacji u pacjentów powyżej 16 roku życia, którzy są wentylowani mechanicznie na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Propofol - dawkowanie

Propofol podaje się dożylnie. Lek może być stosowany jedynie w warunkach szpitalnych lub na odpowiednio wyspecjalizowanych oddziałach. Jego aplikację może wykonać jedynie lekarz anestezjolog. Pacjent, który otrzymał lek musi być cały czas monitorowany i podłączony do EKG i pulsometru.

Schemat dawkowania zależy przede od tego w jakim celu ma być podany. Jeśli istnieje potrzeba podania znieczulenia ogólnego osobie dorosłej pacjentowi aplikuje się od 20-40 mg propofolu co 10 sekund. W przypadku osób powyżej 55 roku życia podaje się od 1,5 do 2,5 mg na każdy kilogram masy ciała.

Aby potrzymać znieczulenie pacjentom podaje się zazwyczaj od 4 do 12 mg propofolu co godzinę na każdy kilogram masy ciała. Jeśli zabieg jest mało inwazyjny stosuje się dawkę 4 mg na kilogram ciała.

Jeśli znieczulenia ogólnego wymaga dziecko powyżej 8 roku życia - podaje się 2,5 mg propofolu/kg mc. w przypadku młodszych dzieci tj. od 1 miesiąca do 3 roku życia stosuje się dawkę od 2,5 do 4 mg/kg mc. Przy podtrzymaniu znieczulenia podaje się od 9 do 15 mg/kg mc./godz. U młodszych dzieci dawka musi być odpowiednio zwiększona.  

W przypadku sedacji pacjentom dorosłym aplikuje się od 1,5 do 4,5 mg propofolu/kg mc./godz. W przypadku dzieci dawka leku powinna wynosić od 1,5 do 9 mg propofolu/kg mc./godzinę. U pacjentów powyżej 16 roku życia, którzy przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej stosuje się dawkę od 0,3 do 4,0 mg propofolu/kg mc./godzinę.

Propofol - przeciwwskazania

Mimo że propofol to stosunkowo często stosowany środek usypiający, nie można go aplikować wszystkim pacjentom. Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Ponieważ w skład leku wchodzi olej sojowy farmaceutyk nie może być podany osobom, które są uczulone na soję lub orzeszki ziemne.

Dodatkowo szczególną ostrożność przy podawaniu Propofolu trzeba zachować w przypadku pacjentów z padaczką (leku nie można podać osobą, które przechodzą terapię elektrowstrząsami), niewydolnością serca, krążenia lub oddechową, hipowolemią, zaburzeniami metabolizmu tłuszczów, podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym .

Propofolu nie można stosować do sedacji u pacjentów poniżej 16 roku życia podczas intensywnej opieki. Na tę chwilę nie ma badań, które dowiodłyby, że jego podanie jest skuteczne i bezpieczne dla pacjenta.

Lek nie może być podawany kobietom w ciąży. Farmaceutyk może przenikać do kobiecego mleka, dlatego kobiety, które karmią dziecko piersią nie powinny przystawiać dziecka do piersi przez 24 godziny od zakończenia aplikacji leku.

Skąd się bierze strach przed narkozą? Czy jest się czego bać? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Strach przed narkozą czy jest się czego bać? Źródło: 36,6

Propofol - interakcje z innymi lekami

Propofol może być stosowany z innymi środkami nasennymi. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre leki przeciwbólowe mogą pogłębiać znieczulenie i nasilać sercowo-naczyniowe działania niepożądane. Propofol może nasilić działanie niektórych leków narkotycznych i przeciwbólowych.

Propofol - działanie niepożądane

Podawanie propofolu - jak każdego innego leku - może wywołać działania niepożądane. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. Do najczęściej występujących należą bóle głowy, bradykardia, tachykardia, bezdech, kaszel, czkawka, nudności, wymioty, ból w miejscu aplikacji leku.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?