Polub nas na Facebooku
Czytasz: Placenta – sposób na zniszczone i wypadające włosy. Czy jest skuteczna?
menu
Polub nas na Facebooku

Placenta – sposób na zniszczone i wypadające włosy. Czy jest skuteczna?

Kobieta, która ma problemy z włosami

Fot: Emely / gettyimages.com

Placenta to słowo, którym w kosmetologii określa się wyciąg z łożyska zwierzęcego. Wykorzystywany jest on w wielu preparatach ze względu na bogactwo składników, które regenerują skórę i jej przydatki. Szerokie zastosowanie znalazła placenta w pielęgnacji włosów.

Problem łysienia dotyka szeroką rzeszę ludzi, w szczególności mężczyzn. Jak dotąd nie opracowano leku, który odwróciłby ten proces, ale istnieje wiele sposobów, by wzmocnić włosy i przyspieszyć ich wzrost. Ze względu na swój wyjątkowo skład placenta uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych preparatów w walce z łysieniem.

Co to jest placenta?

Placenta to wywodzące się z łaciny słowo, które oznacza łożysko. Jest to tymczasowy narząd, który powstaje u ssaków w czasie ciąży i zapewnia jej prawidłowy rozwój. Za jego pomocą płód uzyskuje z organizmu matki wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Biorąc udział w tej intensywnej wymianie łożysko gromadzi w swej strukturze wiele cennych składników. Wykorzystywana w branży kosmetycznej placenta to wyciąg z łożyska zwierząt, najczęściej owiec (niektórzy producenci deklarują, że ich placenta zawiera ekstrakt z łożyska ludzkiego, co z jednej strony może budzić kontrowersje, ale z drugiej oznacza, że skład produktu jest najbardziej zbliżony do potrzeb organizmu człowieka). Preparat oczyszczany jest z hormonów. Zawiera niezbędne proteiny, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, glikany, a także witaminy A, E, C, sole mineralne (m.in. potasu, fosforu), kwas hialuronowy, kwas bursztynowy, koenzym Q10, lecytynę. Substancje te działają antyoksydacyjnie (hamują procesy zapalne i starzenie się tkanek), odżywiają komórki, stymulują produkcję kolagenu i elastyny niezbędnych do ich regeneracji, a także do zachowania sprężystości i nawilżenia skóry, włosów i paznokci.

Skąd się biorą problemy z włosami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody.

Placenta – ampułki do włosów

W związku z bogatym składem ekstraktu z placenty coraz powszechniej wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów do twarzy, toników czy maseczek o właściwościach odżywczych, nawilżających i ujędrniających. Placenta występuje także w kosmetykach do włosów. Stosuje się ją jako składnik szamponów, odżywek i masek. Przede wszystkim jednak dostępna jest w postaci ampułek, w specjalistycznych preparatach wzbogaconych dodatkowo o inne cenne składniki, np. witaminy. Produkt stosuje się miejscowo jako kurację wzmacniającą włosy. Można go nabyć w aptekach, salonach fryzjerskich i sklepach internetowych. Opakowanie przeważnie zawiera 12 ampułek o pojemności 10 ml.

Jak działa placenta na włosy?

Ampułki z placentą do włosów stosuje się celem przywrócenia naturalnej równowagi biochemicznej włosów i skóry głowy, odżywienia cebulek i wzmocnienia struktury włókien włosowych. W wyniku kuracji następuje:

  • poprawa stanu skóry głowy, co ułatwia włosom czerpanie z niej składników odżywczych,
  • pobudzenie cebulek włosowych (w tym – uśpionych), dzięki czemu następuje intensywniejszy przyrost włosów, a także zauważalne zagęszczenie owłosienia,
  • ograniczenie wypadania włosów,
  • regeneracja struktury włókien włosowych – włosy stają się mocniejsze, zyskują miękkość, elastyczność, połysk, nabierają większej objętości i łatwiej się rozczesują.

Wskazania do kuracji z placentą

Ampułki z placentą do włosów można zastosować przy złym stanie włosów spowodowanym zabiegami fryzjerskimi czy przebytą chorobą. Są one pomocne także wówczas, gdy przesuszanie się włosów jest wynikiem uwarunkowań wrodzonych (np. przy włosach kręconych). W powyższych sytuacjach kuracja placentą daje najbardziej spektakularne efekty. Może ona jednak być skuteczna także w przypadku chorób skóry (takich jak np. łysienie plackowate) oraz wypadania włosów związanego z zaburzeniami hormonalnymi lub innymi chorobami ogólnoustrojowymi. Placentę należy wówczas stosować pomocniczo, nie zapominając o tym, dobry stan włosów zależy od kondycji całego organizmu. W związku z powyższym decyzję o kuracji wyciągiem z łożyska warto skonsultować z lekarzem, a przede wszystkim trzeba podjąć zalecone przez niego leczenie choroby zasadniczej.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o włosy i co zrobić, aby zatrzymać ich nadmierne wypadanie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Placenta – jak stosować?

Intensywną kurację placentą prowadzi się przez około 4 tygodnie, zużywając 3 ampułki tygodniowo (co 2–3 dni). Zawartość jednej nakłada się u nasady świeży umytych, wilgotnych lub podsuszonych włosów, a następnie kolistymi ruchami wciera w skórę głowy, do całkowitego wchłonięcia preparatu. Dla uzyskania najlepszego efektu najlepiej jest wykonać intensywny, 10-minutowy masaż. Skóra w tym czasie powinna ulec lekkiemu zaczerwienieniu i rozgrzaniu. Po zabiegu włosów nie należy spłukiwać, ale można nałożyć na nie inne preparaty (np. modelującą piankę). Po miesiącu efekty działania placenty z reguły stają się widoczne, ale dla ich podtrzymania warto profilaktycznie stosować jedną ampułkę raz na tydzień. Preparat jest hipoalergiczny, nie obciąża włosów i nie powoduje ich szybszego przetłuszczania się.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
289
21
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?