Polub nas na Facebooku
Czytasz: Powikłania po grypie: charakterystyczne objawy
menu
Polub nas na Facebooku

Powikłania po grypie: charakterystyczne objawy

chory

Fot.: Paul Bradbury / Getty Images

Powikłania w wyniku zachorowania na grypę mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dochodzi do nich najczęściej w efekcie niewłaściwego leczenia. Grypa może dawać podobne efekty co zwykłe przeziębienie, przez co chory nie podejmuje odpowiedniej terapii, narażając się na poważne powikłania.

Powikłania po grypie w skrajnych sytuacjach mogą doprowadzić do śmierci. Nigdy nie należy bagatelizować oznak grypy. Trzeba natomiast podjąć właściwe leczenie z pomocą lekarza.

Za grypę odpowiedzialne są wirusy grypy typu A, B oraz C, należące do rodziny ortomyksowirusów. Najgroźniejszy z nich jest wirus A, który wywołuje stan chorobowy o bardzo ciężkim przebiegu. Nieco łagodniejszy jest wirus typu B, a typ C odpowiada za dolegliwości zbliżone do standardowego przeziębienia (występuje najrzadziej). Do zakażeń grypą dochodzi zazwyczaj od później jesieni do wczesnej wiosny. Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową poprzez wdychanie mikroskopijnych zarazków wraz z wydzielinami z dróg oddechowych. Objawami grypy są bóle stawów, głowy i mięśniowe, katar, suchy i męczący kaszel, dreszcze, osłabienie, brak apetytu oraz wysoka gorączka.

Zobacz film: Jak może się przenosić wirus grypy? Źródło: Discovery

Powikłania po grypie – kto jest na nie narażony?

Powikłania po grypie dają o sobie znać najczęściej po kilku tygodniach od zachorowania. Występują u niewielkiego odsetka chorych. Narażone są na nie szczególnie osoby starsze (powyżej 65. roku życia) oraz małe dzieci (poniżej 5. roku życia), a także ci, u których znacząco obniżyła się odporność. Należy wymienić tu przede wszystkim osoby cierpiące na choroby układu krążenia oraz dróg oddechowych, chore na cukrzycę, zakażone wirusem HIV, po transplantacji narządów, a także po przebytej radioterapii i chemioterapii. Ponadto powikłania po grypie często przydarzają się kobietom w ciąży (szczególnie w II i III trymestrze), osobom cierpiącym na choroby metaboliczne, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a także osobom z upośledzonym usuwaniem wydzieliny z dróg oddechowych, cierpiącym na zaburzenia czynności poznawczych oraz na choroby nerwowo-mięśniowe.

Powikłania po grypie – najczęstsze objawy

Jak wyjaśniają specjaliści, niedoleczona grypa może powodować wiele niepożądanych dolegliwości, które w najlepszej sytuacji mogą utrudnić normalne funkcjonowanie. Najczęstszymi objawami powikłań po grypie są: obrzęki twarzy, uczucie ucisku w okolicach policzków, ból głowy, gorączka, katar (zwłaszcza ropny), ból uszu, pogorszenie słyszenia, krótki oddech, przyspieszone tętno, ból brzucha, wymioty, niewydolność oddechowa. Powikłania po grypie mogą dotyczyć układu oddechowego, układu krążenia, ośrodkowego układu nerwowego, a także innych narządów.

Zobacz film: Grypa - objawy, leczenie i powikłania. Źródło: X-Bank Gallery

Najczęstsze powikłania po grypie

Jednym z najczęściej występujących powikłań po grypie jest zapalenie oskrzeli. Stan zapalny oskrzeli przybiera zazwyczaj ostrą postać, a jego objawem jest silny kaszel który przechodzi z suchego w mokry,, gorączka oraz złe samopoczucie.

Kolejnym powikłaniem grypy, które może przynieść poważniejsze i bardziej niebezpieczne skutki, jest zapalenie płuc. W tym przypadku choroba rozpoczyna się nagle od bardzo wysokiej gorączki, dreszczy wraz z bólami w klatce piersiowej. Osobom z zapaleniem płuc bardzo często towarzyszy kaszel wraz z odkrztuszaniem wydzieliny. Pozostałymi objawami zapalenia płuc mogą być duszność, silne osłabienie, ból brzucha, oraz wymioty.

W wyniku powikłań po grypie może dojść do rozwoju zapalenia zatok przynosowych. Uważa się, że jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń wynikających z niedoleczenia grypy. Osoby zapadłe na zapalenie zatok przynosowych uskarżają się na ból w okolicach czoła, nosa, wyciek wydzieliny z nosa, gorączkę, mogą wystąpić obrzęki wokół oczu.

Częstym powikłaniem po grypie jest ostre zapalenie ucha środkowego. Dochodzi do niego w wyniku przeniknięcia chorobotwórczych drobnoustrojów do ucha środkowego. W przebiegu tego rodzaju powikłania grypy osoba chora odczuwa bardzo silny ból ucha oraz głowy. W zajętym chorobą uchu gromadzi się wydzielina ropna powodująca ucisk na okoliczne tkanki, co przyczynia się do rozwoju dolegliwości bólowych. Ostre zapalenie ucha może skutkować pogorszeniem słuchu.

Zobacz film: Czy nad wirusem grypy da się zapanować? Źródło: Discovery

Pozostałe powikłania po grypie

Jak informują lekarze, pozostałymi powikłaniami po grypie mogą być: zaostrzenie cukrzycy, niewydolności krążenia, zespół Guillaina-Barrégo (porażenie wstępujące), zapalenie spojówek, , ostra niewydolność nerek, zespół Reye’a, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, nasilenie zmian otępiennych u osób starszych, zapalenia mięśni wraz z rabdomiolizą, zapalenia osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, nagły zgon sercowy, angina paciorkowcowazapalenie krtani, zaostrzenie astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niewydolność oddechowa (w przebiegu chorób – powikłań układu oddechowego), sepsa .

Zobacz film: Leczenie grypy. Źródło: 36,6

Bibliografia

- Czech A., Tatoń J., Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

- Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
3
Polecamy
Ekspert w dziedzinie immunologii o epidemii zachorowań na grypę:
„1 na 1000 osób chorych umrze”
Ekspert w dziedzinie immunologii o epidemii zachorowań na grypę: „1 na 1000 osób chorych umrze” Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Grypa - jakie daje objawy?
Jak ją zdiagnozować i jak skutecznie leczyć? 
Grypa - jakie daje objawy? Jak ją zdiagnozować i jak skutecznie leczyć?  TVN zdrowie
Jakie są objawy grypy?
Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?