Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podwyższona temperatura w ciąży – czy to normalne? O czym świadczy?  
menu
Polub nas na Facebooku

Podwyższona temperatura w ciąży – czy to normalne? O czym świadczy?  

NAN

Fot: fotolia.com

Podwyższona temperatura w ciąży może zaniepokoić przyszłą matkę. Warto jednak wiedzieć, że fizjologiczna ciepłota ciała od zapłodnienia do końca ciąży powinna się utrzymywać na poziomie 37–37,5°C. 

Temperatura ciała to ważna informacja, która mówi o stanie organizmu. Obniżona lub podwyższona świadczy o toczącym się procesie zapalnym i infekcjach, a szczególnie niebezpieczna jest podczas ciąży. Po zapłodnieniu temperatura ciała podnosi się w sposób fizjologiczny i utrzymuje się na tym poziomie do końca trwania ciąży. Powodem do obaw może być obniżona ciepłota ciała u przyszłej matki.

Temperatura po owulacji i na początku ciąży

Dokonanie oceny wystąpienia dni płodnych przez pomiar temperatury ciała nie jest proste – konieczne jest wcześniejsze codzienne jej mierzenie i porównywanie. Temperatura ciała tuż przed owulacją nieznacznie rośnie (w czasie owulacji powinna być około 0,5–1°C wyższa niż kilka dni wcześniej) i utrzymuje się do czasu następnej miesiączki, aby następnie opaść. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, podniesiona temperatura ciała powinna utrzymywać się do końca ciąży.

Wykres temperatury w ciąży

Wykres temperatury jest dobrym narzędziem do planowania ciąży i określania, czy doszło do zapłodnienia. Należy ją mierzyć codziennie rano, a następnie wynik nanosić na wcześniej przygotowany wykres. Jego wzór oraz zasady prowadzenia można znaleźć w internecie.

Zobacz film: Jaka jest prawidłowa temperatura naszego ciała? Źródło: 36,6

Czy temperaturę w celu określenia dni płodnych i ciąży należy mierzyć w pochwie?

Temperaturę należy mierzyć codziennie o tej samej porze (najlepiej przed wstaniem z łóżka), tym samym termometrem i w tym samym miejscu ciała. Często zaleca się mierzenie jej w pochwie, jednak równie dobrze mogą to być usta lub odbyt. Należy pamiętać, że temperatura mierzona w pochwie lub odbycie może być nieco wyższa od mierzonej w innych częściach ciała. Najmniej dokładny jest pomiar temperatury pod pachą.

Pierwsze objawy ciąży – podwyższona temperatura

Temperatura podwyższona do 37°C jest jednym z wczesnych objawów ciąży. Może ona jednak wystąpić również na skutek niektórych infekcji i zaburzeń hormonalnych. Jeżeli miesiączka nie pojawiła się o czasie i występuje podniesiona temperatura bez symptomów infekcji, bardzo możliwe, że doszło do zapłodnienia. Podejrzenia przyszłej mamy mogą potwierdzać inne wczesne objawy ciąży, takie jak:

  • duża ilość śluzu w pochwie,
  • ból i zmiany w obrębie piersi,
  • nerwowość,
  • zmęczenie,
  • częste oddawanie moczu.

Te objawy mogą jednak być wywołane również przez inne czynniki. Dlatego powinno się wykonać test ciążowy po dacie spodziewanej miesiączki lub udać się do ginekologa.

Podwyższona temperatura w ciąży jest prawidłowa

Temperatura ciała kobiety spodziewającej się dziecka powinna być delikatnie podwyższona i wynosić 37–37,5°C. Oprócz zmian hormonalnych, które zachodzą w czasie ciąży i mogą mieć wpływ na temperaturę, przyspieszony jest także metabolizm kobiety. Ciało przyszłej matki musi pracować o wiele intensywniej niż dotychczas, aby nadążyć z zaspokajaniem potrzeb dwóch osób. Temperatura poniżej 38°C w ciąży jest więc zupełnie normalna i nie stanowi powodu do obaw.

Zobacz film: Który termometr do mierzenia temperatury ciała powinniśmy wybrać? Źródło: 36,6

Obniżona temperatura w ciąży

Obniżona temperatura zawsze jest powodem do niepokoju, szczególnie kiedy występuje w ciąży, kiedy powinno być na odwrót. Niektóre osoby mogą mieć permanentnie niską ciepłotę ciała bez żadnych dolegliwości i w takim wypadku nie należy się przesadnie obawiać. Jednak zawsze obniżoną temperaturę ciała w ciąży należy skonsultować z lekarzem, gdyż może ona świadczyć o poważnych problemach, takich jak:

  • obniżony poziom progesteronu,
  • anemia,
  • niedoczynności tarczycy,
  • niektóre choroby (na przykład borelioza).

Wymienione choroby i zaburzenia mogą być niebezpieczne dla zdrowia matki i mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, a także prowadzić do groźnych powikłań, a nawet poronień.

Znacznie podwyższona temperatura w ciąży – gorączka

Temperatura przekraczająca 38°C, czyli gorączka, jest bardzo niepożądanym stanem dla ciężarnych. Nie tylko świadczy o infekcji, ale sama w sobie może zagrażać zdrowiu matki i dziecka, ponieważ w ciąży o wiele łatwiej dochodzi do odwodnienia organizmu. Może także wywołać przedwczesne skurcze. Dlatego kobieta w ciąży, u której pojawia się gorączka, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zaleci on odpowiednie leczenie po ustaleniu przyczyny wywołującej podniesienie temperatury ciała. 

Przyszła matka powinna pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Wybierając leki zbijające gorączkę, musi także zwrócić uwagę, czy mogą je stosować kobiety w ciąży. Najbezpieczniejszy jest paracetamol. Ibuprofen, choć jest dopuszczalny w 1 i 2 trymestrze ciąży, jest wiązany z częstszymi poronieniami. Zdecydowanie natomiast należy zrezygnować ze stosowania aspiryny i innych pochodnych kwasu acetylosalicylowego, które są bardzo groźne dla płodu.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
104
6
Komentarze (4)
Dżena
Oj tak, ważne żeby przetrwać do 12 tygodnia tym bardziej jak się ma za sobą poronienie:( jestem w 10 tc i z niecierpliwością wyczekuję kolejnej wizyty u dr żeby potwierdził że wszystko ok.
Czytaj całość
Inka
Pika, najważniejsze jest przetrwać do końca. Naprawdę. Kontrola cukru, reguralne ktg. Choć i to nie gwarantuje....
Czytaj całość
mala mi
A ja mam pytanie tydzień temu wspolzylam z chlopakiem bez zabezpieczenia niestety i mierze sobie temperature w pochwie pierwszy dzien mialam 37,2 a teraz mam 37,6 i rosnie pod pacha mam nawet 35 czy to znaczy ze moge byc w ciąży bo na test ciążowy troche za wcześnie czy temperatura w pochwie rośnie kilka dni przed miesiączka bo za tydzień powinnam dostać no chyba ze mam infekcje pochwy ?
Czytaj całość
Pika
Jestem w 6 tyg. ciąży i mam 37°C na czole. Dziękuję za artykuł, bo się przeraziłam, że coś ze mną nie tak. Ważne jest przetrwać do 12tyg.c.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?