Polub nas na Facebooku
Czytasz: 5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy. Jak wygląda dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy. Jak wygląda dziecko?

Ciężarna kobieta ma mdłości

Fot: Valua Vitaly / stock.adobe.com

5 miesiąc ciąży to dla wielu mam jej przełomowy moment. Brzuch i waga kobiety w tym czasie zaczynają gwałtownie rosnąć. Ruchy dziecka są coraz lepiej i częściej wyczuwalne, a rodzice na ogół znają już jego płeć. Ono samo ma już wykształcone zmysły i reaguje na zewnętrzny świat.

5 miesiąc ciąży to okres, w którym rodzice zaczynają nawiązywać więź ze swoim dzieckiem. Choć niektórym może się wydawać to absurdalne, okres prenatalny jest bardzo ważny dla późniejszych relacji rodziców z noworodkiem. To właśnie teraz dziecko uczy się ich głosów i bliskości z nimi.

5 miesiąc ciąży – który to tydzień?

5 miesiąc ciąży zaczyna się w 18 tygodniu i trwa do 22. Jest to drugi trymestr ciąży.

5 miesiąc ciąży – objawy

Mimo że na ogół w 5 miesiącu ciąży zniknęły już dolegliwości z I trymestru, takie jak mdłości, wymioty czy ospałość, to teraz pojawiają się nowe. Najczęściej są to:

  • uczucie gorąca – spowodowane zwiększonym ukrwieniem oraz zmianami hormonalnymi;
  • bóle brzucha – wywołane rozciąganiem się więzadeł macicy;
  • bóle pleców – wywołane rozluźnieniem stawów krzyżowo-biodrowych;
  • zawroty głowy – spowodowane skokami cukru, ciśnienia lub zmianami hormonalnymi;
  • obrzęki nóg – wywołane zaburzonym krążeniem;
  • dolegliwości z układu pokarmowego – zgaga, zaparcia, mdłości.

Mierząc się z uciążliwymi objawami ciąży, należy pamiętać, że stosowanie większości leków może stanowić zagrożenie dla dziecka. Doskonałym remedium na większość dolegliwości jest zachowywanie aktywności fizycznej i wykonywanie ćwiczeń dla ciężarnych. Objawy z układu pokarmowego można natomiast zmniejszyć poprzez stosowanie zdrowej diety – jedzenie 5–6 mniejszych posiłków zawierających odpowiednią ilość błonnika.

Brzuch w 5 miesiącu ciąży – ból brzucha

Brzuch w 5 miesiącu ciąży bardzo szybko się powiększa. Choć u niektórych osób, szczególnie tęższych, mógł dopiero zacząć być widoczny, to na początku 6 miesiąca nikt już nie ma wątpliwości, że kobieta jest w ciąży. Warto w tym okresie smarować skórę, co zapobiega powstawaniu rozstępów.

Większość kobiet doświadcza w tym czasie bólu brzucha, który najczęściej jest spowodowany rozciąganiem się więzadeł macicy. Pomocne może być masowanie okolic pachwin i bioder, oraz masaże stóp, nie da się jednak całkowicie zlikwidować bólu, ponieważ więzadła zaczepione są głęboko w ciele matki.

Mdłości w 5 miesiącu ciąży

Choć u większości kobiet w 5 miesiącu ciąży ustają już nudności, u niektórych wciąż mogą one trwać – z reguły jednak są słabsze niż w I trymestrze. Pocieszający może być fakt, że wysoki poziom hormonów, który wywołuje mdłości, zapewnia dziecku lepsze warunki do rozwoju.

5 miesiąc ciąży – waga matki

W 5 miesiącu ciąży kobieta powinna przytyć około 2–3 kg. Prawidłowy przyrost masy ciała jest ważny zarówno dla matki, jak i dziecka. Jeżeli jest za niski, może świadczyć o zbyt mało kalorycznej diecie matki i prowadzić do niedożywienia. Ponadto zbyt szczupłe osoby bardziej cierpią z powodu bólu pleców w czasie ciąży. Warto wówczas uzupełnić swoją dietę o bardziej kaloryczne, lecz zdrowe przekąski, takie jak orzechy.

Z kolei nadwaga w ciąży utrudnia poród i wiąże się z takimi powikłaniami ciążowymi jak: nadciśnienie, cukrzyca i obrzęki.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

5 miesiąc ciąży – waga i długość dziecka

W 18 tygodniu ciąży waga dziecka powinna wynosić 180–260 g, a jego długość około 14 cm.

Odpowiednia waga płodu dla końca 5 miesiąca ciąży to 400–560 g, a długość – około 28 cm.

Jak wygląda dziecko w 5 miesiącu ciąży?

Dziecko w 5 miesiącu ciąży wyglądem przypomina już małego człowieka. Jego głowa jest wciąż dość duża, ale reszta ciała przyjęła odpowiednie proporcje. Jest ono jednak ciągle bardzo chude, a jego skóra dopiero nabiera koloru. W trakcie USG 3D można obejrzeć jego rysy twarzy.

W tym czasie wszystkie organy dziecka już pracują. Potrafi ono też korzystać ze swoich zmysłów – reaguje na zmiany temperatury, oświetlenie, głośne hałasy, głos matki czy muzykę.

Dziecko bardzo dużo rusza się w brzuchu matki, robi fikołki i bawi się pępowiną. Podczas USG można czasem zobaczyć jak ssie swój palec albo zaciska rączki. Zdarza się też, że ma czkawkę.

W 5 miesiącu ciąży dziecko zaczyna posiadać własną odporność, dzięki powstającym w jego organizmie białym krwinkom. Jego szpik kostny zaczyna też produkować czerwone krwinki, gdyż rosnący płód potrzebuje coraz więcej krwi.

Poród w 5 miesiącu ciąży

Do 20 (lub czasem 22) tygodnia ciąży mówi się o poronieniu, ponieważ dziecko jest zbyt małe, aby miało szansę na przeżycie. W zależności od stanu jego zdrowia, masy urodzeniowej, decyzji lekarza i możliwości szpitala próby ratowania wcześniaków podejmuje się od 20–24 tygodnia. Szanse na przeżycie i rozwój dziecka bez komplikacji są bardzo małe, dlatego lekarze zawsze starają się powstrzymać przedwczesny poród w 5 miesiącu ciąży.

Zobacz film: Odejście wód płodowych. Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?