Polub nas na Facebooku
Czytasz: Problemy z erekcją, alzheimer, a nawet rak – do tego mogą się przyczynić zaniedbane zęby!
menu
Polub nas na Facebooku

Problemy z erekcją, alzheimer, a nawet rak – do tego mogą się przyczynić zaniedbane zęby!

higiena jamy ustnej

kupicoo GettyImages

Badania pokazują, że 80 proc. Polaków powyżej 35 roku ma jakiś stan zapalny w obrębie przyzębia. Co gorsza, ogromna większość ignoruje problem i nie zdaje sobie sprawy, że chore zęby "psują" cały organizm. Do czego może doprowadzić brak higieny jamy ustnej?

W jamie ustnej żerują bakterie. Choć nie wszystkie są groźne dla zdrowia, to niektóre z nich - zwłaszcza jeśli odpuszczamy sobie mycie zębów - mogą być bardzo niebezpieczne. Badania pokazują, że niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej całkowity brak to prosta droga do problemów z układem krążenia (w tym zaburzeń erekcji) udaru, zawału serca, choroby Alzheimera, a nawet raka. 

Choroba Alzheimera a zęby

Co łączy brak higieny jamy ustnej z chorobą Alzheimera? Okazuje się, że całkiem sporo. Badacze ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Australii i Nowej Zelandii przeprowadzili testy na myszach, które jednoznacznie wykazały, że istnieje związek między niedbaniem o zęby, a chorobą Alzheimera. Bakterie Porphyromonas gingivalis, które wywołują choroby przyzębia mogą przedostać się do mózgu i prowadzić do uszkodzenia tkanki mózgowej. Mimo że naukowcy wiedzieli, że zależność między stanem zapalnym toczącym się w jamie ustnej, a chorobami neurodegeneracyjnymi istnieje, to nie podejrzewali, że jest ona tak duża. Badanie pokazało, że im więcej toksyn wytwarzają bakterie, tym wyższe jest stężenie białek tau i beta-amyloidu – kluczowych w rozwoju choroby Alzheimera.

Zobacz także: Choroba Alzheimera – terapia postępującego schorzenia

Naukowcy pracują obecnie nad lekiem, który mógłby zneutralizować szkodliwe działanie bakterii na mózg, a tym samym chronić przed rozwojem choroby Alzheimera.

Zaburzenia erekcji a zepsute zęby

Problemy z zębami mogą wpływać także na jakość życia seksualnego. Naukowcy z Uniwersytecie Medycznym w Guangzhou wykazali, że panowie, którzy mają problemy z dziąsłami, częściej cierpią z powodu zaburzeń erekcji. Szacuje, że takie kłopoty mają głównie młodzi mężczyźni, którzy nie przekroczyli jeszcze czterdziestki. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz także: Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu

Okazuje się mocno zaawansowany stan zapalny dziąseł może prowadzić do problemów z układem krążenia. Jeśli przepływ krwi w naczyniach nie jest prawidłowy, a do genitaliów dociera jej zbyt mało, osiągnięcie wzwodu jest bardzo trudne lub praktycznie niemożliwe. Szacuje się, że choroby przyzębia aż trzykrotnie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z erekcją.

Jak chore zęby prowadzą do udaru?

Sporych kłopotów z układem krążenia może przysporzyć nie tylko choroba przyzębia, ale także próchnica. Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytety Medycznego dowiedli, że oba schorzenia pozostawione bez leczenia ponad 2,5-krotnie podnoszą prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej, zawału serca, miażdżycy czy udaru niedokrwiennego mózgu. Zdaniem badaczy choroby jamy ustnej mogą być powiązane także z cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy chorobami nerek. W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby po 60. roku życia.

Na szczęście, jak sugerują niektóre badania, leczenie stomatologiczne poprawia rokowania. Dlatego, tak ważne jest, aby osoby, które mają choroby kardiologiczne regularnie odwiedzały stomatologa i w razie potrzeby miały leczone choroby przyzębia.

Czy zepsute zęby mogą wywołać raka?

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health dowiedli, że jest to możliwe. Wieloletnie badania, które prowadzili, jednoznacznie pokazują, że niewłaściwa higiena jamy ustnej, a co za tym idzie próchnica czy choroby przyzębia, podnoszą prawdopodobieństwo rozwoju niektórych nowotworów.

W ocenie badaczy chore zęby zwiększają ryzyko rozwoju raka żołądka o 52 proc., a gardła o 43 proc. Bardziej zagrożone są również osoby, które straciły więcej niż jeden ząb.

Jak dbać o zęby?

Aby mieć zdrowe zęby trzeba przede wszystkim pamiętać o ich szczotkowaniu. Najlepiej po każdym posiłku (lub co najmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem). Wybór szczoteczki nie ma tak naprawdę większego znaczenia, jedyne na co warto zwrócić uwagę to to, aby miała miękkie włosie.

Dodatkowo zęby trzeba nitkować. Nic dentystyczna pozwala oczyścić przestrzenie międzyzębowe, w których także mogą gromadzić się resztki pokarmów. Bardzo ważne są także regularne wizyty u stomatologa. Zaleca się, aby przegląd zębów robić raz na pół roku. Podczas wizyty dentysta powinien usunąć kamień oraz osad nazębny, a także dokładnie obejrzeć zęby i wyłapać ewentualne ubytki. Trzeba sobie zdawać sprawę, że im wcześniej lekarz rozpozna problem tym szybsze i mniej bolesne będzie leczenie.

Unikasz mycia zębów? Zobacz film i dowiedz się, jakie problemy ze zdrowiem możesz sobie zafundować:

Zobacz film: Do jakich problemów może doprowadzić niewłaściwa higiena jamy ustnej? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
7
Polecamy
Polacy nie dbają o swoje zęby.
Tylko 1 proc.
nie ma próchnicy i chorób przyzębia!
Polacy nie dbają o swoje zęby. Tylko 1 proc. nie ma próchnicy i chorób przyzębia! TVN zdrowie
Jakie są najczęstsze choroby zębów i dziąseł
Jakie są najczęstsze choroby zębów i dziąseł TVN zdrowie
Psychoonkologia:
jak pomóc pacjentom i ich rodzinom przejść przez chorobę? 
Psychoonkologia: jak pomóc pacjentom i ich rodzinom przejść przez chorobę?  Dzień Dobry TVN
6 badań, które powinna wykonać każda kobieta.
Kiedy najlepiej się na nie zgłosić? 
6 badań, które powinna wykonać każda kobieta. Kiedy najlepiej się na nie zgłosić?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby