Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prądy Kotza – wskazania, przeciwwskazania, efekty stosowania
menu
Polub nas na Facebooku

Prądy Kotza – wskazania, przeciwwskazania, efekty stosowania

Osoba podczas zabiegu z użyciem prądu

Fot: michelangeloop / gettyimages.com

Prądy Kotza to forma elektroterapii, która odpowiada za powstanie skurczy w położonych głęboko włóknach mięśniowych. Wskazania do stosowania to wspomaganie treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni czy stymulowanie zrostu kostnego.

Prądy Kotza wykorzystywane są w leczeniu schorzeń neurologicznych, osteoporozy, dyskopatii, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów czy stanów pourazowych. Zabieg wykazuje działanie przeciwbólowe. Oferowany jest przez liczne gabinety fizjoterapeutyczne, uzdrowiska czy sanatoria.

Prądy Kotza – wiadomości ogólne

Prądy Kotza to rodzaj elektroterapii, w której za pomocą impulsów elektrycznych pobudza się mięśnie, wywołując ich skurcz. Zalicza się je do prądów średniej częstotliwości modulowanych w małą częstotliwość. Prąd Kotza nazywa się alternatywnie rosyjską stymulacją, gdyż właśnie rosyjskim badaczom zawdzięcza się ich odkrycie. Wykazuje duże przenikanie w głąb tkanki, przez co zapewnia głębszą penetrację i lepsze działanie wzmacniające w mięśniach. Wyróżnia się całkowitą tolerancją przez chorych, co wynika ze słabszego oddziaływania na receptory czuciowe skóry i generowanie małej ilości przykrych odczuć.

Prądy Kotza – działanie

Prądy Kotza opierają się na działaniu zależnych napięciowo kanałach wapnia. Stymulują ich otwarcie i wysyłanie kationów, czyli jonów wapnia o ładunku dodatnim, do miejsc połączenia mięśnia z synapsami nerwowymi. Konsekwencją obecności wapnia jest otwarcie chemicznego kanału wnikającej do zakończeń nerwowych acetylocholiny. To rodzaj neuroprzekaźnika, który pobudza mięśnie szkieletowe. Przyczynia się do depolaryzacji (zmniejsza ujemny potencjał elektryczny) komórek mięśniowych, czego rezultatem jest pobudzenie i skurcz włókna mięśniowego.

Prądy Kotza – wskazania do zabiegu i jego efekty

Wskazania do zabiegu prądami Kotza stanowią: zaniki mięśniowe proste wynikające z unieruchomienia, płaskostopie, skolioza przy niewielkim kącie skrzywienia i porażenia obwodowe mniejszego stopnia. Zabieg wykorzystuje się do stymulacji mięśni i/lub zrostu kostnego. Zapewnia on odbudowę napięcia mięśniowego, zaburzonego w wyniku urazu lub operacji. Stanowi element wspomagający trening siłowy lub wytrzymałościowy mięśni. Efekt zwiększenia siły i masy mięśniowej, poprawa metabolizmu mięśni i ich regeneracja mają zastosowanie zarówno w sporcie, jak i rehabilitacji. Dodatkowo prądy Kotza łagodzą silne i przewlekłe dolegliwości bólowe. Stymulacja rosyjska poprawia ruchomość w stawach i przyczynia się do przywrócenia właściwego rozkładu włókien mięśniowych o charakterze tonicznym. Niekiedy z prądami Kotza można się spotkać w odnowie biologicznej, gdzie służą spalaniu tkanki tłuszczowej i usuwaniu cellulitu.

Prądy Kotza – przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazania do zabiegu prądami Kotza stanowią: stany zapalne skóry, zakrzepowe zapalenie żył, ubytki i owrzodzenia na skórze, porażenia spastyczne, choroby nowotworowe, zaburzenia czucia, miażdżyca, dodatkowo osobnicza nadwrażliwość na prądy elektryczne oraz obecność metalowych elementów w ciele lub wszczepiony rozrusznik serca. Prądy Kotza nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży, w okolicy serca, u osób z gorączką czy infekcjami. Do zabiegu klasyfikowane są wyłącznie prawidłowo unerwione mięśnie szkieletowe. Nie powinno się go stosować w przypadku mięśni całkowicie lub częściowo odnerwionych i zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Prądy Kotza – parametry

Rosyjska stymulacja opiera się na prądach o częstotliwości nośnej wynoszącej 2000–10000 Hz, przy czym w praktyce działa się prądem o średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do częstotliwości niskiej 50 Hz. Dawki prądów Kotza ustawia się indywidualnie, przy uwzględnieniu budowy ciała i potrzeb chorego. To prąd o impulsach prostokątnych i dwukierunkowych. Czas trwania przerwy równy jest czasowi impulsu i wynosi 10 ms.

Jak zbudowany jest układ mięśniowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6

Prądy Kotza – ułożenie elektrod

W prądach Kotza używa się dwóch płaskich elektrod. Mocuje się je na końcach brzuśca mięśniowego. Dystalnie przykłada się katodę. W większości przypadków podczas zabiegu używa się jednego obwodu i stymuluje się jedną grupę mięśniową. Dwa obwody mają zastosowanie podczas jednoczesnej stymulacji agonistów i antagonistów.

Prądy Kotza – metodyka zabiegu

Metodyka zabiegu przy użyciu prądów Kotza w pierwszej kolejności obejmuje przygotowanie stanowiska zabiegowego i chorego. Nie ma żadnych konkretnych wskazań odnośnie do ubioru chorego, lecz bezwzględne jest zdjęcie metalowych części garderoby. Konieczne jest odsłonięcie obejmowanej zabiegiem część ciała, która zostaje następnie oczyszczona i osuszona. Żeby impulsy lepiej docierały w głąb ciała, niekiedy wymagane jest usunięcie nadmiernego owłosienia lub warstwy zrogowaciałego naskórka, bo utrudniają przewodnictwo elektryczne. Chory najczęściej przyjmuje do zabiegu pozycję leżącą, która jest wygodna i zapewnia rozluźnienie zbędnego napięcia mięśni. Zabieg trwa około 15 minut. W tym czasie nie można zmieniać pozycji i wykonywać gwałtownych ruchów.

Ile kosztuje zabieg prądami Kotza?

Prądy Kotza to element fizykoterapii, oferowany przez większość sanatoriów i uzdrowisk. Znajduje się w ofercie licznych gabinetów fizjoterapeutycznych. Cena jednego zabiegu to koszt około 13 zł.

Bibliografia:

1. Korabiusz K., Lubkowska A., Wawryków A. Przegląd najczęściej stosowanych metod fizjoterapii w zespołach bólowych kręgosłupa wśród pacjentów NZOZ ŚROD-MED w Policach, Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(4):127-140.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
4
Polecamy
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku Dzień Dobry TVN
Masaż bambusami – na czym polega?
Opis, wskazania, efekty
Masaż bambusami – na czym polega? Opis, wskazania, efekty Dzień Dobry TVN
Czym są prądy Traberta?
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Czym są prądy Traberta? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu TVN zdrowie
Na czym polega tonoliza?
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Na czym polega tonoliza? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie