Problemy z oddychaniem mogą pojawiać się w ciąży, zwłaszcza wraz z rozpoczęciem II trymestru. Wtedy to zachodzące w organizmie ciężarnej zmiany mogą wywoływać silny dyskomfort w czasie oddychania.
Problemy z oddychaniem a choroby układu oddechowego
Jak wyjaśniają lekarze, najczęstszą przyczyną problemów z normalnym oddychaniem są zmiany chorobowe w obrębie układu oddechowego, W zależności od stopnia nasilenia problemów z oddychaniem można zdiagnozować wiele schorzeń. W przebiegu ostrej niewydolności oddechowej (problemów z oddychaniem) wraz z ostrym bólem w klatce piersiowej i przyspieszonym oddechem można mieć do czynienia z odmą płucną (zwłaszcza po wcześniej przebytym urazie klatki piersiowej), a nawet bezpośrednio zagrażającą życiu zatorowością płucną. Tego typu stany często są wywołane wcześniejszymi chorobami.
Lekarze w diagnostyce problemów z oddychaniem wyróżniają stan podostry, który jest charakterystyczny dla np. zapalenia płuc, zaostrzenia przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), zaostrzenia astmy. W przypadku przewlekłego podostrego stanu niewykluczona jest choroba śródmiąższowa płuc, zebranie płynu w jamie opłucnej, a także choroba obturacyjna płuc.
Problemy z oddychaniem mogą być wywołane również ekspozycją na dany bodziec, wywołujący trudności oddechowe. Bardzo często niewydolność oddechowa jest spowodowana kontaktem z danym alergenem, zakażeniem dróg oddechowych, ekspozycją organizmu na zimno. Trudności w normalnych funkcjonowaniu układu oddechowego po przebytej aktywności fizycznej mogą świadczyć o trwającej reaktywnej chorobie dróg oddechowych, astmie oraz obturacji.
Problemy z oddychaniem mające źródło w układzie oddechowym to potencjalne ciało obce zalegające w drogach oddechowych. Najczęstszą przyczyną problemów z oddychaniem są jednak wspomniane wcześniej zakażenia dróg oddechowych. Możliwą przyczyną kłopotów z prawidłowym oddychaniem są również toksyczne uszkodzenia dróg oddechowych, wywołane np. nieumyślną inhalacją siarkowodoru lub chloru. Takie sytuacje mogą dotyczyć osób mających styczność np. z chemicznymi środkami czyszczącymi i innymi chemikaliami.
Choroby układu krążenia a problemy z oddychaniem
Kolejną grupą schorzeń, w której przebiegu mogą występować problemy z oddychaniem, są choroby układu krążenia. Wśród nich wyróżnia się zaburzenia oddychania o charakterze ostrym, przewlekłym i podostrym. W przypadku przewlekłych problemów z oddychaniem na tle chorób układu krążenia można wymienić stosunkowo powszechne schorzenie, jakim jest niewydolność serca. Choroba dotyczy głównie osób starszych, a także nadużywających alkoholu, papierosów.
Ponadto przewlekłe problemy z oddychaniem mające źródło w układzie krążenia mogą być spowodowane niedokrwistością lub stabilną chorobą wieńcową. Podostry przebieg problemów z oddychaniem, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, może być spowodowany tamponadą serca, wysiękiem do zewnętrznej warstwy serca (osierdzia), a także chorobą wieńcową. Problemy z oddychaniem o charakterze ostrym, które pochodzą z układu krążenia i wymagają nagłej hospitalizacji, wskazują na zawał serca, dławicę piersiową lub ostrą niewydolność serca.
Problemy z oddychaniem w czasie ciąży
Kłopoty w złapaniu normalnego oddechu to częsta dolegliwość spotykana w czasie ciąży. Pojawiają się zazwyczaj na początku II trymestru, kiedy to w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych i spadkiem napięcia mięśni w obrębie płuc oraz oskrzeli. W związku z tym przyszłe mamy mogą mieć problem z zaczerpnięciem głębszego oddechu. Inną przyczyną problemów z oddychaniem w czasie ciąży może być ucisk macicy na przeponę. Taki stan powoduje, że oddech ciężarnej jest wyraźnie płytszy oraz szybszy, a swobodny wdech i wydech są znacznie utrudnione. Uważa się, że problemy z oddychaniem w czasie ciąży nasilają się w przypadku ciąż wielopłodowych.
Problemy z oddychaniem u dzieci
Zdaniem lekarzy problemy z oddychaniem u dzieci mogą mieć podobne przyczyny jak w przypadku dorosłych, choć ryzyko chorób układu krążenia oraz poważnych chorób układu oddechowego jest zminimalizowane z racji wieku. Najczęściej winą za ten stan obarcza się zakażenia dróg oddechowych (infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze). W przypadku małych dzieci istnieje ryzyko zalegania ciała obcego w drogach oddechowych. W związku z postępującą alergizacją środowiska nie można wykluczyć także reakcji alergicznej, a nawet astmy. Znacznie pogłębiony oddech, nazywany oddechem Kussmaula, może być powikłaniem nieleczonej cukrzycy.
Problemy z oddychaniem u dzieci (a także u dorosłych) mogą pojawiać się po zażyciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), zawierających ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, diklofenak, ketoprofen, naproksen lub nabumeton.
Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z naszego filmu