Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podkrążone oczy i ich najczęstsze przyczyny. Najlepsze sposoby na wory pod oczami
menu
Polub nas na Facebooku

Podkrążone oczy i ich najczęstsze przyczyny. Najlepsze sposoby na wory pod oczami

oczy

Fot. Kitzzeh / Getty Images

Podkrążone oczy często traktowane są jako przykra dolegliwości natury estetycznej, mogą one jednak świadczyć o wielu chorobach. Dobrze znać ich najczęstsze przyczyny, aby móc się szybko zgłosić do lekarza w razie potrzeby.

Podkrążone oczy to nie zawsze objaw chorób. Najczęściej związane są z niewyspaniem, odwodnieniem organizmu lub danym typem urody. Każdy ma swój sposób na ten problem, jeżeli jednak nie działa, warto sięgnąć po sprawdzone metody.

Co to są podkrążone oczy?

Podkrążone oczy, czyli sińce lub wory pod oczami, to zaciemnienia wokół oczu spowodowane przez wyraźnie widoczne naczynia krwionośne. Czasami towarzyszy im opuchlizna związana z zatrzymaniem krwi i limfy w tym obszarze.

Jakie przyczyny wywołują podkrążone oczy?

Podkrążone oczy mogą być wywołane przez niewyspanie i przemęczenie. Mechanizm ich powstawania na skutek tych przyczyn nie został do końca zbadany, jednak prawdopodobnie wiąże się on z tworzeniem się zastojów limfatycznych.

U niektórych osób za ciągle podkrążone oczy odpowiada uroda. Cienie te są wówczas uwarunkowane genetycznie i związane z nadmierną produkcją melaniny, która nadaje ciemniejszego zabarwienia skórze.

Bardzo częstą przyczyną podkrążonych oczu jest też zbyt mała podaż płynów. W takim wypadku przyjmowanie 1,5–2 litrów wody źródlanej dziennie powinno w szybkim czasie rozwiązać problem. Czasami jest to też efekt wyjątkowo cienkiej skóry pod oczami, przez którą wyraźnie prześwitują naczynia krwionośne.

Nieodpowiednia dieta również może skutkować podkrążonymi oczami. Palenie tytoniu i spożywanie dużych ilości alkoholu i kofeiny uwidacznia delikatnie naczynia krwionośne znajdujące się pod oczami, a dodatkowo zatruwa organizm, co również może dawać takie objawy. Winowajcą może być także niedobór niektórych witamin i mikroelementów, w szczególności należy zwrócić uwagę na witaminy B i K oraz magnez. Niedobór witamin z grupy B jest częsty u osób żyjących w nadmiernym stresie, nadużywających alkoholu, z zaburzeniami wchłaniania oraz znajdujących się na diecie bezglutenowej.

Podkrążone oczy mogą być też wywołane przez niektóre choroby, takie jak:

 • alergie – mogą wywoływać zmiany skórne również w obrębie oczu; dzieje się tak też w przebiegu astmy; przyczyną może też być obrzęk śluzówki nosa, który powoduje zastój w krążeniu krwi;
 • anemia – świadczą o niej podkrążone oczy i blada skóra oraz jasne śluzówki ust i oczu. Na filmie poniżej zobaczycie, w jaki sposób można poradzić sobie z anemią poprzez dietę:

