Polub nas na Facebooku
Czytasz: Usuwanie rozstępów – laser czy domowe sposoby?
menu
Polub nas na Facebooku

Usuwanie rozstępów – laser czy domowe sposoby?

NAN

Fot: blackday / stock.adobe.com

Usuwanie rozstępów jest wymarzonym zabiegiem wielu młodych mam, u których wygląd skóry pogorszył się po ciąży. Te nieprzyjemne blizny mogą jednak dotknąć każdego, kto w krótkim czasie przybierze na wadze.

Do niedawna uważano, że usuwanie rozstępów jest nie tylko niepotrzebne, ale też praktycznie niemożliwe. Jednak ponieważ do nieskazitelnego wyglądu skóry przywiązuje się coraz większą wagę, a kosmetyka i medycyna estetyczna szybko się rozwijają, zdanie na ten temat diametralnie się zmieniło.

Jak powstają rozstępy i co można zrobić, aby ich usuwanie nie było konieczne?

Rozstępy to zmiany na skórze, które pojawiają się w momencie, gdy nadmiernie się ona rozciąga – na przykład w okresie szybkiego wzrostu ciała lub przybierania na wadze. Powstają, jeżeli organizm nie nadąża z produkcją kolagenu. Czasem wywołane są chorobą przewlekłą (zespół Cushinga) lub przyjmowaniem leków (glikokortykosteroidy), które doprowadzają do ścieńczenia skóry i osłabienia włókien kolagenowych. Na początek przypominają różowe lub fioletowe linie, które z czasem się zmniejszają i przybierają białawy kolor, delikatnie jaśniejszy niż reszta skóry. W efekcie stają się one pajączkowatymi bliznami.

Na ich pojawianie się najbardziej narażone są kobiety w ciąży, ale również osoby, które szybko przytyły czy nagle urosły. Ponieważ usuwanie rozstępów często nastręcza trudności, warto zminimalizować ryzyko ich pojawienia się poprzez nawilżanie skóry, używanie kremów z filtrem oraz dbanie o dietę, która umożliwi produkcję odpowiedniej ilości kolagenu.

Laserowe usuwanie rozstępów

Laser jest skutecznym narzędziem usuwania rozstępów. Ciepło przez niego wytwarzane pozwala na zlikwidowanie martwych, zbliznowaconych tkanek i oczyszczenie mikrokanalików, które są następnie zamykane. Potem przez około miesiąc skóra musi się zregenerować na nowo. Już jeden zabieg laserowy sprawia, że rozstępy stają się płytsze i mniej widoczne, ale najczęściej potrzeba kilku, aby całkowicie zniknęły. Usuwanie rozstępów za pomocą tej metody jest stosunkowo drogie, ponieważ, w zależności od powierzchni ciała, koszt pojedynczego zabiegu wynosi od kilkuset złotych do paru tysięcy.

Nie mogą też z niego skorzystać wszyscy. Przeciwwskazaniami są:

  • ciąża,
  • rozrusznik serca,
  • epilepsja,
  • cukrzyca,
  • niektóre choroby skóry,
  • opalenizna,
  • stosowanie niektórych leków, suplementów i ziół.

Zobacz także: Rozstępy w ciąży – jak ich uniknąć? Co stosować, by im zapobiec?

Do laserowego usuwania rozstępów należy się odpowiednio przygotować: nie opalać się (na 4 tygodnie przed) i nie używać peelingów (na tydzień przed). W dniu zabiegu powinno się przyjść z oczyszczoną i wygoloną skórą.

Po laserowym usuwaniu rozstępów przez miesiąc nie powinno się opalać, przez 14 dni należy unikać sauny i gorącej kąpieli, a przez 24 godziny – nie stosować żadnych kosmetyków.

Zobacz film: Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego. Źródło: Bez skazy 

Usuwanie rozstępów – inne metody

Usuwanie rozstępów można przeprowadzić nie tylko za pomocą metody laserowej. Obecnie polecane sposoby to również:

  • intensywna regeneracja i rewitalizacja skóry – rozjaśnia rozstępy, nawilża i regeneruje naskórek, poprawia krążenie, pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny;
  • laser frakcyjny – działa lepiej od tradycyjnego, jednak jego stosowanie jest bardziej bolesne i wymaga znieczulenia;
  • dermabrazja – zabieg wykonywany w miejscowym znieczuleniu, polegający na mechanicznym złuszczaniu skóry.

Domowe sposoby na usuwanie rozstępów

Istnieje wiele domowych sposobów na usuwanie rozstępów, jednak działanie większości z nich nie zostało udowodnione. Jak w przypadku każdej blizny, ważne jest, aby jak najszybciej reagować i od razu rozpocząć ich smarowanie. Samoistnie powinny się one zmniejszać przez dwa lata, jednak najbardziej wyraźnie zmiany zachodzą przez pierwsze dwa tygodnie od ich powstania. Dlatego usuwanie rozstępów domowymi sposobami należy rozpocząć, intensywnie nawilżając skórę od momentu ich pojawienia się. Można w tym celu wykorzystać specjalistyczne kremy do rozstępów, maść z witaminą A lub oleje. Zaleca się również smarowanie skóry oliwą z oliwek lub olejkiem arganowym, w których można rozpuścić kilka kropli olejku eterycznego – sandałowego, różanego czy lawendowego. Z pomocą może przyjść także przykładanie cebuli. Ponadto w aptece można zakupić maści na blizny, które pomagają również w przypadku rozstępów.

Zobacz film: Usuwanie rozstępów na brzuchu laserem frakcyjnym. Źródło: Klinika marzeń

Czy usuwanie rozstępów jest naprawdę konieczne?

Wiele kobiet odczuwa silną presję, aby wyglądać perfekcyjnie i rozstępy wywołują u nich obniżenie poczucia własnej wartości, a nawet lęk przed ich publicznym pokazaniem. Bywa że osoby te nie chodzą na basen lub nie rozbierają się na plaży. Tak duża trudność w zaakceptowaniu zmian w swoim wyglądzie jest wskazaniem do usunięcia rozstępów.

Zobacz także: Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać? Ile kosztuje laserowe usuwanie bliznowców?

Obecnie jednak coraz częściej mówi się otwarcie o tym, jak ciało matki zmienia się po porodzie i że piękno może mieć inne oblicza niż perfekcyjnych modelek z okładek magazynów. W ramach głośnej akcji społecznej młode matki pokazywały z dumą zdjęcia swoich rozstępów na Instagramie, aby pokazać, że nie wstydzą się swoich ciał. Często można się natknąć na wypowiedzi kobiet przewartościowujące znaczenie rozstępów – są one postrzegane jako pamiątka po ciąży, wyjątkowe odznaczenie dla matki czy wręcz blizna wojenna. Wiele z nich uważa, że usuwanie rozstępów nie jest konieczne.

Zobacz film: Modelowanie sylwetki za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Źródło: Klinika marzeń 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni