Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podpaski poporodowe – jakie podpaski wybrać i czy są konieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Podpaski poporodowe – jakie podpaski wybrać i czy są konieczne?

młoda kobieta wybiera podpaski.

Fot. zoranm / Getty Images

Podpaski poporodowe określane są jako podkłady poporodowe. Są większe, grubsze, miększe i bardziej chłonne niż zwykłe podpaski. Na rynku jest dość szeroki wybór podpasek poporodowych, różniących się jakością, a tym samym ceną.

Podpaski poporodowe to jeden z niezbędnych elementów wyprawki do szpitala przyszłej mamy. W pierwszych dniach po porodzie wydzielina z pochwy jest bardzo obfita. Wynika to z oczyszczania i obkurczania się macicy po porodzie. Dlatego też, dla pełnego komfortu i higieny, powinno się stosować odpowiednie podpaski poporodowe, podobnie jak ma to miejsce w czasie krwawień miesięcznych. Krwawienie w pierwszych dniach połogu jest jednak bardzo intensywne. Zwykłe podpaski są niewystarczające i powinny być stosowane dopiero po pewnym czasie.

Jakie podpaski poporodowe wybrać?

Tuż po porodzie, bez względu na to, czy było to cesarskie cięcie, czy poród naturalny, kobieta bardzo intensywnie krwawi z dróg rodnych. Jednocześnie nie ma sił na wymianę podpaski poporodowej co godzinę. W związku z tym pierwszą cechą podpasek poporodowych musi być ich ogromna chłonność. Oczywiście podpaskę poporodową również trzeba wymieniać, jednak co 2, maksymalnie co 3 godziny. Zbyt długie utrzymywanie jednej podpaski poporodowej grozi zwiększeniem ryzyka infekcji dróg rodnych. Absolutnie nie wolno stosować tamponów w okresie połogu.

Podpaski poporodowe są koniecznym elementem wyprawki do szpitala. Ze względu na swoją grubość nie są komfortowe w codziennym użytku po wyjściu ze szpitala, lecz w pierwszych dobach po porodzie najważniejsze są miękkość, zapobieganie otarciom, wyjątkowa chłonność i higiena. W związku z tym podpaski poporodowe to doskonały wybór na pierwszy okres połogu. Kiedy krwawienie się zmniejszy, można zastosować zwykłe podpaski.

Polecamy: Połóg po porodzie naturalnym i po cesarce - kiedy dojdziesz do siebie?

Zobaczcie, jak wygląda połóg na filmie:

Zobacz film: Połóg co to jest? Źródło: 36,6

Podpaski poporodowe – jak wyglądają?

Podpaski poporodowe są zdecydowanie większe niż standardowe podpaski. Może dlatego na półce sklepowej czy w aptekach widnieją nie jako „podpaska”, lecz jako „podkład poporodowy”. Są specjalnie dostosowane dla kobiet w połogu, by zagwarantować im jak największy komfort i swobodę. W zależności od producenta, jak również od ceny, różnią się między sobą, szczególnie kształtem, rodzajem materiału, powierzchni i komfortem dopasowania do stosowanej bielizny. Podpaski poporodowe są dostosowane do stanu, jakim jest połóg, wobec czego nie mają tendencji do przywierania do ciała i np. w sytuacji rany krocza nie powodują dodatkowych podrażnień. Od strony bielizny mogą dodatkowo posiadać samoprzylepne paski, co pomaga w ich przymocowaniu. Podpaski poporodowe są szczególnie polecane w komplecie z majtkami poporodowymi siatkowymi, które podtrzymują podpaskę poporodową, ułatwiając kobiecie ruch, a dodatkowo gwarantując odpowiednią przewiewność.

Polecamy: Pas poporodowy – czym jest i do czego służy?

Jak zbudowana jest podpaska poporodowa?

Każda miesiączkująca kobieta wie, jak wygląda podpaska. Podpaski poporodowe są nieco większe. Zewnętrzna warstwa podpaski poporodowej jest wyjątkowo miękka, by jak najmniej podrażnić okolicę krocza, nie przywierać do skóry i przepuszczać powietrze, by skóra nie była od niego odizolowana i nie pociła się. Pod spodem podpaska poporodowa ma podwójną warstwę materiału o doskonałych właściwościach absorbujących poporodowe, obfite upławy. Dodatkowo związuje tę treść, zapobiegając jej wyciekaniu na zewnątrz. Ostatnia warstwa zbudowana jest z nieprzepuszczalnego materiału, który dodatkowo można przykleić do bielizny. Podpaska poporodowa w porównaniu ze zwykłą podpaską jest większa i o wiele grubsza.

Polecamy: Czym jest poduszka poporodowa i kiedy warto ją stosować?

Jakie właściwości mają podpaski poporodowe?

Wśród właściwości podpasek poporodowych wymienia się przede wszystkim:

  • wyjątkowo miękka powierzchnia niepowodująca podrażnień,
  • chłonność sięgająca nawet 300 ml,
  • materiał absorbujący wilgoć i zapobiegający przeciekaniu materiału,
  • możliwość przyklejenia podpaski do bielizny,
  • warstwa ochronna zapobiegająca zabrudzeniu bielizny,
  • powierzchnia równomiernie rozprowadzająca upławy wewnątrz podpaski,
  • kształt zapewniający komfort,
  • przepuszczalność powietrza,
  • umożliwienie swobodnego odpływu upławów z dróg rodnych.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?