Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroba Alzheimera – terapia postępującego schorzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Choroba Alzheimera – terapia postępującego schorzenia

Leczenie choroby Alzheimera, postępującego schorzenia neurodegeneracyjnego, opiera się na łagodzeniu różnorodnych dolegliwości i objawów otępiennych oraz polepszaniu jakości życia pacjenta. Proces usprawniania przewiduje farmako- i psychoterapię oraz opiekę paliatywną.

Sposoby na leczenie alzheimera są ograniczone ze względu na niejednoznaczne przyczyny choroby, prowadzącej do stopniowego zaniku komórek nerwowych. Terapię zwykle rozpoczyna się w momencie upośledzenia funkcji poznawczych, dotyczących czynności dnia codziennego. Trudno rozpoznać chorobę na wczesnych etapach.

Objawy i leczenie Alzheimera

Choroba Alzheimera to postępujące schorzenie neurodegeneracyjne, wynikające ze stopniowego zaniku komórek nerwowych w korze mózgowej. Objawia się obniżeniem sprawności umysłowej oraz zatraceniem funkcji poznawczych i życiowych. Prowadzi ostatecznie do śmierci pacjenta. Alzheimer charakteryzuje się niejednoznaczną etiologią, związaną z obecnością blaszek amyloidowych oraz zwyrodnień neurowłókienowych.

Zobacz także: Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania

Choroba przebiega w czterech etapach, objawiających się postępującymi wzorcami uszkodzeń poznawczych i funkcjonalnych:

  • predemencja to faza, w której obserwuje się pierwsze objawy alzheimera o podłożu somatycznym, jak ubytki w pamięci krótkotrwałej oraz semantycznej, nieznaczne zaburzenia funkcji wykonawczych i apatię;
  • wczesny etap dotyczy głównie trudności językowych i upośledzenia ruchów, występują problemy w mówieniu i pisaniu, zaburzenia koordynacji i celowości motoryki małej;
  • etap umiarkowany oznacza postępujący brak samodzielności w życiu codziennym, wzrasta ryzyko upadków, uszkodzeniu ulega pamięć długotrwała, pojawiają się zaburzenia behawioralne i neuropsychiatryczne, jak wahania nastroju, splątanie, drażliwość, agresja, urojenia;
  • faza zaawansowana wiąże się z całkowitą niezależnością od opiekunów w samoobsłudze, znacznym ograniczeniem językowym, utratą zdolności mowy i mobilności, licznymi powikłaniami somatycznymi w wyniku długotrwałego przebywania w łóżku, takimi jak odleżyny czy zapalenie płuc.

Leczenie alzheimera opiera się na łagodzeniu przebiegu choroby. Metody zatrzymujące i odwracające zmiany degeneracyjne w mózgu nie są znane.

Co przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera? Źródło: x-news

Choroba Alzheimera – leczenie

Sposoby leczenia alzheimera są ograniczone ze względu na wieloczynnikowe i niejasne podłoże choroby. Dostępne metody terapii mają na celu utrzymanie kondycji psychosomatycznej, redukcję nasilenia objawów, podniesienie jakości życia pacjenta oraz zachowanie możliwie wysokiego poziomu jego samodzielności. W usprawnianie choroby angażuje się głównie farmakoterapię, rehabilitację społeczną oraz opiekę paliatywną. Uzupełnienie terapii stanowią ćwiczenia fizyczne i umysłowe oraz zrównoważona dieta. Ze względu na wyniszczający charakter alzheimera dodatkowego wsparcia potrzebują również główni opiekunowie pacjenta, którymi zwykle są małżonkowie i najbliżsi krewni.

Farmakoterapia w chorobie Alzheimera

Leczenie farmakologiczne choroby Alzheimera ma na celu redukcję aktywności neuronów cholinergicznych i podniesienie stężenia acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika w mózgu. Na tego typu mechanizm wpływają leki z grupy inhibitorów acetylocholinoesterazy, na bazie związków chemicznych, takich jak: tauryna, rywastygmina, donepezil i galantamina, a także ograniczających aktywność kwasu glutaminowego, jak memantyna. Redukcję somatyczno-behawioralnych objawów otępiennych, pojawiających się w przebiegu choroby Alzheimera, uzupełnia się środkami przeciwpsychotycznymi, choć nie używa się ich rutynowo ze względu na ryzyko powikłań mózgowo-naczyniowych. Środki wpływające na funkcje poznawcze, wykonawcze i życiowe dostępne są głównie w formie tabletek. Leczenie alzheimera przewiduje również plastry na skórę, czyli system transdermalny.

W walce z chorobą powszechnie stosuje się ziołolecznictwo z wykorzystaniem żeń-szenia, miłorzębu japońskiego i szafranu. Naturalne leczenie alzheimera ma na celu wsparcie ogólnego funkcjonowania organizmu, metabolizmu i krążenia oraz poprawę samopoczucia. Jednak żaden dostępny aktualnie lek nie zatrzyma progresji choroby ani nie cofnie zmian w tkance mózgowej.

Leczenie alzheimera – inne sprawdzone metody

Poza lekami na alzheimera terapia przewiduje intensywne oddziaływanie psychospołeczne, ukierunkowane na zachowanie. Wszelkie interwencje mają na celu zmniejszenie deficytu poznawczego. Pozwalają przystosować się do choroby i postępującej niepełnosprawności. Jednym z narzędzi leczenia choroby Alzheimera jest rehabilitacja neurosensoryczna, usprawniająca obniżone zdolności umysłowe pacjenta. Wśród innych metod znajdują się:

  • terapia reminiscencyjna, czyli zajęcia odwołujące się do doświadczeń z przeszłości chorego przy użyciu różnego rodzaju bodźców, jak zdjęcia, nagrania filmowe czy przedmioty codziennego użytku;
  • terapia zajęciowa, wykorzystująca techniki muzykoterapii, arteterapii czy socjoterapii;
  • fizjoterapia i opieka nad chorym, łagodząca objawy somatyczne i zapobiegająca powikłaniom zdrowotnym.

Bibliografia:

1. Unbescheid M., „Alzheimer – podręcznik pierwszej pomocy”, W drodze, Poznań 2010.

2. Poirier J., „Choroba Alzheimera. Poradnik dla opiekunów i nie tylko”, Delta, Warszawa 2016.

3. Sherzai D., „Sposób na alzheimera”, Albatros, Warszawa 2018.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
11
Polecamy
Czy depresja może mieć różne maski?
Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć depresję maskowaną
Czy depresja może mieć różne maski? Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć depresję maskowaną Dzień Dobry TVN
Na czym polega leczenie zespołu Aspergera, czyli terapia dzieci i dorosłych z zespołem Aspergera
Na czym polega leczenie zespołu Aspergera, czyli terapia dzieci i dorosłych z zespołem Aspergera Dzień Dobry TVN
Alzheimer – choroba wieku starczego:
objawy, etapy rozwoju i leczenie 
Alzheimer – choroba wieku starczego: objawy, etapy rozwoju i leczenie  TVN zdrowie
Jak leczyć bulimię?
Sposoby i wskazówki do samodzielnej terapii
Jak leczyć bulimię? Sposoby i wskazówki do samodzielnej terapii TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Co to jest fango i jak działa? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fango
Co to jest fango i jak działa? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fango
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?