Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dni płodne i niepłodne - jak obliczyć? Objawy, kalkulator i kalendarz 
menu
Polub nas na Facebooku

Dni płodne i niepłodne - jak obliczyć? Objawy, kalkulator i kalendarz 

NAN

Fot: gpoinstudio / fotolia.com

Kalendarz dni płodnych służy do określenia optymalnego dnia, w którym kobieta może zajść w ciążę. Owulacja zazwyczaj zaczyna się 14 dni przed kolejną menstruacją i jest to idealny moment na zapłodnienie. W określaniu dni płodnych pomaga również test owulacyjny lub regularne badania USG monitorujące długość cyklu jajeczkowania.

Średnia długość cyklu miesiączkowego wynosi 28 dni, ale u każdej kobiety może przebiegać inaczej. Jeżeli wynosi około 40 dni, jest to znak, aby udać się do ginekologa. Przyczyną długich cyklów mogą być zaburzenia hormonalne, które mogą powodować problemy z poczęciem dziecka.

Kiedy są dni płodne i dni niepłodne?

Dni płodne to okres jajeczkowania (czyli owulacja), podczas których może dojść do zapłodnienia. Termin owulacji nie zawsze da się precyzyjnie ustalić. Przesunięcie się dni płodnych może wynikać np. z przemęczenia, drobnej infekcji, przeziębienia czy przeżycia stresowej sytuacji. Jeżeli jednak cykle miesiączkowe są regularne i nie doszło do żadnych zdarzeń niepożądanych, największe szanse na zajście w ciąże są od 2 dni przed do 2 dni po jajeczkowaniu. Wynika to z tego, że komórka jajowa żyje 24 godziny, a plemniki umierają po 3-5 dniach.

Kalendarz dni płodnych – wykres krok po kroku

Do wyliczania daty rozpoczęcia owulacji pomaga kalendarz dni płodnych. Przez co najmniej 3 miesiące należy zapisywać datę rozpoczęcia naturalnej miesiączki. Pomoże to w określeniu długości cyklu miesiączkowego – zazwyczaj przeciętna jego długość wynosi około 28 dni. W takim wypadku kobieta będzie płodna między 9. a 18. dniem cyklu. Kalendarz dni płodnych można zaznaczyć na narysowanym wykresie. Na osi wystarczy zaznaczyć punkty oznaczające okres, a w środku dni cyklu. Owulacja zazwyczaj rozpoczyna się 2 tygodnie przed kolejnym krwawieniem. Na wykresie od miejsca zakończenia cyklu miesiączkowego wystarczy odliczyć 14 dni i otrzyma się dzień rozpoczęcia jajeczkowania.

Kalkulator dni płodnych online

Dni płodne można wyliczyć za pomocą internetowych kalkulatorów płodności. Podaje się w nich datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz długość cyklu menstruacyjnego. Program internetowy automatycznie wylicza dni płodne, podając jednocześnie, w których z nich jest największa szansa, aby zajść w ciążę. Należy jednak pamiętać, że kalendarz czy kalkulator dni płodnych ma charakter orientacyjny i nie można go stosować jako metodę antykoncepcji. W krótkich cyklach, np. 22-dniowych, owulacja zaczyna się praktycznie tuż po zakończeniu okresu i końcowe plamienie może nakładać się na jajeczkowanie. W takich wypadkach nie jest możliwe odczuwanie objawów dni płodnych, jak np. zwiększenie się ilości śluzu w pochwie.

Dni płodne – objawy

Objawy dni płodnych to np. nieznacznie podwyższona temperatura ciała, którą mierzy się w pochwie. Jej wartość sięga około 37,2 stopni Celsjusza. Do innych symptomów owulacji należą:

  • czułe na dotyk i obrzęknięte piersi,
  • większa ilość wydzieliny w pochwie,
  • gęsty, lepki i bardziej rozciągliwy śluz pochwy,
  • wzmożona ochota na seks,
  • senność lub niepokój,
  • ból w dole brzucha.

Dni płodne a test owulacyjny

Popularną metodą sprawdzania dni płodnych jest test owulacyjny. Można go kupić w każdej aptece, bez konieczności wypisywania przez lekarza recepty. W trakcie owulacji uwalnia się komórka jajowa, która dostaje się do jajowodu, gdzie jest gotowa do zapłodnienia. Do inseminacji dochodzi, kiedy komórka jajowa łączy się z plemnikiem. W czasie przebywania komórki jajowej w jajowodach dochodzi do nagłego wzrostu stężenia hormonu LH (luteinizującego). Jajeczkowanie odbywa się zwykle w ciągu 36 godzin po szczytowym stężeniu tego hormonu. Test na płodność wykonuje się tak jak ciążowy, czyli z moczu. Pozwala on wykryć podwyższony poziom hormonu LH, co świadczy o owulacji i gotowości kobiety do zajścia w ciążę.

Największe stężenie hormonu luteinizującego w moczu występuje wieczorem, dlatego test owulacyjny można wykonać np. około godziny 22. Na około 2 godziny przed badaniem najlepiej ograniczyć ilość wypijanych płynów. Mocz oddaje się do plastikowego pojemnika, następnie pasek owulacyjny zanurza się w cieczy na około 15 sekund. Wynik można odczytać po 5 minutach.

Okres płodny a monitoring owulacji

Jeżeli kalendarz dni płodnych lub test owulacyjny nie pomógł w zajściu w upragnioną ciążę przez 6 miesięcy, można zrobić badanie monitoringu cyklu. Polega ono na wykonywaniu USG narządów rodnych w określonych dniach wyliczonych na podstawie długości ciągu menstruacyjnego. W czasie jednego cyklu przeprowadza się zwykle 3-4 badania ultrasonograficzne. Mają one na celu monitorowanie pęcherzyków oraz błony śluzowej macicy. Na podstawie badania można również określić, jakie są ewentualne przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Monitoring polega również na obserwacji pęcherzyka Graafa, który otacza komórkę jajową. Jego pęknięcie jest jednoznaczne z rozpoczęciem się owulacji. Monitorowanie cyklu pozwala określić przez lekarza najlepszego dnia na dokonanie zapłodnienia.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?