Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pokrzywa – właściwości, zastosowanie i interakcje z lekami
menu
Polub nas na Facebooku

Pokrzywa – właściwości, zastosowanie i interakcje z lekami

pokrzywa

Fot. Madeleine_Steinbach / Getty Images

Pokrzywa ma liczne właściwości lecznicze. Ze względu na zastosowanie w terapii wielu chorób należy uważać na możliwe interakcje z różnymi lekami. Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne również powinny zwrócić uwagę, czy naturalne leczenie nie wpłynie na efekt antykoncepcyjny.

Pokrzywa zwyczajna jest znana pod postacią np. ziół do picia i rozpowszechniona ze względu na właściwości prozdrowotne. Ma szerokie zastosowanie w łagodzeniu różnych dolegliwości, stąd często jest spożywana razem z lekami. Udowodniono wpływ pokrzywy na leki obniżające poziom kwasu moczowego we krwi, który polega na nasileniu działania tych leków. Wiele kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne również obawia się zaistnienia interakcji. Nie wykazano żadnego wpływu pokrzywy na antykoncepcję, choć oczywiście należy zachować ostrożność w suplementacji jakichkolwiek ziół podczas przyjmowania leków.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Pokrzywa – właściwości

Pokrzywa ma właściwości immunostymulujące. Oznacza to, że pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Suplementacja pokrzywy może okazać się korzystna dla osób cierpiących z powodu obniżonego nastroju, ponieważ stwierdza się stymulujący wpływ pokrzywy na poziom serotoniny we krwi, czyli hormonu szczęścia. Niektórzy kojarzą pokrzywę z wpływem na odchudzanie. Pokrzywa sama w sobie nie działa odchudzająco, jednak pobudza metabolizm i wpływa na wydzielanie enzymów trawiennych (zwiększa ich wydzielanie w przewodzie pokarmowym). Pokrzywa usprawnia pracę narządów trawiennych, takich jak wątroba czy trzustka.

Pokrzywa jest często wykorzystywana w przewlekłych infekcjach dróg moczowych ze względu na działanie moczopędne. Może też być wykorzystana w terapii obrzęków i zapobieganiu nadmiernej kumulacji płynów w organizmie. Doskonale sprawdza się w profilaktyce anemii ze względu na zawarte w niej żelazo.

Zastosowanie pokrzywy

Pokrzywę można dostarczać do organizmu w różnych formach. Najczęściej stosowany jest napar z pokrzywy. Można do tego wykorzystać suszone zioła bądź gotowe torebki herbaty z pokrzywą. Samodzielnie można przygotować także sok z pokrzywy. Sporządza się go z suszonych lub świeżych liści. Można je zblendować na surowo lub wcześniej sparzyć. Należy jednak mieć na uwadze, że wrzątek może pozbawić liście niektórych wartościowych składników, jak witaminy.

Napar lub sok z pokrzywy najczęściej są stosowane do picia. Jednak nadają się także do przemywania ran czy robienia okładów. Chodzi jednak o rany powierzchowne, a nie rany głębokie czy intensywnie krwawiące. Zastosowanie pokrzywy na skórę obejmuje również ropnie oraz trądzik, czyli zmiany zapalne skóry.

Pokrzywa a tabletki antykoncepcyjne i inne leki

Panuje przekonanie, że zioła czy naturalne napary nie stanowią przeciwwskazania do stosowania leków. Tymczasem większość ludzi przyjmuje przewlekle leki, które mogą wejść w interakcje ze składnikami diety. Pokrzywa to naturalny suplement, jednak wpływa np. na poziom kwasu moczowego we krwi. Dlatego też jednoczesne stosowanie pokrzywy i leków obniżających poziom kwasu moczowego we krwi nie jest bezpieczne. Kobiety powinny zwrócić uwagę na interakcje pomiędzy składnikami diety a przyjmowanymi często środkami antykoncepcyjnymi w postaci tabletek hormonalnych dwuskładnikowych. Nie wykazano w żadnych badaniach, by pokrzywa miała jakikolwiek wpływ na terapię hormonalną. Niektóre źródła jednak podają, że pokrzywa jest przeciwwskazana u kobiet ze schorzeniami narządów rodnych. U młodych kobiet przyjmujących leki antykoncepcyjne często rozwijają się zakażenia dróg moczowych. Pokrzywa stanowi bardzo dobrą, naturalną terapię tych schorzeń ze względu na działanie moczopędne. Dobrze jednak spożywać pokrzywę o innej porze dnia niż tabletkę antykoncepcyjną.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
3
Polecamy
Fitoterapia i leki roślinne – jak działa ziołolecznictwo?
Fitoterapia i leki roślinne – jak działa ziołolecznictwo? Dzień Dobry TVN
Fiołek trójbarwny – dlaczego warto go stosować?
Fiołek trójbarwny – dlaczego warto go stosować? Dzień Dobry TVN
Napary z czystka i tabletki antykoncepcyjne - czy to dobre połączenie?
Napary z czystka i tabletki antykoncepcyjne - czy to dobre połączenie? TVN zdrowie
Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją
Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?