Podpaski wielorazowe są dedykowane przede wszystkim dla kobiet, których skóra źle reaguje na kontakt z materiałem tradycyjnych podpasek jednorazowych, które zwykle wykonane są z syntetycznych materiałów. U wielu pań mogą pojawić się nie tylko otarcia, ale także odparzenia, a nawet stany zapalne.
Podpaski wielorazowe – kiedy można je stosować?
Podpaski wielorazowe to zamiennik tradycyjnych wkładek wykonany z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać i nie powodują reakcji alergicznych lub podrażnień. Wiele pań z bardzo delikatną skórą miejsc intymnych nie zdaje sobie sprawy, że może istnieć, poza tamponami, inny zamiennik tradycyjnych podpasek jednorazowych, który jest dostępny w każdym sklepie, drogerii czy aptece. Tymczasem skóra miejsc intymnych jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju substancje chemiczne. Kontakt z nimi może prowadzić do rozległych i długo utrzymujących się stanów zapalnych pochwy i ciężkiej do leczenia grzybicy. Dodatkowo syntetyczne materiały uniemożliwiają skórze oddychanie. Często produkty dostępne w drogeriach nie są wykonane z materiałów organicznych, a do ich bielenia wykorzystuje się chlor i inne środki o szkodliwym działaniu dla naskórka.
Jeśli stany zapalne powtarzają się, a miesiączka staje się przez to bardzo uciążliwa i powoduje duży dyskomfort, można przetestować podpaski wielorazowego użytku. Dostępne są w wielu aptekach i w internecie. Często są to produkty ręcznie wykonane z materiałów ekologicznych.
Jak mówić o okresie? Co trzeba wiedzieć o miesiączce? Zobaczcie na filmie:
Z czego wykonane są wielorazowe podpaski?
Wielorazowe podpaski kształtem przypominają te tradycyjne, ale skrzydełek nie przylepia się do bielizny, a spina ze sobą np. za pomocą doszytej do nich napy. Zewnętrzna strona wykonana jest z nieprzemakalnego materiału, aby zapewnić każdej kobiecie komfort użytkowania. Wewnętrzna powłoka to zwykle organiczna bawełna – wiele firm stosuje tylko materiał pochodzący z upraw ekologicznych, aby mieć pewność, że jest w 100% bezpieczny dla delikatnej skóry. W środku znajdują się wkłady zapewniające wchłanianie wydzieliny, np. z tkaniny frotte bambusowej lub używanego w tradycyjnych produktach wkładu chłonnego. Na rynku dostępne są produkty w kilku rozmiarach, aby każda z pań mogła wybrać ten, który najlepiej spełni jej oczekiwania. Dodatkowo po wewnętrznej stronie nie ma przeszyć, które mogłyby uciskać lub powodować dodatkowy dyskomfort.
Zakładanie wielorazowej podpaski organicznej jest bardzo proste. Wystarczy przyłożyć ją do bielizny nieprzemakalną stroną i zapiąć skrzydełka, aby nie przesuwała się przy chodzeniu i innych codziennych czynnościach. Panie, które już przetestowały to rozwiązanie i dzielą się swoimi doświadczeniami na internetowych forach i blogach, zwracają uwagę, że jeśli wkładka jest dobrze dopasowana, bardzo rzadko trzeba ją poprawiać, gdyż nie zmienia położenia. Dodatkowo nie powoduje dyskomfortu, ponieważ w zasadzie jest niewyczuwalna pod bielizną.
Polecamy: Plamienie zamiast okresu: czy oznacza ciążę? Możliwe przyczyny
Jak uszyć podpaski wielorazowe?
To, jak uszyć podpaski wielorazowe, nie stanowi dużego problemu. Przede wszystkim należy zakupić właściwe materiały, czyli organiczną bawełnę lub cieszącą się obecnie znacznie większą popularnością dzianinę bambusową, nieprzemakalny materiał i chłonną tkaninę frotte bambusową. Dobrze jest, jeśli wkładki z frotte są wymienne, w związku z czym podpaska powinna mieć dodatkową kieszonkę. Przy takim rozwiązaniu możliwe jest też zastosowanie jednorazowych i wymiennych wkładów chłonnych – podczas obfitych dni do kieszonki powinny zmieścić się dwie wkładki. Należy mieć jedynie na uwadze, że u kobiet wrażliwych wkład może ograniczyć właściwe oddychanie skóry. Rozwiązanie zawsze należy dopasować do własnych potrzeb.
Dokładne wykończenie brzegów i rantów zapewni komfort noszenia. Dodatkowo podpaska nie powinna mieć przeszyć od wewnętrznej strony, aby nie powodowała otarć. Wewnętrzna strona nie powinna być biała, a wykonana z kolorowej bawełny, np. w odcieniu fioletu lub czerwieni. Zapewni to, że ewentualne plamki, które pozostaną po praniu, będą zupełnie niewidoczne. Ponieważ wiele pań nosi różny rodzaj bielizny, w zależności od ubrania i potrzeby klasyczne figi lub stringi, można naszyć na skrzydełkach dwie napy, aby można było w łatwy sposób zmieniać szerokość wkładki.
Wielorazowe podpaski organiczne – jak je prać?
Wielorazowe podpaski organiczne są wykonane z materiałów, które bardzo dobrze znoszą pranie, a dodatkowo całkowicie się odpierają. Należy je traktować podobnie jak bieliznę. Przed włożeniem do pralki dobrze jest namoczyć je na kilka godzin w zimnej wodzie, ponieważ to najlepszy sposób, aby nie została na nich żadna krew. Temperatura prania zasadniczego zależy od materiałów, z których są one wykonane, ale 60°C nie powinno zaszkodzić ani bawełnie, ani frotte. Przy programie 30°C można dodatkowo wsypać proszek antybakteryjny.