Nadmiar cukru jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Przy dużym spożyciu słodyczy w naszym mózgu zachodzą często nieodwracalne zmiany. Choroba Alzheimera oraz jej podobne nazywane są coraz częściej cukrzycą III typu.
Komórki nerwowe do swojej pracy potrzebują glukozy, którą pobierają z krwi. Przy wysokim poziomie cukru we krwi uruchamia się trzustka, która wydziela insulinę w celu obniżenia glukozy. Nadmiar insuliny uszkadza naczynia krwionośne tym samym utrudniając dopływ krwi do mózgu. Najlepiej poziom glukozy we krwi utrzymywać na stałym poziomie, a w tym celu należy wyeliminować z diety słodkie przekąski.
Cukier działa jak narkotyk. Składa się z węglowodanów prostych, które szybko przenikają z układu pokarmowego do krwi. Kiedy przedostaną się do krwiobiegu i wzrośnie stężenie glukozy mózg wytwarza tak zwane hormony szczęścia, czyli serotoninę i dopaminę. Kiedy insulina obniży poziom glukozy, nasz organizm od razu dopomina się czegoś słodkiego - jesteśmy rozdrażnieni, zdekoncentrowani, rośnie nam apetyt. Od cukru bardzo łatwo się uzależnić, zwłaszcza, że znajdziemy go wszędzie (w sokach, przekąskach, gotowej żywności, syropach, chlebie, sosach).
Polecamy: Sposoby na ograniczenie spożycia słodyczy
Co jeść, żeby usprawnić pracę mózgu?
Bardzo ważne w diecie są kwasy omega-3. Poprawiają one koncentrację, pamięć oraz narząd wzroku. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich oraz orzechach, zielonych roślinach, nasionach roślin oleistych – lnu, soi, rzepaku, w glonach i fitoplanktonie morskim oraz w owocach morza.
Cukier to węglowodany proste, które wchłaniają się szybko i powodują duże wahania poziomy glukozy we krwi. Inaczej jest z węglowodanami złożonymi (zawarte w nasionach, ziarnach zbóż, mące z pełnego przemiału, kaszach, ziemniakach, fasoli, soczewicy). Do ich strawienia układ pokarmowy potrzebuje czasu, zatem cukier uwalniany jest do krwi stopniowo i jest dobrze wykorzystywany. Dodatkowo nie są pozbawione składników mineralnych i witamin, a także błonnika pokarmowego. Dzięki temu są lepiej przyswajalne.
Do strawienia cukru spożywczego, sacharozy, (pozbawionej składników mineralnych i witamin) organizm wykorzystuje składniki mineralne z innych pokarmów, a gdy ich zabraknie - z organizmu. Korzysta m. in. z wapnia i witamin z grupy B, a ich niedobory powodują próchnicę, ogóle osłabienie oraz upośledzają pracę układu nerwowego. Zwłaszcza cholina (witamina B4) i niacyna (B3, inaczej PP), są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór witaminy B3 powoduje m.in. osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem uwagi i kojarzeniem, bezsenność. Witaminy z grupy B znajdziemy w soi i ciemnym pieczywie, tłustych rybach morskich, nasionach, orzechach.
Aby poprawić pamięć i koncentrację warto dbać o odpowiedni poziom żelaza, cynku, magnezu, potasu i fosforu. Zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu.