David Mzee podczas treningu na trampolinie złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy. Mimo starań lekarzy i operacji mężczyzna był przykuty do wózka inwalidzkiego. Z pomocą przyszedł mu prof. Gregoire Courtine, który przeprowadził u niego celowaną stymulację rdzenia kręgowego. Na czym polega zabieg?
Tuż po wypadku David trafił do szpitala, gdzie lekarze wykonali operację stabilizacji kręgosłupa. Mimo że zabieg się udał i mężczyzna mógł poruszać nogami i rękami, to o chodzeniu nie było mowy. Przypadkiem Davida zainteresował się prof. Gregoire Courtine, który prowadził badania nad nowatorską metodą elektrostymulacji celowanej rdzenia kręgowego. Metoda ta różni się od dotychczas stosowanych stymulacji tym, że wywołuje nie tylko skurcze, ale i rozkurcze mięśni, dzięki czemu stymulacja przypomina naturalną komunikację między mózgiem a kończynami.
Jak naprawić uszkodzony rdzeń?
Elektrostymulacja celowana rdzenia kręgowego wykorzystuje te włókna, które nie uległy zniszczeniu podczas wypadku. Elektrody wszczepione poniżej miejsca uszkodzenia wzmacniają sygnał biegnący z mózgu. Stymulator sprawia, że przekazywane do mózgu impulsy elektryczne są dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta i ilości pozostałych połączeń nerwowych. Dlatego też z tej metody leczenia mogą skorzystać jedynie ci pacjenci, u których nie doszło do całkowitego uszkodzenia rdzenia kręgowego.
Po operacji David rozpoczął intensywną rehabilitację. Z czasem lekarze zauważyli, że zdrowe włókna i połączenia nerwowe zaczęły przejmować funkcje tych uszkodzonych. Zdaniem badaczy metoda może być wielką szansą dla pacjentów na odzyskanie sprawności i rezygnację z elektrostymulacji.
Rdzeń kręgowy, czyli co?
Rdzeń kręgowy (łac. medulla spinalis) to kluczowych element układu nerwowego. Odpowiada za unerwienie skóry, mięśni i gruczołów. Rdzeń kręgowy przewodzi impulsy nerwowe. Kształtem przypomina sznur. Jego długość wynosi ok. 45 cm, średnica blisko 1 cm, jego masa nie przekracza 30 g. Najważniejszym zadaniem rdzenia kręgowego jest przewodzenie impulsów nerwowych między mózgowiem a układem obwodowym. Rdzeń kręgowy znajduje się w kanale kręgowym. Rdzeń łączy się z rdzeniem przedłużonym u góry i kończy stożkiem rdzeniowym w II kręgu lędźwiowym. Rdzeń kręgowy składa się z czterech segmentów:
- 12 piersiowych;
- 5 lędźwiowych;
- 5 krzyżowych;
- 1 guziczny.
Zobacz także: Rdzeń kręgowy – anatomia, uszkodzenia i choroby