Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pas poporodowy – czym jest i do czego służy?
menu
Polub nas na Facebooku

Pas poporodowy – czym jest i do czego służy?

Kobieta, która używa pasa wyszczuplającego

Fot: humonia / gettyimages.com

Pas poporodowy spełnia przede wszystkim funkcję estetyczną. Jego celem jest zamaskowanie u kobiet odstającego po ciąży brzucha. Zdaniem bardziej wymagających pań jest to droga na skróty do szybkiego uzyskania ładnej figury.

Na rynku można znaleźć wiele produktów pomagających kobietom w szybkim powrocie do sylwetki sprzed ciąży. Jednym z bardziej znanych jest pas poporodowy, który wzmacnia rozciągnięte po porodzie powłoki brzuszne. Nieprawidłowo stosowany może stać się źródłem zaburzeń w stanie zdrowia kobiety.

Co to jest pas poporodowy?

Pas poporodowy to produkt, który skonstruowany jest tak, aby pomóc kobietom w szybkim powrocie do sylwetki po urodzeniu dziecka. Wyglądem przypomina gorset. Działa na tej samej zasadzie co bielizna korygująco-wyszczuplająca. Decyzja o jego zakładaniu powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Co daje pas poporodowy?

Pas poporodowy spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale wzmacnia też rozciągnięte po porodzie powłoki brzuszne, przez co znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków (dźwiganie, podnoszenie czy noszenie toreb z zakupami) i opiekę nad dzieckiem. Wpływa pozytywnie na regenerację rozciągniętej podczas ciąży skóry. Wspomaga jej ujędrnienie, zapobiegając tym samym wystąpieniu rozstępów. Zmniejsza ryzyko powstania przepuklin. Pas poporodowy po cięciu cesarskim łagodzi bóle rany pooperacyjnej. Wymusza również zachowanie poprawnej postawy, ponieważ usztywnia dolny odcinek kręgosłupa, co znacznie ułatwia zachowanie wyprostowanej sylwetki. Pas poporodowy jest wyszczuplający, gdyż sprawia, że talia staje się węższa, a obwód brzucha wyraźnie się zmniejsza. Dzięki poprawie wyglądu zewnętrznego poziom samooceny i samopoczucie wielu mam znacznie wzrasta. Dla kogo przeznaczony jest pas poporodowy? Pas poporodowy mogą stosować zarówno kobiety po cesarce, jak i po naturalnym porodzie.

Kiedy można założyć pas poporodowy?

Pasa poporodowego nie powinno się zakładać wcześniej niż 2 tygodnie po porodzie siłami natury. Z kolei termin założenia pasa poporodowego po cesarskim cięciu należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Zazwyczaj można go zacząć stosować już po upływie 6 tygodni po porodzie, gdy lekarz potwierdzi zakończenie procesu gojenia się rany pooperacyjnej.

Należy pamiętać, że w czasie noszenia pasa trzeba wykonywać podstawowy zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych, które mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy, brzucha i dolnej części pleców. Zaleca się wykonywanie tzw. deski, czyli podporu przodem na ramionach. Pasa nie należy nosić dłużej niż kilka godzin dziennie.

Jaki pas poporodowy wybrać?

Wybór pasów poporodowych jest bardzo duży. Pasy bezszwowe mogą być zakładane od góry lub przez nogi. Dostępne są też modele, które zapina się wokół talii. W sprzedaży znaleźć można pasy poporodowe na rzepy, haftki, a nawet na suwaki. Dzięki temu są one regulowane. Ich zakładanie wygląda następująco: pas rozkłada się płasko na łóżku lub podłodze, kładzie się na nim, chwyta rękami z obu stron i zapina. Zazwyczaj ma biały lub beżowy kolor. Jest niewidoczny pod odzieżą. Jego szerokość wynosi średnio 24 cm. Produkt ten można nabyć w aptekach i drogeriach, a nawet w sklepach internetowych. Cena pasów poporodowych wynosi od 50 do ponad 100 zł. Poszukując rozwiązania dla siebie, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego został wykonany pas. Najlepiej kupić taki z naturalnych materiałów, gdyż nie podrażnia on skóry i gwarantuje swobodną cyrkulację powietrza. Pas wykonany ze sztucznych tkanin może spowodować pieczenie, swędzenie i pocenie się skóry. Taki produkt może także ulec szybkiemu rozciągnięciu się, nawet po krótkim czasie użytkowania. Jeśli jest za duży, nie spełnia już swoich funkcji.

Jaki rozmiar pasa poporodowego wybrać?

Jak dobrać pas poporodowy? Rozmiar determinowany jest obwodem brzucha i talii. Należy porównać swoje wymiary ze specjalnymi tabelami rozmiarów i na tej podstawie wybrać odpowiedni model. W sklepach dostępne są następujące wielkości pasów:

  • XS – przy obwodzie mniejszym niż 80 cm,
  • S – przy obwodzie 80–90 cm,
  • M – przy obwodzie 91–100 cm,
  • L – przy obwodzie 101–110 cm,
  • XL – przy obwodzie 111–120 cm,
  • XXL – przy obwodzie 121–140 cm.

Czy warto stosować pas poporodowy?

Opinie dotyczące skuteczności pasa poporodowego są bardzo podzielone. Zdaniem niektórych specjalistów jego noszenie wiąże się z licznymi konsekwencjami zdrowotnymi, a organizm powinien mieć czas, aby samodzielnie dojść do siebie.

U kobiet mogą się pojawić w późniejszym czasie problemy z nietrzymaniem moczu. Może dojść do obniżenia narządów rodnych i zepchnięcia w dół innych narządów wewnętrznych. Ściśnięte organy otrzymują znacznie mniejszą ilość krwi i tlenu, co upośledza ich funkcjonowanie. Problemy z perystaltyką jelit i zaparcia to tylko kilka z możliwych dolegliwości. Nierzadko konsekwencją zakładania pasa mogą być przyszłe problemy ginekologiczne i zaburzenia pracy przepony. Efektem pasa poporodowego może być utrudnione oddychanie. Długotrwałe noszenie go może przyczynić się do znacznego osłabienia gorsetu mięśniowego. Produkt ten uniemożliwia prawidłową regenerację mięśni brzucha i dna miednicy, osłabiając je pod wpływem nadmiernego ucisku. Na skutek nadużywania pasa mogą się rozwinąć żylaki odbytu. Kobiety narzekają na bóle pleców, bioder i lędźwi oraz problemy z kolanami.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN


Bibliografia:

1. Cichopek K., Sexy Mama. Bo jesteś kobietą, Bielsko-Biała, Wydawnictwo Rodzinne, 2010.

2. Stone J., Eddleman K., Duenwald M., Ciąża dla bystrzaków, Gliwice, Helion, 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Ubrania dla ciężarnych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Ubrania dla ciężarnych – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Dzień Dobry TVN
Rajstopy dla kobiet w ciąży i pań plus size
Rajstopy dla kobiet w ciąży i pań plus size Dzień Dobry TVN
Jakie ćwiczenia można wykonywać po cesarskim cięciu, a jakie po porodzie naturalnym?
Jakie ćwiczenia można wykonywać po cesarskim cięciu, a jakie po porodzie naturalnym? TVN zdrowie
Ćwiczenia po cesarce – kiedy i jakie ćwiczenia można wykonywać?
Ćwiczenia po cesarce – kiedy i jakie ćwiczenia można wykonywać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?