Zobacz film: Masz anemię? Zobacz co powinieneś jeść? Źródło: Bez recepty

 • choroby dróg żółciowych – jeżeli podkrążone oczy przybierają odcień żółtawy, a do tego odczuwa się niestrawność, wzdęcia i bóle w górze brzucha, to znak, że najprawdopodobniej przyczyną jest wątroba lub pęcherzyk żółciowy;
 • choroby tarczycy – cienie pod oczami mogą towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy; inne objawy tych schorzeń to obniżony nastrój, zaburzenia snu i pracy serca oraz sucha skóra;
 • choroby nerek – można podejrzewać, że podkrążone oczy wywołane są przez nerki, gdy dolegliwości tej towarzyszą obrzęki, skąpomocz lub infekcje dróg moczowych;
 • cukrzyca – jeżeli sińcom pod oczami towarzyszy częstsze oddawania moczu, silne pragnienie i osłabienie, należy jak najszybciej zrobić badania w celu wykluczenia tej choroby;
 • pasożyty – obecność pasożytów najczęściej wiąże się z bólami brzucha, zaburzeniami w oddawaniu stolca (biegunki lub zaparcia), bólami głowy i reakcjami skórnymi, ale może wywołać również podkrążone oczy.

Podkrążone oczy u dziecka

Niektóre dzieci miewają podkrążone oczy od urodzenia i wówczas najczęściej nie stanowi to powodów do obaw. Również wtedy, gdy podkrążone oczy u dziecka uwidoczniły się w trakcie lub tuż po chorobie, nie należy się martwić. Jeżeli jednak dolegliwość ta pojawiła się nagle i towarzyszą jej inne niepokojące objawy, należy się jak najszybciej zwrócić do pediatry.

Jakie kosmetyki pomogą na podkrążone oczy?

Na podkrążone oczy pomagają specjalnie dedykowane kosmetyki. Szczególnie polecane są kremy pod oczy z dodatkiem chabra bławatka i świetlika łąkowego. Często skuteczne okazują się też kosztujące parę złotych maści – tranowa lub z witaminą A. Osobom, u których problem ten spowodowany jest uwidacznianiem się naczyń krwionośnych, poleca się także stosować maści zawierające arnikę.

Czasami, zamiast sięgania po kolejne kosmetyki, zbawienne okazuje się odstawienie tych dotychczas stosowanych i zrezygnowanie na jakiś czas z makijażu, ponieważ to one mogą być przyczyną problemu.

Co stosować na podkrążone oczy? Domowe sposoby

Najlepsze domowe sposoby na podkrążone oczy to:

 • rezygnacja z używek,
 • bogata w witaminy i zrównoważona dieta,
 • spożywanie dużej ilość intensywnie zabarwionych owoców i warzyw, które zawierają flawonoidy uszczelniające naczynia krwionośne,
 • spożywanie odpowiedniej ilości wody,
 • aktywność fizyczna – poprawia krążenie w całym ciele i likwiduje zastoje limfatyczne,
 • przemywanie twarzy chłodną wodą,
 • przykładanie chłodnych łyżeczek pod oczy,
 • okłady – z chłodnej wody, herbaty (działanie ściągające), chłodnego mleka lub kefiru (działanie zmniejszające obrzęki) oraz naparów z niektórych ziół (na przykład rumianku),
 • plasterki ogórka – mają działanie łagodzące i usuwające obrzęki, zawierają sporo flawonoidów,
 • ubite białko z jaja kurzego – zmniejsza stany zapalne i napina skórę,
 • żel aloesowy – nawilża, odkaża i rozjaśnia,
 • woda różana – zawiera przeciwutleniacze i witaminy.

Zobacz nasz film i poznaj najlepsze domowe sposoby na podkrążone oczy

Zobacz film: Domowe sposoby na podkrążone oczy. Źródło: Klinika urody.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
2
Polecamy
Co zrobić w przypadku opuchniętych powiek rano?
Jakie są ich przyczyny?
Co zrobić w przypadku opuchniętych powiek rano? Jakie są ich przyczyny? Dzień Dobry TVN
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają?
Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny?
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają? Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny? Dzień Dobry TVN
Podkrążone oczy – jak z nimi walczyć?
Przyczyny podkrążonych oczu
Podkrążone oczy – jak z nimi walczyć? Przyczyny podkrążonych oczu TVN zdrowie
Sińce i worki pod oczami – jak powstają, czy oznaczają to samo i jak się ich pozbyć
Sińce i worki pod oczami – jak powstają, czy oznaczają to samo i jak się ich pozbyć TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?