Polub nas na Facebooku
Czytasz: 19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka? Jak duży powinien być brzuch matki?
menu
Polub nas na Facebooku

19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka? Jak duży powinien być brzuch matki?

Ciężarna kobieta trzyma dwie pary dziecięcych skarpetek

Fot: Syda Productions / stock.adobe.com

19 tydzień ciąży zbliża matkę do półmetka – jej brzuch jest coraz większy, zaczynają się też pojawiać nowe dolegliwości, które wywołuje rosnąca waga ciała. Najczęściej są one jednak zagłuszane radością spowodowaną wyczuwaniem ruchów dziecka.

19 tydzień ciąży to etap, w którym większość rodziców jest już spokojna o jej przebieg i zaczyna przygotowywać się do pojawienia się na świecie potomka. Często też starają się oni dobrze wykorzystać ostatnie miesiące spędzane we dwoje. W wirze tych zajęć powinni jednak pamiętać, że przyszła matka nie może się nadmiernie przemęczać.

Zobacz także: Osiemnasty tydzień ciąży. Co dzieje się wewnątrz organizmu matki?

19 tydzień ciąży – który to miesiąc?

19 tydzień ciąży to jej 5 miesiąc i 2 trymestr. Co ważne – to nie 19, a 17 tydzień życia dziecka. Za tydzień mama przejdzie przez magiczną granicę połowy ciąży, po której nie dochodzi już do poronienia, ale przedwczesnego porodu. Część dzieci urodzonych po 20 tygodniu ciąży może już przeżyć, choć oczywiście najlepiej, aby spędziły one w łonie matki całe 9 miesięcy.

19 tydzień ciąży – samopoczucie matki

Wraz z 19 tygodniem ciąży zaczyna się okres, który może już nie być tak przyjemny dla matki, jak poprzednie tygodnie. Choć sam brzuch nie jest jeszcze bardzo duży, to mogą jej dokuczać liczne dolegliwości. Najczęstsze z nich to:

  • bóle kręgosłupa spowodowane dźwiganiem dodatkowych kilogramów i nowym rozłożeniem ciężaru ciału;
  • zawroty głowy, obrzęki nóg i żylaki wywołane przez zaburzoną cyrkulację krwi;
  • skurcze nóg wywołane niedoborami magnezu i zaburzeniami krążenia;
  • zgaga na skutek ucisku macicy na układ pokarmowy;
  • osłabienie związane z trudnościami ze spaniem i zmianami zachodzącymi w ciele mamy;
  • bóle głowy wywołane wahaniami ciśnienia i poziomu cukru.

19 tydzień ciąży – brzuch i macica

Zdarza się, że u tęższych osób brzuch nie jest jeszcze mocno widoczny w 19 tygodniu ciąży, ale z pewnością zmieni się to lada dzień. Szczupłym kobietom wydaje się z kolei niemożliwe, że byłby on aż tak wielki. Wcięcie w talii znika do tego czasu zupełnie.

Przyszłej matce mogą również dokuczać bóle brzucha. Część z nich jest spowodowana dalszym rozciąganiem się więzadeł macicy i promieniuje do pachwin i krzyża. Najlepszym lekarstwem jest rozmasowywanie napiętych miejsc oraz masaż stóp. Należy pamiętać, że w ciąży lepiej nie stosować maści przeciwbólowych, gdyż przenikają one do krwi, z którą trafiają do wrażliwego płodu.

19 tydzień ciąży – waga matki

Przyszła mama powinna przytyć w 19 tygodniu ciąży około pół kilograma, tak jak przez poprzednie tygodnie w 2 trymestrze. Jeśli tak się nie dzieje, warto upewnić się, czy spożywane jedzenie na pewno pokrywa zapotrzebowanie energetyczne dla kobiety w ciąży i udać się do lekarza. Z kolei jeśli waga matki zbyt szybko rośnie, powinna jeść odrobinę mniej i zdrowiej.

19 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jego wielkość, waga i nowe umiejętności

Wielkość dziecka w 19 tygodniu ciąży to około 16–17 cm, a jego waga wynosi 200–300 g. Jego wygląd nie zmienia się już tak bardzo, jak w poprzednich tygodniach, bo większość procesów zachodzi wewnątrz jego organizmu, gdzie doskonalą się wytworzone wcześniej organy.

W tym czasie słuch płodu wykształcił się już do tego stopnia, że dobrze słyszy on nie tylko głos matki, ale również obojga otaczających go rodziców. Przypuszcza się, że już na tym etapie dzieci zaczynają się uczyć języków – choć nie potrafią jeszcze rozróżniać słów, to wychwytują melodię języka – trudno to jednak potwierdzić. Natomiast na pewno mogą one już nawiązywać więź z rodzicami i odbierać to, co dzieje się na zewnątrz brzucha. Potrafią przestraszyć się głośnych hałasów lub kłótni, reagować na śmiech, dotyk czy muzykę. Warto poświęcać czas nienarodzonemu dziecku i dużo do niego mówić, dzięki czemu będzie ono rozpoznawać głos rodziców, gdy się urodzi i łatwiej będzie go w ten sposób uspokoić.

19 tydzień ciąży a ruchy dziecka

Wiele mam wyczuwa już ruchy dziecka w 19 tygodniu ciąży, ale jeśli tak się nie dzieje, nie trzeba się obawiać. Niektóre z kobiet doświadczają tego dopiero w 22 tygodniu. Często wynika to z tego, że spodziewają się one silnych kopnięć, podczas gdy na początku odczuwa się delikatne muśnięcia, które są łatwe do pomylenia z perystaltyką jelit.

19 tydzień ciąży bliźniaczej

Ciąże bliźniacze są zawsze klasyfikowane jako ciąże wysokiego ryzyka – nawet wtedy, kiedy rozwój obu dzieci przebiega pomyślnie. Matki bliźniąt powinny o wiele więcej odpoczywać i 19 tydzień ciąży to dobry moment, żeby poprosić lekarza o zwolnienie. W tym czasie często też wykonuje się USG dopplerowskie, aby upewnić się, że matka, dzieci i ich łożyska są odpowiednio zaopatrywane w krew.

19 tydzień ciąży – USG 3D i 4D

19 tydzień ciąży to odpowiedni moment, aby udać się na badanie USG 3D lub 4D. To pierwsze umożliwia oglądanie dziecka w trójwymiarze, a drugie – w trójwymiarze podczas ruchu. Rzadko wnoszą one ważne dla lekarza informacje, dlatego nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wielu rodziców decyduje się jednak na prywatną wizytę, aby pooglądać swoje dziecko. Pomaga im to zwizualizować sobie, jak będzie ono wyglądało po urodzeniu oraz sprzyja nawiązywaniu bliskiej więzi. Często otrzymywaną pamiątką po tym badaniu jest płyta CD zawierająca nagranie z USG.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
1
Polecamy
15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i czy można już wyczuć jego ruchy?
15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i czy można już wyczuć jego ruchy? TVN zdrowie
16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG?
Jakie objawy może odczuwać matka?
16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jakie objawy może odczuwać matka? TVN zdrowie
15.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Wygląd i waga dziecka w 15.
tygodniu ciąży
15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Wygląd i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży Dzień Dobry TVN
33.
tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy
33. tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?