Polub nas na Facebooku
Czytasz: 22 tydzień ciąży – czy trzeba zrobić USG? Waga, wygląd i ruchy dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

22 tydzień ciąży – czy trzeba zrobić USG? Waga, wygląd i ruchy dziecka

Mężczyzna przykłada ucho do brzucha kobiety w ciązy

Fot: Kzenon / stock.adobe.com

22 tydzień ciąży to moment, w którym kobiecie mogą zacząć przeszkadzać rosnący brzuch i waga ciała. Częste odczuwanie ruchów dziecka przez matkę i tworząca się między nimi silna więź wynagradzają nieco ten dyskomfort.

22 tydzień ciąży to także moment, w którym powinno się wykonać USG zalecane między 18 a 22 tygodniem ciąży, jeżeli dotychczas się tego nie zrobiło. Można również wykonać USG 3D i 4D, z którego zdjęcia będą pamiątką dla rodziny.

22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

22 tydzień ciąży to jej 6 miesiąc i 2 trymestr. Dodatkowo należy pamiętać, że to nie 22 tydzień życia dziecka, a 20.

22 tydzień ciąży – dolegliwości

W 22 tygodniu ciąży macica jest już na tyle duża, że uciska na pęcherz. Ciężarna musi bardzo często udawać się do toalety, a w dłuższe podróże wpisane są nieustanne przystanki. Dodatkowo może ona cierpieć z powodu nietrzymania moczu, szczególnie podczas śmiechu. Ta dolegliwość często mija wraz z rozwiązaniem, choć czasem konieczne jest potem wzmocnienie mięśni Kegla. Najlepszym rozwiązaniem na ten problem jest stosowanie jednorazowych wkładek higienicznych.

Matce mogą też towarzyszyć w dalszym ciągu bóle kręgosłupa. Należy wybierać wygodne pozycje podczas odpoczywania, spać na twardym materacu i spacerować. Nie powinno się stosować maści przeciwbólowych, które mogą przeniknąć do krwiobiegu.

Nową ciążową dolegliwością jest pogorszenie wzroku i wysychanie oczu. Można zakraplać je solą fizjologiczną lub odpowiednimi kroplami. Warto skonsultować się też z okulistą, aby upewnić się, czy dotychczasowa wada wzroku nie uległa pogłębieniu. Zaleca się zrezygnować w tym czasie z używania szkieł kontaktowych.

22 tydzień ciąży – brzuch

Brzuch matki w 22 tygodniu ciąży jest coraz większy i przeszkadza w codziennych czynnościach, ale dzięki temu może się ona spodziewać przywilejów w powszednim życiu, takich jak przepuszczanie w kolejce czy ustępowanie miejsca w środkach transportu publicznego.

Przyszła matka może odczuwać skurcze i twardnienie dołu brzucha na skutek zmęczenia. Jest to zupełnie naturalne i należy wtedy zachować spokój i odpocząć.

22 tydzień ciąży – waga i dieta matki

Waga kobiety w 22 tygodniu ciąży nadal rośnie – powinna ona przybierać w tym czasie około pół kg na tydzień. Dbanie o odpowiednią dietę jest istotne ze względu na zdrowie matki i dziecka. Nadmierne przybieranie na wadze może skutkować nasileniem się dolegliwości ciążowych, takich jak żylaki, duszności, trudność w poruszaniu się czy bóle kręgosłupa, dlatego nie warto się przejadać.

Przyszła matka powinna sięgać po świeże owoce i warzywa oraz dużo produktowych zbożowych, a same posiłki jeść kilka razy w ciągu dnia w małych porcjach, co chroni przed zgagą.

Jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży?

W 22 tygodniu ciąży wątroba dziecka jest już w pełni rozwinięta i produkuję bilirubinę. Reszta organów nadal ćwiczy przed podjęciem właściwego działania od razu po porodzie. W przewodzie pokarmowym odbywa się trawienie cukrów połykanych z płynem owodniowym, który nerki wydalają w postaci moczu.

Dziecko korzysta ze swoich zmysłów, aby rozpoznawać świat, którego jeszcze nie widzi i nawiązywać więź z matką. W czasie okresów aktywności dużo się rusza i bawi pępowiną.

22 tydzień ciąży – ile powinna wynosić waga i długość dziecka?

W 22 tygodniu ciąży dziecko waży około 350–500 g i mierzy około 20 cm. Nie ma powodu do obaw, jeśli jego wymiary biometryczne delikatnie odstają. Wielkość dziecka zależna jest od wielu czynników, a przyrost masy i długości jego ciała niekoniecznie musi odbywać się podręcznikowo. Jeżeli organy rozwinęły się i pracują prawidłowo, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Wątpliwości najlepiej skonsultować z lekarzem podczas USG. Należy też pamiętać, że w ciąży bliźniaczej obowiązują inne normy wagowe dla dzieci.

22 tydzień ciąży – ruchy dziecka

W 22 tygodniu ciąży ruchy dziecka powinny być już wyczuwalne przez matkę. Może je ona odczuwać już od ponad miesiąca i znać rytm dobowy płodu, a nawet jego preferencje muzyczne. Jego ruchy są tak silne, że mogą budzić mamę w nocy, a inne osoby mogą je wyczuć, przykładając ręce do brzucha.

22 tydzień ciąży – USG, USG 3D i 4D

Jeżeli do 22 tygodnia ciąży nie zostało wykonane USG połówkowe, to należy jak najszybciej się na nie umówić. Choć teoretycznie można je zrobić do 24 tygodnia ciąży, to dziecko jest o wiele lepiej widoczne, gdy jest mniejsze.

Ta sama zasada dotyczy USG 3D i 4D. Są to dodatkowe badania wykonywane odpłatnie na życzenie rodziców. USG 3D pozwala na oglądanie dziecka w trójwymiarze, a 4D dodatkowo utrwala jego ruchy. Film lub zdjęcie z takich badań są wspaniałą pamiątka dla rodziców. Badanie trwa trochę dłużej niż zwykłe USG i nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka.

Poród w 22 tygodniu ciąży

Choć według części źródeł poród w 22 tygodniu ciąży wciąż kwalifikuje się jako poronienie, znane są przypadki wcześniaków, które urodzone o tym czasie przeżyły i zdrowo się rozwijały. Szanse na to są jednak bardzo nikłe – płód powinien spędzić w łonie matki jeszcze 18 tygodni. Nie każdy szpital podejmuje się ratowania dziecka tak wcześnie urodzonego, ze względu na specjalistyczny sprzęt, który jest niezbędny do utrzymania go przy życiu. Duże znaczenie ma też waga urodzeniowa – większe wcześniaki mają większe szanse na przeżycie.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Polecamy
33.
tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy
33. tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka?
Jak duży powinien być brzuch matki?
19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka? Jak duży powinien być brzuch matki? TVN zdrowie
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy?
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy? TVN zdrowie
28.
tydzień ciąży - waga dziecka i samopoczucie mamy
28. tydzień ciąży - waga dziecka i samopoczucie mamy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok