Polub nas na Facebooku
Czytasz: Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej 2020 - opis i zalecenia
menu
Polub nas na Facebooku

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej 2020 - opis i zalecenia

Getty Images

Jak właściwie powinna wyglądać zdrowa dieta? Których produktów spożywczych nie może zabraknąć w naszym codziennym menu, a po które lepiej sięgać od tak zwanego święta? Przedstawiamy zalecenia piramidy zdrowego żywienia i aktywności 2020.

Co do tego, że właściwa dieta i odpowiednia porcja ruchu są kluczowe dla naszego zdrowia, prawdopodobnie nikogo nie trzeba przekonywać. I choć większość z nas zdaje sobie sprawę, że dobrze skomponowany jadłospis jest ważny, nie każdy wie już, co i w jakich proporcjach powinno trafiać na nasz talerz. Skąd więc wziąć taką wiedzę? Tego rodzaju informacji możesz szukać u dietetyka lub… wyciągnąć z piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej 2020.

Przeczytaj też: Eksperyment: Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Piramida zdrowego żywienia – co to jest?

Co konkretnie kryje się pod pojęciem piramidy zdrowego żywienia? Chodzi o ilustrację, przedstawiającą hierarchię artykułów spożywczych, którą człowiek powinien uwzględniać we własnym sposobie odżywiania (im wyższy szczebel, tym rzadziej powinno się konsumować dany produkt). Z grafiki tej możesz wyczytać, co powinno znajdować się na twoim talerzu każdego dnia. Warto również wiedzieć, że każdy kraj przedstawia własną piramidę. W Polsce zajmuje się tym Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Pamiętaj także, że schemat przedstawia się nieco inaczej także dla różnych grup wiekowych – dzieci, dorosłych i seniorów. Dlaczego? Na każdym etapie życia człowiek posiada inne zapotrzebowania pokarmowe.

Piramida zdrowego żywienia – opis i zalecenia

Piramidy zdrowego żywienia nie przygotowuje się na nowo każdego roku. Zresztą byłoby to działanie niepotrzebne, ponieważ zasady prawidłowego odżywiania specjalnie się zmieniają. Ostatnia wersja piramidy została więc opublikowana w 2016 roku i obowiązuje po dziś dzień. Jakie zalecenia można z niej wyczytać?

Na samym dole znajduje się aktywność fizyczna. Według Instytutu Żywności i Żywienia powinniśmy ruszać się przynajmniej 30 minut dziennie. Może to być spacer, jazda na rowerze czy poranna gimnastyka – nie trzeba od razu trenować sportu wyczynowo.

Przeczytaj też: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Jaki sport uprawiać po przebytych kontuzjach?

W kolejnym szeregu znajdziemy już podstawę diety, czyli owoce i warzywa. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien zjadać w ciągu dnia około 5-ciu posiłków w regularnych odstępach. Połowa dań powinna składać się właśnie z warzyw i owoców. Pamiętaj jednak, że przeważać w diecie powinny jednak warzywa, ponieważ owoce zawierają w sobie cukier.

Co dalej? Dalej przyszła kolej na produkty zbożowe. Po jakie najlepiej sięgać? Bez wątpienia po pełnoziarniste, które nie tylko lepiej działają na układ pokarmowy, lecz także na dłużej zapewnią uczucie sytości.

Na następnym szczeblu miejsce dla siebie znalazł nabiał. Szklanka mleka, jogurt, a może sery? Wybór należy do ciebie.

Na przedostatnim piętrze mamy natomiast mięso i produkty takie jak ryby czy jajka. I choć wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez jajecznicy na śniadanie czy kurczaka na obiad, warto zdawać sobie sprawę, że codzienne spożywanie tego typu białka nie jest wskazane. Nie oznacza to, że w ogóle nie powinniśmy po nie sięgać, niemniej lepiej sporadycznie.

Przeczytaj też: Fakty i mity na temat mięsa. Czy mięso jest rakotwórcze?

Co znajduje się na szczycie piramidy? Tłuszcze. Nie zapominaj, że te mniej korzystne dla nas (odzwierzęce) lepiej zastąpić roślinnymi – na przykład oliwą z oliwek.

Dodajmy także, że na wykresie znalazły się także produkty, które warto całkowicie wykluczyć z diety. Co zaliczymy do tej grupy? Bez wątpienia cukier, sól czy alkohol.

Zobacz też film: Zdrowa dieta za niewielkie pieniądze

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
13
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?