Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dni płodne i niepłodne - jak obliczyć? Objawy, kalkulator i kalendarz 
menu
Polub nas na Facebooku

Dni płodne i niepłodne - jak obliczyć? Objawy, kalkulator i kalendarz 

NAN

Fot: gpoinstudio / fotolia.com

Kalendarz dni płodnych służy do określenia optymalnego dnia, w którym kobieta może zajść w ciążę. Owulacja zazwyczaj zaczyna się 14 dni przed kolejną menstruacją i jest to idealny moment na zapłodnienie. W określaniu dni płodnych pomaga również test owulacyjny lub regularne badania USG monitorujące długość cyklu jajeczkowania.

Średnia długość cyklu miesiączkowego wynosi 28 dni, ale u każdej kobiety może przebiegać inaczej. Jeżeli wynosi około 40 dni, jest to znak, aby udać się do ginekologa. Przyczyną długich cyklów mogą być zaburzenia hormonalne, które mogą powodować problemy z poczęciem dziecka.

Kiedy są dni płodne i dni niepłodne?

Dni płodne to okres jajeczkowania (czyli owulacja), podczas których może dojść do zapłodnienia. Termin owulacji nie zawsze da się precyzyjnie ustalić. Przesunięcie się dni płodnych może wynikać np. z przemęczenia, drobnej infekcji, przeziębienia czy przeżycia stresowej sytuacji. Jeżeli jednak cykle miesiączkowe są regularne i nie doszło do żadnych zdarzeń niepożądanych, największe szanse na zajście w ciąże są od 2 dni przed do 2 dni po jajeczkowaniu. Wynika to z tego, że komórka jajowa żyje 24 godziny, a plemniki umierają po 3-5 dniach.

Kalendarz dni płodnych – wykres krok po kroku

Do wyliczania daty rozpoczęcia owulacji pomaga kalendarz dni płodnych. Przez co najmniej 3 miesiące należy zapisywać datę rozpoczęcia naturalnej miesiączki. Pomoże to w określeniu długości cyklu miesiączkowego – zazwyczaj przeciętna jego długość wynosi około 28 dni. W takim wypadku kobieta będzie płodna między 9. a 18. dniem cyklu. Kalendarz dni płodnych można zaznaczyć na narysowanym wykresie. Na osi wystarczy zaznaczyć punkty oznaczające okres, a w środku dni cyklu. Owulacja zazwyczaj rozpoczyna się 2 tygodnie przed kolejnym krwawieniem. Na wykresie od miejsca zakończenia cyklu miesiączkowego wystarczy odliczyć 14 dni i otrzyma się dzień rozpoczęcia jajeczkowania.

Kalkulator dni płodnych online

Dni płodne można wyliczyć za pomocą internetowych kalkulatorów płodności. Podaje się w nich datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz długość cyklu menstruacyjnego. Program internetowy automatycznie wylicza dni płodne, podając jednocześnie, w których z nich jest największa szansa, aby zajść w ciążę. Należy jednak pamiętać, że kalendarz czy kalkulator dni płodnych ma charakter orientacyjny i nie można go stosować jako metodę antykoncepcji. W krótkich cyklach, np. 22-dniowych, owulacja zaczyna się praktycznie tuż po zakończeniu okresu i końcowe plamienie może nakładać się na jajeczkowanie. W takich wypadkach nie jest możliwe odczuwanie objawów dni płodnych, jak np. zwiększenie się ilości śluzu w pochwie.

Dni płodne – objawy

Objawy dni płodnych to np. nieznacznie podwyższona temperatura ciała, którą mierzy się w pochwie. Jej wartość sięga około 37,2 stopni Celsjusza. Do innych symptomów owulacji należą:

  • czułe na dotyk i obrzęknięte piersi,
  • większa ilość wydzieliny w pochwie,
  • gęsty, lepki i bardziej rozciągliwy śluz pochwy,
  • wzmożona ochota na seks,
  • senność lub niepokój,
  • ból w dole brzucha.

Dni płodne a test owulacyjny

Popularną metodą sprawdzania dni płodnych jest test owulacyjny. Można go kupić w każdej aptece, bez konieczności wypisywania przez lekarza recepty. W trakcie owulacji uwalnia się komórka jajowa, która dostaje się do jajowodu, gdzie jest gotowa do zapłodnienia. Do inseminacji dochodzi, kiedy komórka jajowa łączy się z plemnikiem. W czasie przebywania komórki jajowej w jajowodach dochodzi do nagłego wzrostu stężenia hormonu LH (luteinizującego). Jajeczkowanie odbywa się zwykle w ciągu 36 godzin po szczytowym stężeniu tego hormonu. Test na płodność wykonuje się tak jak ciążowy, czyli z moczu. Pozwala on wykryć podwyższony poziom hormonu LH, co świadczy o owulacji i gotowości kobiety do zajścia w ciążę.

Największe stężenie hormonu luteinizującego w moczu występuje wieczorem, dlatego test owulacyjny można wykonać np. około godziny 22. Na około 2 godziny przed badaniem najlepiej ograniczyć ilość wypijanych płynów. Mocz oddaje się do plastikowego pojemnika, następnie pasek owulacyjny zanurza się w cieczy na około 15 sekund. Wynik można odczytać po 5 minutach.

Okres płodny a monitoring owulacji

Jeżeli kalendarz dni płodnych lub test owulacyjny nie pomógł w zajściu w upragnioną ciążę przez 6 miesięcy, można zrobić badanie monitoringu cyklu. Polega ono na wykonywaniu USG narządów rodnych w określonych dniach wyliczonych na podstawie długości ciągu menstruacyjnego. W czasie jednego cyklu przeprowadza się zwykle 3-4 badania ultrasonograficzne. Mają one na celu monitorowanie pęcherzyków oraz błony śluzowej macicy. Na podstawie badania można również określić, jakie są ewentualne przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Monitoring polega również na obserwacji pęcherzyka Graafa, który otacza komórkę jajową. Jego pęknięcie jest jednoznaczne z rozpoczęciem się owulacji. Monitorowanie cyklu pozwala określić przez lekarza najlepszego dnia na dokonanie zapłodnienia.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
2
Polecamy
Jakie są objawy dni płodnych?
Jak je dokładnie policzyć?
Jakie są objawy dni płodnych? Jak je dokładnie policzyć? TVN zdrowie
Kalendarz dni płodnych na podstawie cyklu miesiączkowego i obserwacji kobiecego ciała
Kalendarz dni płodnych na podstawie cyklu miesiączkowego i obserwacji kobiecego ciała TVN zdrowie
Kiedy może dojść do zapłodnienia – objawy, ile trwa zapłodnienie od stosunku
Kiedy może dojść do zapłodnienia – objawy, ile trwa zapłodnienie od stosunku Dzień Dobry TVN
Jaki powinien wyglądać śluz przed okresem?
Jaki powinien wyglądać śluz przed okresem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie