Polub nas na Facebooku
Czytasz: Plastry rozgrzewające – działanie i stosowanie. Ile kosztują plastry rozgrzewające?
menu
Polub nas na Facebooku

Plastry rozgrzewające – działanie i stosowanie. Ile kosztują plastry rozgrzewające?

Ból łokcia.

Fot. shayneppl / Getty Images

Plastry rozgrzewające to produkt medyczny jednorazowego użytku, którego stosowanie zapewnia kojący efekt rozgrzewający, rozluźniający i przeciwbólowy. Przynoszą ulgę w bólach mięśniowych, stawowych i reumatycznych. Częstym miejscem aplikacji jest kark i plecy.

Plastry rozgrzewające można przyklejać na różne części ciała, zwłaszcza na okolice krzyża i karku. Stanowią bezpieczny, skutecznie działający i niedrogi sposób łagodzenia bólu, o silnych właściwościach rozgrzewających. Istnieje możliwość nabycia pojedynczej sztuki lub całego opakowania, które liczy zazwyczaj 3 plastry. Produkt może powodować niekiedy działania niepożądane w postaci pieczenia czy zaczerwienienia skóry.

Czym są plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające stanowią dość nowy produkt na rynku medycznym. Ich stosowanie związane jest z minimalnym ryzykiem powstania reakcji alergicznej, podrażnień lub odparzeń. Plastry rozgrzewające charakteryzuje wysoki stopień funkcjonalności. Doskonale przylegają do skóry i są bezzapachowe. Dodatkowo nie brudzą ubrania i są pod nim niewidoczne, a ich odklejanie jest całkowicie bezbolesne. Wyróżnia się suche plastry rozgrzewające, hydrożelowe i niezawierające substancji aktywnych.

Jak aplikuje się plastry rozgrzewające?

Plaster rozgrzewający to produkt przeznaczony do użytku zewnętrznego, dzięki czemu omija przewód pokarmowy. Jego niewątpliwą zaletą jest prosta i higieniczna aplikacja. Bezpośrednio przed użyciem wyciąga się go z saszetki. Na tylnej części znajduje się papier zabezpieczający warstwę kleju, który trzeba usunąć. Następnie plaster przykleja się w docelowe miejsce na ciele, po wcześniejszym oczyszczeniu, osuszeniu i odtłuszczeniu skóry. Po nałożeniu produktu trzeba dokładnie umyć ręce. Po ściągnięciu plastra może się pojawić delikatne zaczerwienienie skóry, które utrzymuje się przeważnie przez kilka godzin. Jest to normalna reakcja skórna. Jeśli nasila się i pojawiają się dolegliwości takie jak silne uczucie pieczenia, nadmierne ciepło, ból czy opuchlizna, należy skontaktować się z lekarzem.

Plastrów rozgrzewających nie należy podgrzewać, przecinać, zgniatać i moczyć, a w przypadku uszkodzenia nie powinny być stosowane, ponieważ zawarte substancje czynne po kontakcie z oczami lub skórą mogą powodować podrażnienie. Wówczas należy przemyć dane miejsce pod bieżącą wodą. Dodatkowo należy unikać bezpośredniego wystawiania plastra na działanie promieni słonecznych.

Jak działają plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające przynoszą ulgę w bólach mięśniowych, stawowych i reumatycznych oraz nerwobólach. Wykazują działanie rozluźniające i zapewniają kojący efekt rozgrzewający w głębokich partiach mięśni, dzięki czemu osiąga się odprężenie napiętych i obolałych mięśni. Stymulują krążenie krwi w miejscu zastosowania i neutralizują ból. W kontakcie z powietrzem plaster rozgrzewa się do temperatury 43–55ᵒC.

W sprzedaży są też hydrożelowe plastry rozgrzewające, które umożliwiają szybkie przenikanie składników aktywnych do głębszych warstw skóry. Pełen efekt rozgrzewający osiąga się po około 15 minutach po aplikacji. Dodatkowo hydrożelowa formuła umożliwia oddychanie i nawilżenie skóry. Bezpośrednio po przyklejeniu może pojawić się odczucie chłodu, które jest związane z hydrożelowym podłożem plastra.

Jak długo trzymać plaster rozgrzewający?

Plaster rozgrzewający nadaje się do jednorazowego użytku i nie powinien być stosowany w jednym miejscu dłużej niż przez 8–12 godzin w ciągu doby (w zależności od zaleceń wytwórcy). W tym samym miejscu może być naklejony ponownie po upływie 24 godzin.

Gdzie można stosować plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające aplikowane są najczęściej na plecy i kark, ale mogą być też z powodzeniem stosowane na inne części ciała. Dość często używane są na kolano, bark i ramiona.

Ile kosztują plastry rozgrzewające?

Cena plastrów rozgrzewających nie jest wysoka. Koszt zakupu jednego plastra wynosi od 2 do 8 zł. Rozbieżności te podyktowane są producentem i zawartością substancji czynnych. Dość często są to kapsaicyna i salicylan glikolu. Kapsaicyna w kontakcie ze skórą pobudza receptory czuciowe (stąd uczucie ciepła), a salicylan glikolu ma silne miejscowe działanie przeciwzapalne. W składzie plastrów rozgrzewających mogą się znajdować także: sproszkowane żelazo, węgiel aktywny, woda, wermikulit, wyciąg z kasztana, a nawet sól. Plastry rozgrzewające kupuje się przede wszystkim w aptekach i sprzedaży internetowej. Niekiedy znajdują się w ofercie sklepów z kosmetykami. Można nabyć pojedyncze sztuki lub całe opakowanie plastrów, które liczy zazwyczaj 3 sztuki.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów rozgrzewających

Plastrów rozgrzewających nie wolno stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik produktu. Nie powinno się ich aplikować na uszkodzoną, podrażnioną lub zmienioną chorobowo skórę. Plastry rozgrzewające przeciwwskazane są dla dzieci poniżej 12. roku życia. Nie korzysta się z nich podczas kąpieli i snu. Nie aplikuje się ich w miejscu stosowania innych preparatów leczniczych oraz nie stosuje się ich jednocześnie z ogrzewającymi poduszeczkami elektrycznymi. Nie są wskazane dla osób niezdolnych do ich samodzielnego usunięcia (ze względu na ryzyko wzrostu temperatury do poziomu nietolerowanego przez ciało), z zaburzeniami odczuwania ciepła, predyspozycjami do powstawania owrzodzenia skóry i ryzyka wystąpienia dużego nacisku na plaster (paskiem, ściągaczem gumowym czy w wyniku leżenia na nim). Nie zaleca się stosowania go u kobiet w czasie menstruacji. Korzystanie z plastrów rozgrzewających w ciąży, podczas karmienia piersią, w przypadku zapalenia stawów, zaburzeń krążenia oraz cukrzycy powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz także, jak rozgrzać stawy i mięśnie:

Zobacz film: Rozciąganie zginaczy stawu biodrowego i mięśni pośladków. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
7
Polecamy
Działanie kremu do depilacji.
Jak należy go stosować? 
Działanie kremu do depilacji. Jak należy go stosować?  Dzień Dobry TVN
Maść z witaminą A – najważniejsze właściwości i zastosowanie
Maść z witaminą A – najważniejsze właściwości i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Maść cynkowa na pryszcze i inne problemy skórne – skład, działanie, stosowanie, cena
Maść cynkowa na pryszcze i inne problemy skórne – skład, działanie, stosowanie, cena TVN zdrowie
Plastry na odciski – działanie, rodzaje i cena.
Jak je stosować?
Plastry na odciski – działanie, rodzaje i cena. Jak je stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie