Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pokrzywa zwyczajna – jakie właściwości ma sok i herbata z pokrzywy
menu
Polub nas na Facebooku

Pokrzywa zwyczajna – jakie właściwości ma sok i herbata z pokrzywy

NAN

Fot: Dušan Zidar / fotolia.com

Pokrzywa jest rośliną, która bywa traktowana jak niepotrzebny chwast. Niesłusznie. Herbata i sok z pokrzywy mają szerokie właściwości prozdrowotne. Sprawdź, jak działa pokrzywa zwyczajna.

Pokrzywa zwyczajna jest rośliną, która naturalnie występuje niemal na całym świecie. Rośnie w zaroślach, lasach, na polach, w sadach, przy drogach, płotach, w ogrodach. Często bywa usuwana, ponieważ kontakt z nią powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia i zaczerwienienie skóry. Warto jednak pamiętać, że młoda pokrzywa zawiera mnóstwo cennych dla organizmu substancji, które oczyszczają ciało z toksyn, wzmacniają organizm i regulują procesy trawienne.

Zobacz film: Pokrzywa zwyczajna i jej zdrowotne właściwości. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pokrzywa – właściwości i zastosowanie

Swoje lecznicze i kosmetyczne właściwości pokrzywa zawdzięcza zawartym w liściach, zielu i korzeniach składnikom bioaktywnym, do których należą:

  • witaminy A, C, E i K,
  • białka,
  • biopierwiastki, takie jak wapń, magnez, żelazo, krzem,
  • kwasy, np. kwas masłowy, kawowy, kumarowy, mrówkowy, bursztynowy, palmitynowy, pantotenowy, octowy, szczawiowy, fosforowy, glikolowy, linolowy,
  • antyoksydanty (przeciwutleniacze),
  • chlorofil,
  • sterole,
  • taniny,
  • alkaloidy,
  • histaminę,
  • flawonoidy,
  • antocyjany.

Pokrzywa dostępna jest pod wieloma postaciami. Najbardziej popularne i jednocześnie niezwykle skuteczne są soki i herbaty z pokrzywy. Pokrzywa wykorzystana w sokach i herbatach ma następujące właściwości:

  • Wzmacnia organizm, działa przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie

Pokrzywa reguluje pracę komórek odpornościowych organizmu. Jest doskonałym lekarstwem na choroby autoimmunologiczne, np. reumatodialne zapalenie stawów. Redukuje stany zapalne i łagodzi ból.

Pokrzywa pobudza proces niszczenia wirusów, grzybów i bakterii wywołujących choroby. Przyczynia się do tworzenia komórek produkujących przeciwciała i chroni organizm przed wirusami.

Polecana jest w stanach ogólnego osłabienia.

  • Wspomaga walkę z alergiami

Zawarte w pokrzywie związki czynne (flawonoidy) działają podobnie do leków przeciwhistaminowych – łagodzą objawy alergii, takie jak katar sienny.

  • Oczyszcza i leczy nerki, wątrobę oraz cały organizm

Pokrzywa wykazuje właściwości oczyszczające i moczopędne. Picie pokrzywy jest wskazane przy schorzeniach takich jak kamica nerkowa, choroby woreczka żółciowego, zakażenie dróg moczowych, stan zapalny pęcherza, nerek i dróg moczowych.

Regularne picie pokrzywy powoduje, że wraz z moczem wydalane są z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, takie jak chlorki czy mocznik.

Pokrzywa do picia jest polecana również po terapii antybiotykowej, ponieważ oczyszcza organizm z pozostałości po lekach (np. z metabolitów).

Pokrzywa działa również regenerująco i oczyszczająco na wątrobę.

  • Reguluje procesy trawienne

Picie pokrzywy zalecane jest na przykład przy nieżycie żołądka. Pokrzywa pobudza wydzielanie soków żołądkowych i wspomaga przyswajanie z pożywienia substancji odżywczych.

  • Wspomaga walkę z anemią i dodaje energii

Dzięki zawartości kwasu foliowego, żelaza, witaminy K i miedzi pokrzywa wspomaga produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Pokrzywa zawiera też duże ilości krzemu, który działa korzystnie na poprawę samopoczucia i zdrowia. Pokrzywa dodaje sił witalnych, niweluje oznaki zmęczenia. Polecana jest osobom osłabionym, zestresowanym i przemęczonym.

  • Wzmacnia układ kostny

Dzięki dużej zawartości krzemu i wapnia pokrzywa wzmacnia kości i przyspiesza ich zrastanie się.

  • Pokrzywa na włosy, skórę i paznokcie

Pokrzywa zwyczajna działa wzmacniająco na korzonki włosów, zapobiega wypadaniu, przeciwdziała łupieżowi i łojotokowi skóry. Wzmacnia włosy, skórę i paznokcie, dostarczając im cenne składniki odżywcze (np. witaminy czy krzem).

  • Jest skutecznym antyoksydantem

Zawarte w pokrzywie składniki niwelują namnażanie wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania chorób serca, układu krążenia, Alzheimera, Parkinsona, cukrzycy czy nowotworów.

  • Usuwa nadmiar wody z organizmu

Pokrzywa działa moczopędnie i poprawia pracę jelit, pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu. Dzięki temu zmniejsza opuchliznę (np. powiek, nóg czy dłoni).

  • Leczy schorzenia skóry

Pokrzywa ma właściwości bakteriobójcze, dlatego jest stosowana w leczeniu trądziku, czyraków, ropni czy stanów zapalnych narządów intymnych. Przyspiesza gojenie się ran. Może być wykorzystywana jako składnik płukanki jamy ustnej.

Herbata z pokrzywy

Picie naparu z pokrzywy jest jednym z najpopularniejszych sposobów dostarczania organizmowi cennych substancji, które zawiera roślina. Napar można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, wykorzystując go np. jako płukankę do włosów.

Przepis na herbatę ze świeżych liści i pędów pokrzywy:

Garść liści i pędów należy dokładnie umyć, a następnie zalać wrzątkiem i odczekać minimum 10 minut. Po tym czasie można przecedzić napar i pić profilaktycznie raz dziennie, a w trakcie diety oczyszczającej lub detoksykującej nawet 3 – 4 razy dziennie. Smak naparu można wzbogacić, dodając podczas parzenia np. plaster imbiru, goździk lub ziarno kardamonu, albo po zaparzeniu dodać ulubione owoce (np. maliny lub limonkę).

Przepis na herbatę z pokrzywy suszonej:

Przepis jest niemalże identyczny, co powyższy. Różnica polega na zalaniu wrzątkiem czubatej łyżki suszonej pokrzywy i odczekaniu przynajmniej 5 minut. Po tym czasie można odcedzić napar od ziół.

Sok z pokrzywy

Aby wykonać 150-250 ml soku z pokrzywy trzeba wykorzystać ok. pół kilograma młodych liści. W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie je umyć, osuszyć, a potem zmiksować w sokowirówce lub zmielić maszynce do mięsa. Zmiksowaną pokrzywę trzeba przecedzić. Sok można przechowywać w lodówce 2-3 dni lub zamrozić (np. w pojemnikach na lód). Sok można pić codziennie przez 2 tygodnie po 1 łyżce. Po tym czasie warto na kilka dni przerwać kurację, a potem znów ją powtórzyć.

Warto pamiętać, że podczas przygotowywania herbat i soków z pokrzywy, należy używać rękawiczek, aby uniknąć oparzeń dłoni.

Zobacz film: Na czym oszukują nas producenci herbaty? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
715
15
Komentarze (2)
anzelm
Żuje podczas spaceru świeże zerwane liście , czy nie zaszkodzi...
Czytaj całość
Dzięki za poradę o pokrzywach, dużo się dowiedziałam na ten temat, a także i o wiesiołkach, jak ich przesadzać i kiedy, bardzo mi się te porady przydały. Bardzo za nie dziękuję..... Pozdrawiam.
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?