Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu matki – kiedy czuć, co ma na nie wpływ i o czym świadczy brak ruchów dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu matki – kiedy czuć, co ma na nie wpływ i o czym świadczy brak ruchów dziecka

NAN

Fot: Nichizhenova Elena / fotolia.com

Ruchy płodu w brzuchu matki są już wyczuwalne między 16. a 20. tygodniem ciąży. Zdrowe dzieci wykonują zazwyczaj 10 kopnięć w ciągu 2 godzin za wyjątkiem czasu, gdy śpią. Ruchliwość malucha zwiększa się od 32. tygodnia ciąży. Jeżeli dziecko nie kopie po 20-24 tygodniu ciąży, należy zgłosić się do lekarza, w celu wykonania badań kontrolnych. Na ruchy płodu może mieć wpływ położenie łożyska, pozycja matki czy choroby, takie jak: nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. 

Ruchy dziecka w brzuchu to sprawa indywidualna, zależna od różnych czynników i charakteru malucha. Niektóre z nich mogą być bardziej pobudzone, a inne znacznie spokojniejsze.

W którym tygodniu czuć pierwsze ruchy dziecka?

Większość kobiet pierwsze ruchy dziecka w brzuchu odczuwa między 16. a 20. tygodniem ciąży. Jeżeli ciężarna rodziła już wcześniej, wtedy może odczuwać poruszanie się płodu nawet przed 16. tygodniem. Zdarza się też, że panie rozpoznają ruchy dziecka dopiero po 20. tygodniu, ale dzieje się tak najczęściej, gdy jest to pierwsza ciąża. Poruszanie się płodu porównuje się do ruchu jelit bądź pulsowania małych pęcherzyków pod skórą.

28. tydzień ciąży a ruchy dziecka

Od około 28. tygodnia ciąży ruchy dziecka są już znacznie silniejsze, niż na jej początku. Maluch może kopać, zmieniać pozycję, obracać się lub lekko szturchać. W przypadku, gdy dziecko jest bardzo aktywne, jego ruchy są widoczne gołym okiem na powierzchni brzucha. W 28. tygodniu ciąży u malca pojawia się tzw. wzorzec snu oraz budzenia się, najczęściej popołudniu lub wieczorem. Sen dziecka trwa od 20 minut i zazwyczaj nie przekracza 1,5 godziny. Kiedy malec śpi, wtedy jego ruchy są bardzo małe lub praktycznie niewyczuwalne.

Zobacz także: Jak przebiega 17 tydzień ciąży? Czy można wyczuć ruchy dziecka?

Ruchy dziecka w brzuchu w 32. tygodniu ciąży

Od 32. tygodnia ciąży ruchy dziecka przybierają na sile. Tuż przed porodem mogą jednak osłabnąć, czego powodem jest wielkość malucha i brak dostatecznej przestrzeni w brzuchu na swobodne poruszanie się. Na ruchy malucha nie ma wpływu pozycja jego ułożenia. Tak samo ważna jest kontrola ruszania się dziecka ułożonego miednicowo, jak i główkowo.

Ruchy dziecka w ciąży – co ma na nie wpływ?

Na intensywność ruchów dziecka może mieć wpływ położenie łożyska, znajdującego się z przodu macicy. Odczuwanie kopania czy szturchania brzucha jest silniejsze w pozycji leżącej niż stojącej. Dziecko może być spowolnione, przez co będzie się mniej ruszać jeśli matka zażywa leki uspokajające lub zawierające morfinę, pije alkohol bądź pali papierosy.

Zobacz także: E-papieros a ciąża: wpływ palenia elektronicznego papierosa na ciążę

Co zrobić jeśli ruchy dziecka w brzuchu są mało wyczuwalne?

Jeżeli w 24. tygodniu ciąży ruchy dziecka są nieodczuwalne lub bardzo słabe należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Najprawdopodobniej zleci on badanie ultrasonograficzne (USG) brzucha, kontrolę zapisu czynności serca. W 28. tygodniu ciąży wzorzec ruchów dziecka jest bardzo zróżnicowany i w niektórych porach dnia, zwłaszcza popołudniowych lub wieczornych, dziecko nie porusza się, ponieważ śpi. W pozycji leżącej na lewym boku można najdokładniej poczuć ruchy, ponieważ w tym położeniu dokrwienie łożyska jest optymalne.

Większość zdrowych dzieci wykonuje zazwyczaj 10 kopnięć na 2 godziny. Dzięki liczeniu ruchów płodu, każda kobieta jest w stanie określić, czy maluch porusza się prawidłowo. Jeżeli dziecko wykona mniej niż 10 uderzeń w ciągu dwóch godzin, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania kontrolne. Pamiętajmy jednak, że okresie snu dziecka liczba kopnięć może być mniejsza.

Brak ruchów dziecka

Brak ruchów dziecka w 24. tygodniu lub nagłe zmniejszenie ich liczby może świadczyć o chorobach, które zaburzają prawidłowy przebieg ciąży. Na poruszanie się płodu może mieć wpływ nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca ciężarnych, która prowadzi do niewydolności łożyska. Choroby są czynnikiem ryzyka, jednak ostateczną diagnozę zawsze musi potwierdzić lekarz. W przypadku, gdy badania wychodzą dobrze, a ginekolog nie stwierdził zagrożenia ciąży, przyszłe mamy nie mają powodu do niepokoju.

Zobacz także: 19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka? Jak duży powinien być brzuch matki?

Ruchy dziecka przed porodem

Zmniejszenie się ruchów dziecka w ostatnich miesiącach ciąży mogą świadczyć o zbliżającym się porodzie. Maluch ułożony jest wtedy częściowo w kanale rodnym, dlatego ma znacznie mniej miejsca, by swobodnie poruszać się w brzuchu matki. Należy jednak pamiętać, że pomimo tego, wszelkie wątpliwości dotyczące rozwoju dziecka i jego zdrowia trzeba konsultować z lekarzem. Tylko specjalista na podstawie badań jest w stanie określić, czy ruchy dziecka bądź ich zmniejszenie się lub brak, są powodem do niepokoju. Wizyty kontrolne mogą odbywać się w przychodni lub w gabinecie lekarskim. Położna, która przeprowadza kontrolę, pyta o schemat ruchów dziecka oraz o zmiany, jakie w nich nastąpiły. Następnie mierzy ciśnienie krwi, słucha odgłosów serca malucha oraz bada brzuch. W przypadku wykrycia nieprawidłowości położna skieruje przyszłą matkę na badanie do ginekologa.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?