Ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu kobiety, a zwłaszcza dla jej skóry. Hormony ciążowe powodują powstawanie rozstępów nie tylko na brzuchu, ale również na pośladkach, udach czy piersiach. Statystyki są pod tym względem nieubłagane – aż 50% kobiet ma liczne rozstępy po ciąży, a 90% ma przynajmniej jedną czerwoną kreskę. Rozstępom w ciąży można zapobiegać, pamiętać o profilaktyce, czyli stosowaniu odpowiednich kosmetyków i masaży. Elastyczna, nawilżona i odżywiona skóra dobrze znosi nadmierne rozciąganie, dzięki czemu rozstępy mogą nie pojawić się wcale.
Jak zapobiec rozstępom w ciąży? Kosmetyki
Nie ma jednej skutecznej recepty na to, jak uniknąć rozstępów w ciąży. Wiadomo, że z profilaktyką nie wolno zwlekać – ujędrnianie skóry najlepiej rozpocząć już na 2–3 miesiące przed planowanym poczęciem lub od razu po stwierdzeniu ciąży. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w krem lub balsam na rozstępy w ciąży. Kosmetyk należy wybrać, biorąc pod uwagę kilka kryteriów:
- od kiedy może być stosowany – niektóre preparaty można stosować dopiero od 4. miesiąca, co mija się z celem. Kosmetyk powinien być dozwolony do stosowania już od 1. miesiąca i mieć działanie przeciwświądowe, ponieważ rozciągająca się skóra może swędzieć,
- zapach nie powinien być drażniący ani wywoływać mdłości, które w ciąży mogą być bardzo dokuczliwe,
- kosmetyk powinien zawierać składniki stymulujące produkcję kolagenu, witaminę E, d-pantenol oraz składniki zmiękczające naskórek, np. olejek migdałowy.
Kosmetyki dozwolone w ciąży przeciw rozstępom należy stosować 2 razy dziennie. Regularność jest bardzo ważna, dlatego krem lub balsam należy nakładać rano i wieczorem po prysznicu. Skóra jest wtedy rozgrzana i łatwo chłonie składniki odżywcze.
Preparaty na rozstępy w ciąży należy nakładać w odpowiedni sposób – wmasowując je w skórę. Na brzuchu i na piersiach należy wmasowywać kosmetyk delikatnymi, okrężnymi ruchami wykonywanymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Brzuch trzeba masować od dołu do góry, a piersi od miejsca, w którym łączą się mostkiem i stopniowo przesuwać ku szyi na zewnątrz, a następnie od okolicy pachy w dół, masując skórę pod piersią. W trakcie masażu trzeba omijać brodawki, ponieważ ich stymulacja może wywołać przedwczesne skurcze.
Zobacz także: Jak pozbyć się rozstępów? Kosmetyki, zabiegi i domowe sposoby na usuwanie rozstępów
Biodra, uda oraz pośladki należy masować mocniej i dłużej. Kosmetyk wmasowuje się zdecydowanymi, okrężnymi ruchami od dołu ku górze. Masaż to dobry sposób na rozstępy w ciąży, ale powinien trwać przynajmniej 3–5 minut, aby był efektywny.
Brzydkie rozstępy mogą usunąć niektóre zabiegi medycyny estetycznej:
Masaże i peeling przeciw rozstępom w ciąży
Oprócz masażu podczas nakładania kosmetyku należy wykonywać masaż rękawicą w czasie brania prysznica. Rękawicę warto zwilżyć oliwką lub emolientem do kąpieli. Po zakończeniu masażu można przez chwilę polewać ciało na przemian letnią i ciepłą wodą, co stanowi doskonałe remedium na rozstępy w ciąży.
Raz w tygodniu warto wykonać peeling, który usunie martwy naskórek i ułatwi wchłanianie składników odżywczych. Można też korzystać ze specjalnych zabiegów uelastyczniających i specjalnych peelingów u kosmetyczki.
Profilaktyka rozstępów ciążowych – dieta i aktywność fizyczna
Nie istnieje dieta cud, która pozwalałaby na tyle wzmocnić włókna kolagenu, aby uniknąć rozstępów po ciąży na brzuchu i innych częściach ciała. Jednak prawdopodobieństwo pojawienia się defektów można zmniejszyć, stosując racjonalną dietę i pilnując, by nadmiernie nie przybierać na wadze. Najlepiej, aby przyszła mama zrezygnowała z fast foodów, słodyczy, słonych przekąsek oraz słodzonych napojów mlecznych. Do diety należy wprowadzić ryby, warzywa, owoce i fermentowane przetwory mleczne.
Dobrym pomysłem jest korzystanie ze specjalnych ćwiczeń dla przyszłych mam, np. na basenie. Pozwala to utrzymać prawidłową masę ciała i zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów. Ćwiczyć warto także w domu.
Zobacz także: Usuwanie rozstępów – laser czy domowe sposoby?
Co na rozstępy po ciąży?
Nie ma jednej skutecznej rady na to, jak pozbyć się rozstępów po ciąży. Od razu po porodzie warto zastosować maść z witaminą A, która może przyspieszyć gojenie się zmian. Czerwone pręgi z czasem zbledną, a przy dobrej pielęgnacji mogą nieco się zmniejszyć, jednak nie znikną na stałe. Można spróbować nieco zmniejszyć ich widoczność za pomocą zabiegów dermatologii estetycznej. Najlepiej sprawdzają się wówczas peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, mezoterapia oraz laserowe usuwanie zmian. Ceny takich zabiegów są wysokie, a każdy zabieg należy powtórzyć przynajmniej kilka razy, przy czym nie ma gwarancji, że blizny zupełnie znikną. Ostatecznością jest poddanie się operacji plastycznej.