Zdrowe zęby to zdrowy organizm. Niestety dla wielu z nas to tylko pusty frazes. Okazuje, że aż 80 proc. Polaków powyżej 35 roku ma jakiś stan zapalny w obrębie przyzębia. Najczęściej są to zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i zapalenie wokół implantu.
Zobacz także: Jak wygląda wizyta u dentysty w czasie pandemii i gdzie uzyskać pomoc, gdy boli ząb?
Polacy nie dbają o dziąsła i zęby
Z badań przeprowadzonych przez prof. Renatę Górską, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wynika, że tylko 1 proc. Polaków nie ma problemów z dziąsłami. Reszta potrzebuje leczenia stomatologicznego lub periodontologicznego. Co gorsza u 20 do 30 proc. z nich choroba jest już na tyle zaawansowana, że konieczne jest leczenie specjalistyczne.
W ocenie badaczy większość z nas ignoruje próchnicę i choroby przyzębia. Nie zdajemy sobie sprawy, że pozostawione bez leczenia ponad 2,5-krotnie podnoszą prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru niedokrwiennego mózgu. Zdaniem badaczy choroby jamy ustnej mogą być powiązane także z cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy chorobami nerek. W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby po 60. roku życia.
Do jakich problemów mogą doprowadzić nieleczone zęby?
Wraz z próchnicą czy chorobami przyzębia w organizmie pojawia się stan zapalny, a ten może się przyczynić np. do rozwoju miażdżycy. Na szczęście, jak sugerują niektóre badania, leczenie stomatologiczne poprawia rokowania i pozwala powstrzymać rozwój miażdżycy. Dlatego, tak ważne jest, aby osoby, które mają choroby kardiologiczne regularnie odwiedzały stomatologa i w razie potrzeby miały leczone choroby przyzębia.
Warto podkreślić, że stan zapalny przyzębia podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia udaru nie tylko o osób starszych, ale także młodych, jeszcze przed 65. rokiem życia.
Jak dbać o dziąsła i zęby?
Najlepszym i najprostszym sposobem na uniknięcie próchnicy czy chorób przyzębia jest dbanie o higienę jamy ustnej. Krwawiące dziąsła to dowód na to, że zęby są nieprawidłowo czyszczone. Badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazały, że 5 proc. respondentów nie szczotkowało zębów w ogóle, a kolejne 15 proc. wykonywało tę czynność raz w tygodniu. Natomiast 40 proc. nie używało nici dentystycznej.
Zęby trzeba szczotkować dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Powinno ono trwać 2 minuty, jeśli używa się szczoteczki elektrycznej - i 3 minuty w przypadku szczoteczki manualnej. Każdy obszar jamy ustnej, w tym tylne zęby, powinien być szczotkowany z taką samą starannością.
Jak prawidłowo dbać o zęby? Dowiesz się tego z filmu: