Polub nas na Facebooku
Czytasz: Białe plamy na skórze – skąd biorą się na rękach, nogach i plecach
menu
Polub nas na Facebooku

Białe plamy na skórze – skąd biorą się na rękach, nogach i plecach

NAN

Fot: JenkoAtaman / stock.adobe.com

Białe plamy na skórze powstają w wyniku zaburzeń barwnikowych wynikających z niedoboru melaniny w skórze. Mogą pojawiać się w wyniku m.in. poparzeń słonecznych, infekcji grzybiczych, bielactwa bądź chorób autoimmunologicznych. W większości przypadków są zmianami odwracalnymi. 

Melanina to barwnik wytwarzany przez melanocyty. Jeśli z jakiś przyczyn ich produkcja zostanie przerwana, powstają na skórze przebarwienia, które mogą mieć postać białych plam. Tego typu przypadłość dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej jednak można się jej pozbyć, stosując terapię farmakologiczną, zmieniając nawyki żywieniowe bądź dzięki terapii światłem ultrafioletowym.

Białe plamy na skórze (ciele) – na rękach, nogach, plecach

Białe plamy na skórze u dziecka i dorosłego mogą mieć różną przyczynę powstawania. Aby dowiedzieć się, co może być ich przyczyną, należy udać się do specjalisty. Podczas wywiadu klinicznego i badania fizykalnego lekarz oceni lokalizację, rozległość i charakter przebarwień. Uwzględni także czas trwania i utrzymywania się na ciele białych plam.

Przyczynami występowania białych plam na skórze może być:

 • infekcja grzybicza – łupież pstry, łupież biały,
 • bielactwo,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • zakażenia,
 • niedobory witamin i minerałów,
 • stosowanie leków,
 • poparzenia słoneczne,
 • nadmierne opalanie,
 • zaburzenia hormonalne (także wynikające z ciąży lub menopauzy),
 • alergie i nietolerancje,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • czynniki chemiczne,
 • stres.

Białe plamy na ciele (na rękach, plecach, nogach itp.) w większości przypadków są zmianami odwracalnymi. Zastosowanie odpowiedniej suplementacji (np. błonnik, algi, żywe kultury bakterii), terapii farmakologicznej bądź zastosowanie produktów, takich jak kremy, mogą usunąć przebarwienia ze skóry. Tylko niektóre przypadki będą dotyczyły postępujących, nieodwracalnych zmian skórnych.

Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Przebarwienia na skórze. Źródło: 36,6.

Czemu pojawiają się białe plamy na skórze po opalaniu?

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych naraża ją na powstawanie przebarwień, w tym białych plam na ciele. Tego typu zmiany mogą być skutkiem nie tylko poparzenia słonecznego, ale również infekcji grzybiczej. Nierzadko pojawiają się także u kobiet stosujących leki antykoncepcyjne, a także w okresie menopauzy i w trakcie ciąży. Białe ślady na skórze są wynikiem hipopigmentacji, czyli zaburzeń barwnikowych wynikających z niedoboru melaniny w naskórku. Jeśli białe plamy powstają po opalaniu, wynika to z oparzenia słonecznego. W jego trakcie zostały zniszczone melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę, co zablokowało produkcję barwnika. Plamy te znikają po ok. miesiącu – w tym czasie następuje regeneracja naskórka.

Białe plamy a niedobór składników odżywczych

Nierzadko białe plamy powstają w wyniku nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Zła dieta może skutkować niedoborem witamin i minerałów, a co za tym idzie zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Białe plamy mogą powstawać w wyniku niedoborów wapnia, a także witaminy E w organizmie. Dlatego też warto wzbogacić dietę o produkty, takie jak: nabiał, szpinak, orzechy, pietruszka, nasiona słonecznika, pestki dyni, migdały, papryka, czarne jagody. Niedobory są łatwe do uzupełnienia i z reguły można im szybko przeciwdziałać. Jeśli jednak białe plamy pojawią się na ciele (rękach, nogach, plecach itd.), to jest to sygnał organizmu, którego nie wolno bagatelizować. Mimo iż białe plamy można również usunąć poprzez zastosowanie środków z zewnątrz (kosmetyki, maści itp.), to warto także pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych, które zlikwidują przyczynę ich powstawania, a nie tylko skutek. Takie postępowanie jest długofalowe, w którym istnieje mniejsze ryzyko nawrotu.

