Polub nas na Facebooku
Czytasz: Problemy z oddychaniem: w ciąży, w wyniku chorób, u dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Problemy z oddychaniem: w ciąży, w wyniku chorób, u dzieci

Lekarka, która ogląda prześwietlenie płuc

Fot: Martin Barraud / gettyimages.com

Problemy z oddychaniem są dolegliwością znacznie utrudniającą normalne funkcjonowanie. Bardzo często ich przebieg ma charakter ostry lub przewlekły. Trudności w swobodnym oddychaniu mogą być spowodowane chorobami układu oddechowego, krążenia i nerwowego.

Problemy z oddychaniem mogą pojawiać się w ciąży, zwłaszcza wraz z rozpoczęciem II trymestru. Wtedy to zachodzące w organizmie ciężarnej zmiany mogą wywoływać silny dyskomfort w czasie oddychania.

Problemy z oddychaniem a choroby układu oddechowego

Jak wyjaśniają lekarze, najczęstszą przyczyną problemów z normalnym oddychaniem są zmiany chorobowe w obrębie układu oddechowego, W zależności od stopnia nasilenia problemów z oddychaniem można zdiagnozować wiele schorzeń. W przebiegu ostrej niewydolności oddechowej (problemów z oddychaniem) wraz z ostrym bólem w klatce piersiowej i przyspieszonym oddechem można mieć do czynienia z odmą płucną (zwłaszcza po wcześniej przebytym urazie klatki piersiowej), a nawet bezpośrednio zagrażającą życiu zatorowością płucną. Tego typu stany często są wywołane wcześniejszymi chorobami.

Lekarze w diagnostyce problemów z oddychaniem wyróżniają stan podostry, który jest charakterystyczny dla np. zapalenia płuc, zaostrzenia przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), zaostrzenia astmy. W przypadku przewlekłego podostrego stanu niewykluczona jest choroba śródmiąższowa płuc, zebranie płynu w jamie opłucnej, a także choroba obturacyjna płuc.

Problemy z oddychaniem mogą być wywołane również ekspozycją na dany bodziec, wywołujący trudności oddechowe. Bardzo często niewydolność oddechowa jest spowodowana kontaktem z danym alergenem, zakażeniem dróg oddechowych, ekspozycją organizmu na zimno. Trudności w normalnych funkcjonowaniu układu oddechowego po przebytej aktywności fizycznej mogą świadczyć o trwającej reaktywnej chorobie dróg oddechowych, astmie oraz obturacji.

Problemy z oddychaniem mające źródło w układzie oddechowym to potencjalne ciało obce zalegające w drogach oddechowych. Najczęstszą przyczyną problemów z oddychaniem są jednak wspomniane wcześniej zakażenia dróg oddechowych. Możliwą przyczyną kłopotów z prawidłowym oddychaniem są również toksyczne uszkodzenia dróg oddechowych, wywołane np. nieumyślną inhalacją siarkowodoru lub chloru. Takie sytuacje mogą dotyczyć osób mających styczność np. z chemicznymi środkami czyszczącymi i innymi chemikaliami.

Choroby układu krążenia a problemy z oddychaniem

Kolejną grupą schorzeń, w której przebiegu mogą występować problemy z oddychaniem, są choroby układu krążenia. Wśród nich wyróżnia się zaburzenia oddychania o charakterze ostrym, przewlekłym i podostrym. W przypadku przewlekłych problemów z oddychaniem na tle chorób układu krążenia można wymienić stosunkowo powszechne schorzenie, jakim jest niewydolność serca. Choroba dotyczy głównie osób starszych, a także nadużywających alkoholu, papierosów.

Ponadto przewlekłe problemy z oddychaniem mające źródło w układzie krążenia mogą być spowodowane niedokrwistością lub stabilną chorobą wieńcową. Podostry przebieg problemów z oddychaniem, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, może być spowodowany tamponadą serca, wysiękiem do zewnętrznej warstwy serca (osierdzia), a także chorobą wieńcową. Problemy z oddychaniem o charakterze ostrym, które pochodzą z układu krążenia i wymagają nagłej hospitalizacji, wskazują na zawał serca, dławicę piersiową lub ostrą niewydolność serca.

Problemy z oddychaniem w czasie ciąży

Kłopoty w złapaniu normalnego oddechu to częsta dolegliwość spotykana w czasie ciąży. Pojawiają się zazwyczaj na początku II trymestru, kiedy to w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych i spadkiem napięcia mięśni w obrębie płuc oraz oskrzeli. W związku z tym przyszłe mamy mogą mieć problem z zaczerpnięciem głębszego oddechu. Inną przyczyną problemów z oddychaniem w czasie ciąży może być ucisk macicy na przeponę. Taki stan powoduje, że oddech ciężarnej jest wyraźnie płytszy oraz szybszy, a swobodny wdech i wydech są znacznie utrudnione. Uważa się, że problemy z oddychaniem w czasie ciąży nasilają się w przypadku ciąż wielopłodowych.

Problemy z oddychaniem u dzieci

Zdaniem lekarzy problemy z oddychaniem u dzieci mogą mieć podobne przyczyny jak w przypadku dorosłych, choć ryzyko chorób układu krążenia oraz poważnych chorób układu oddechowego jest zminimalizowane z racji wieku. Najczęściej winą za ten stan obarcza się zakażenia dróg oddechowych (infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze). W przypadku małych dzieci istnieje ryzyko zalegania ciała obcego w drogach oddechowych. W związku z postępującą alergizacją środowiska nie można wykluczyć także reakcji alergicznej, a nawet astmy. Znacznie pogłębiony oddech, nazywany oddechem Kussmaula, może być powikłaniem nieleczonej cukrzycy.

Problemy z oddychaniem u dzieci (a także u dorosłych) mogą pojawiać się po zażyciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), zawierających ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, diklofenak, ketoprofen, naproksen lub nabumeton.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
152
14
Polecamy
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka?
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Przyczyny duszności w gardle i klatce piersiowej.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Przyczyny duszności w gardle i klatce piersiowej. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? TVN zdrowie
Objawy i przyczyny duszności u dziecka.
Jak reagować, gdy się pojawią?
Objawy i przyczyny duszności u dziecka. Jak reagować, gdy się pojawią? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok