Szacuje się, że z przewlekłą niewydolnością krążenia żyje w Polsce niemal milion osób. Co to za choroba i jakie daje objawy?
Serce osoby z tym schorzeniem jest bardzo słabe, przez co nie kurczy i nie rozkurcza się prawidłowo. Tym samym, nie jest wstanie rozprowadzić po organizmie odpowiedniej ilości natlenowanej i bogatej w składniki odżywcze krwi. Co powinno zaniepokoić i sprowokować wizytę u specjalisty?
Pierwszymi, a zarazem najbardziej charakterystycznymi objawami choroby serca są duszności oraz uczucie zmęczenia. Dodatkowo chorym zaczyna dokuczać kaszel, tracą na wadze, bardzo często mają też zaparcia. Kiedy choroba zaczyna postępować i krwi zaczyna faktycznie brakować, dochodzi do niewydolności poszczególnych narządów.
U większości pacjentów z zaawansowanej postacią niewydolności krążenia dochodzi do uszkodzenia nerek.
W następnej kolejności szwankować zaczyna wątroba. Uszkodzony narząd zaczyna przepuszczać zbyt duże ilości płynu do jamy brzusznej, a to kończy się wodobrzuszem.
Następnie płyn zaczyna pojawiać się w opłucnej, co niejednokrotnie wywołuje poważne problemy z oddychaniem. W kolejnej fazie rozwoju choroby obserwuje się obrzęk jelit, w których zaczyna gromadzić się płyn. On też bardzo często pojawia się w kończynach dolnych, przez co pacjenci mają bardzo opuchnięte łydki. W niektórych przypadkach lub przy bardzo zaawansowanej chorobie, obrzęk pojawia się również w mózgu.