Polub nas na Facebooku
Czytasz: Proces gojenia i pielęgnacja tatuażu – jak przebiega i co powinno się stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Proces gojenia i pielęgnacja tatuażu – jak przebiega i co powinno się stosować?

tatuaż

Fot: dimid_86 / gettyimages.com

Pielęgnacja tatuażu nie jest skomplikowanym procesem, ale wymaga dokładności i systematyczności. Informacje o tym, jak o niego dbać, warto zdobyć przed jego zrobieniem i najlepiej u wykwalifikowanego tatuażysty. W sprzedaży znajdują się specjalne środki pomagające zarówno zachować kolor, jak i wydobyć go ze starego tatuażu.

Tatuaż to forma modyfikacji ciała, która polega na wprowadzeniu czarnego lub kolorowego tuszu do skóry właściwej. Żeby cieszyć się jego ładnym wyglądem, niezbędne jest jego prawidłowe zagojenie i odpowiednia pielęgnacja, bez względu na wielkość i położenie wzoru. Świeży tatuaż należy początkowo chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych przez foliowanie. W trakcie gojenia i do codziennej pielęgnacji już zagojonych tatuaży stosuje się specjalnie przeznaczone do tego produkty.

Gojenie tatuażu – etapy

Gojenie tatuażu odbywa się w kilku etapach i przebiega w taki sam sposób bez względu na miejsce jego położenia na ciele. Po zakończeniu pracy tatuażysta przemywa go antybakteryjnym mydłem, smaruje maścią z witaminą A, nagietkową lub przeciwbakteryjną, po czym owija folią lub podkładem higienicznym. Na późniejszym etapie można używać kremu lub balsamu nawilżającego, aby dodatkowo przyspieszyć proces regeneracji naskórka.

Jak bezpiecznie zrobić tatuaż? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak bezpiecznie zrobić tatuaż? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Powierzchnię tatuażu traktuje się jak ranę, z której sączy się osocze ułatwiające regenerację. Otwarta rana jest pożywką dla bakterii i stanowi idealne środowisko do rozwoju infekcji. Skóra jest zaczerwieniona, tkliwa na dotyk, nabrzmiała i ocieplona. Możliwe jest także pieczenie i ogólne osłabienie. Po 2–3 godzinach należy zdjąć opatrunek, a tatuaż przemyć letnią wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Skórę osusza się papierowym ręcznikiem, pamiętając o unikaniu gwałtownego tarcia. Następnie na wytatuowane miejsce nakłada się cienką warstwę maści, najlepiej wklepując ją, tak aby widać było lekkie błyszczenie. Takie działanie należy powtarzać 3–5 razy dziennie.

Po kilku dniach odczuwa się dość nieprzyjemny świąd skóry, mimo to nie powinno się drapać powstałych strupków, ponieważ mogłoby to uszkodzić tatuaż. Ważne jest także, aby podczas kąpieli nie używać myjek i innych szorstkich materiałów. Następnie ma miejsce tzw. złuszczanie tatuażu. Odchodzenie fragmentów martwego naskórka zauważa się po około 7–14 dniach. Proces ten trwa nawet do 10 dni. Warto wówczas regularnie nawilżać lub chłodzić kostkami lodu wytatuowane miejsce. Mimo że tatuaż wygląda na zagojony, to przez kilka tygodni ma się wrażenie, jakby był lekko zamglony. Naskórek stale regeneruje się i jest dość cienki. Miejsce po tatuażu goi się miesiąc i dłużej.

Co wiesz o skórze człowieka?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Ochrona świeżego tatuażu

Po wykonaniu tatuażu należy spełnić kilka wymogów, dzięki którym pozostanie on na dłużej w dobrej formie. Przez kilka pierwszych dni gojenia tatuażu poza domem należy go osłaniać folią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Foliowanie przeprowadza się po wcześniejszym umyciu, osuszeniu i posmarowaniu tatuażu maścią. Folię można nosić maksymalnie przez 3 godziny, a później należy powtórzyć proces jej nakładania. Przebywając w mieszkaniu, powinno się nosić tatuaż cały czas odkryty, uważając jednocześnie, aby go nie ocierać czy uciskać. O zakładaniu folii należy pamiętać przez dwie pierwsze noce, a trzeciego dniu można z niej już zrezygnować.

Zalecenia po wykonaniu tatuażu dotyczą także ograniczenia dotykania go, a zwłaszcza nieumytymi rękoma. Ze świeżym tatuażem przez około miesiąc lepiej nie chodzić na basen, korzystać z sauny, opalać się czy uprawiać sportu kontaktowego. Ponadto nie powinno się chodzić na siłownię, ponieważ nadmierny pot i ryzyko podrażnienia wydłużają proces lecznicza.

Czy tatuaż jest bezpieczny dla zdrowia? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Czy tatuaże mogą powodować raka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ochrona tatuażu przed słońcem jest niezbędna, szczególnie w pierwszym okresie po jego wykonaniu, ponieważ promienie UV mogą spowodować jego wyblaknięcie. Najszybciej zanika kolorowy barwnik. W porze letniej wskazane jest stosowanie kremów ochronnych o wysokim filtrze UV (SPF 50 lub 60). Tatuaż najlepiej wykonywać w zimie, ponieważ skóra nie jest wtedy podatna na działanie promieni słonecznych. Powinno się wstrzymywać również od wizyt w solarium. Efekt końcowy zależy w dużym stopniu od dobrej pielęgnacji tatuażu.

Jak dbać o tatuaż?

Pielęgnacja tatuażu wiąże się ze stosowaniem profesjonalnych kosmetyków zarówno podczas procesu gojenia, jak i po jego zakończeniu. Oferta produktów jest dość szeroka.

Nabyć je można w salonach tatuażu, aptekach, niektórych drogeriach i dzięki sprzedaży internetowej. Mogą mieć one postać masła, mydła, kremów, sprayów i maści. Produkty te redukują krwawienie, zaczerwienienie i opuchliznę oraz odżywiają i nawilżają skórę.

Dodatkowo skracają czas gojenia tatuażu i zapobiegają rozmywaniu się pigmentu. Pomagają utrzymać żywe kolory tatuażu. Wiele z tych preparatów wzbogaconych jest olejem z pestek winogron, wyciągiem z kiełków pszenicy, masłem shea, migdałowym, morelowym, olejem kokosowym, ekstraktem z owocu papai lub woskiem pszczelim. Większość z nich to produkty hipoalergiczne, dzięki czemu mogą być stosowane nawet przez osoby z bardzo wrażliwą skórą. Nie zaleca się stosowania produktów zawierających parabeny, konserwanty czy alkohol.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
2
Komentarze (4)
Kasia128
Jedno jest pewne - o taki tatuaż trzeba naprawdę dobrze dbać, aby nie wdało się żadne zakażenie. Ja polecam do tego stosować Octenicare. Krem ma działanie odkażające, regenerujące i nawilżające, więc jest naprawdę dobry i łatwy w aplikacji.
Czytaj całość
Jan58
Trzeba miec jakis problem głowa zeby zrobic sobie tatuaż. Moj syn chciał sobie kiedyś zrobic, ale mu zabroniłem, nie chce zeby ktoś go bral za przestepce !
Czytaj całość
Aga
Tatuaże są spoko, ale pod warunkiem, że jak wszystko z umiarem. Przesada nie zawsze dobrze wygląda. Ale też czasem jeden duży wygląda lepiej niż mały. Wszystko zależy pewnie... A co do środków ostrożńości to trzeba wybierać ludzi, którzy się na tym znają. Żadne tatuaże za 100 zł u znajomego znajomego!
Czytaj całość
Jaga79
Od jakiegoś czasu myślę o tym, żeby zrobić sobie tatuaż, ale muszą przyznać szczerze, że trochę się boję. Nie chce się czymś zakazić i mieć problemy ze zdrowiem, ale mimo wszystko tatuaże bardzo mi się podobają.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?