Białe plamy na skórze dziecka – dlaczego występują?

Skóra dziecka jest delikatna i cienka, dlatego często może ulegać podrażnieniom. Dlatego też mogą występować na niej białe plamy. Przyczyn ich pojawienia się może być wiele. Najczęstszą są infekcje grzybicze wywołujące łupież pstry i łupież biały. Inną przyczyną powstawania białych plam na skórze dziecka jest egzema bądź bielactwo. Warto pamiętać, że białe plamy mogą być także skutkiem niedoborów powstałych w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Jako symptom powinny być każdorazowo skonsultowane ze specjalistą.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Jak leczyć białe plamy na ciele (na rękach, na nogach, na plecach)?

Leczenie białych plam na ciele zależne jest od przyczyny ich występowania. Jeśli np. jest to łupież pstry, to leczenie nie jest skomplikowane i długotrwałe. Podczas terapii wykorzystuje się preparaty przeciwgrzybicze – głównie szampony i kremy. W niektórych przypadkach stosowane są także leki (w formie tabletek) z substancjami czynnymi, takimi jak: mikonazol, ketokonazol, itrakonazol, flukonazol i preparaty z kwasem salicylowym. Leczenie wspierane jest środkami nawilżającymi i maściami steroidowymi. Inne metody leczenia stosuje się, gdy białe plamy na ciele występują w wyniku bielactwa. W takich przypadkach stosowane są np. leki immunopresyjne, maści i kremy sterydowe oraz suplementowana jest witamina D. Ponadto w niektórych przypadkach stosuje się także terapię światłem ultrafioletowym (UVA/UVB).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
401
57
Polecamy
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Białe, czerwone i brązowy plamy na twarzy – przyczyny powstawania 
Białe, czerwone i brązowy plamy na twarzy – przyczyny powstawania  TVN zdrowie
Przebarwienia skóry – czym są, jak powstają i jak je usunąć?
Przebarwienia skóry – czym są, jak powstają i jak je usunąć? TVN zdrowie
Komentarze (12)
Susanna
Jakie emulsje? 0_o
Czytaj całość
Kitka
Coś moze zadziałac, ale po co jak są specjalistyczne i np. raczej nie ogarną skóry na ramionach albo kaltce piersiowej, od tego są emulsje do ciała.
Czytaj całość
Miszuk
Czy szampon na zwykły łupież zadziała na pstry? Pozdrawiam.
Czytaj całość
Marianka
Zależy czego szukasz i do czego. Przykładowo przy łuszczycy masz białe plamy i na problemy z nią dobrze jest używać to co ja mam w psorisel czyli np. niacynamid, pantenol, betaina, glinka biała, kwas salicylowy, kwas mlekowy, olej konopny, pirokton olaminy, olej z czarnuszki, mocznik czy bisabolol.
Czytaj całość
rysia
ale jakies konkretne czy jak bo ja nie rozumiem chyba
Czytaj całość
sosjerka
Z tego co czytałam to do pielęgnacji są dobre tez produkty z kwasem cytrynowym i witamina e
Czytaj całość
Przede wszystkim to siarczek selenu, bo on jest mocno przeciwgrzybiczny.
Czytaj całość
Luna
Z tymi konkretami to nadal jest problem, bo ludzie różnie reagują. Cynk, glinka itp. są dobre, powinny dać radę.
Czytaj całość
Rafilia
A czy możecie polecić jakiś konkretny szampon na ten łupież pstry? Nie jestem specjalistą i nie wiem, czym się kierować :(
Czytaj całość
paulinka
Domi27 jak dla mnie powinnaś się udać i skonsultować to z dobrym dermatologiem. Nie czekaj. Nigdy nie wiadomo co to jest.
Czytaj całość
Domi27
A co jeśli nie znikają? w wieku 10 lat przy pieprzyku pojawiła mi biała otoczka z wiekiem troszkę się powiększyła ale od kilku lat stoi w miejscu. należy to leczyć?
Czytaj całość
Grażyna, Kraków
Zgadzam się z opisem, że białe plamy na ciele mogą pojawić się po opalaniu i znikają po jakimś czasie. Pewnego lata na moim brzuchu pojawiły się białe plamy, było ich na tyle dużo, że poszłam do dermatologa. Po wszystkich badaniach lekarz powiedział, że to może być po opalaniu i mam poczekać aż zejdą.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?