Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak przebiega 17 tydzień ciąży? Czy można wyczuć ruchy dziecka?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak przebiega 17 tydzień ciąży? Czy można wyczuć ruchy dziecka?

Zdjęcie USG płodu

Fot: PeterPunk / stock.adobe.com

17 tydzień ciąży to ten, który rozpoczyna 5 miesiąc. Brzuch mamy jest już najczęściej na tyle duży, że trudno ukryć przed innymi, że spodziewa się ona potomka. Pierwsze ruchy dziecka są już wyczuwalne.

17 tydzień ciąży to dobry moment na nawiązywanie więzi z dzieckiem, które jest już bardzo wrażliwe na dotyk i wychwytuje dźwięki oraz emocje matki. Jeśli będzie słuchało często jakiegoś utworu muzycznego, może go rozpoznać po urodzeniu. Świadczy to o tym, że w pewnym stopniu wykształciła się już u niego pamięć.

17 tydzień ciąży – który to miesiąc?

17 tydzień ciąży jest pierwszym 5 miesiąca, trwa drugi trymestr. Ciążę już ciężko ukryć, ale matka powinna czuć się dość dobrze. Dziecko intensywnie się rozwija. Warto pamiętać, że 17 tydzień ciąży to jego 15, a nie 17 tydzień życia.

Jakie objawy przynosi 17 tydzień ciąży?

W 17 tygodniu ciąży mogą pojawić się zaburzenia krążenia – niedotlenienie mózgu skutkujące zawrotami głowy, problemy z koncentracją czy pamięcią lub obrzęki nóg. U niektórych kobiet tworzą się żylaki. Warto co jakiś czas w ciągu dnia kłaść się uniesionymi do góry nogami, co polepsza cyrkulację krwi w organizmie i nie rezygnować z aktywności fizycznej (o ile tylko nie jest ona zabroniona przez lekarza).

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

17 tydzień ciąży – brzuch i macica

Brzuch w 17 tygodniu ciąży jest wyraźnie widoczny i wyżej umiejscowiony niż wcześniej – macica przesunęła się nad spojenie łonowe, dzięki czemu nie uciska tak bardzo na pęcherz.

Duża ilość energii oraz chęć załatwienia różnych spraw jeszcze przed narodzeniem malca mogą prowadzić do przemęczenia matki. Silne bóle podbrzusza, a nawet skurcze, są informacją, że powinna ona zwolnić i odpocząć, gdyż w przeciwnym razie może dojść do poronienia.

17 tydzień ciąży – waga matki

Minął 4 miesiąc, w którym matka powinna przytyć około 2 kg. Zalecenia odnośnie przybierania wagi w 5 miesiącu ciąży są podobne – 400–500 g na tydzień. Warto pamiętać, że są to uśrednione normy i w jednym tygodniu tyje się więcej, a w innym mniej. Jeżeli jednak matka odnotowuje zbyt duży wzrost wagi konieczna jest zmiana diety. Odpowiedni przyrost kilogramów i zdrowy jadłospis są bardzo ważne dla zapewnienia rozwoju dziecka i zdrowia ciężarnej. Co więcej nadwaga sprzyja powikłaniom ciążowym, takich jak cukrzyca i nadciśnienie oraz utrudnia poród.

Jak wygląda i ile waży dziecko w 17 tygodniu ciąży?

W 17 tygodniu ciąży płód ma 10–14 cm długości i waży około 145–195 g. Organy dziecka nadal ćwiczą – połyka ono płyn owodniowy, który jest usuwany z moczem, a w jelitach występują ruchy perystaltyczne. Rosną jego paznokcie, dlatego mogą one być ostre i długie w dniu porodu. U dziewczynek wykształcają się wargi sromowe, pochwa, macica i jajowody. U chłopców – jądra, choć ciągle pozostają ukryte w jamie brzusznej.

Rozpoczyna się też proces produkcji krwinek przez szpik kostny, gdyż szybko rozwijającemu się dziecku potrzebne będzie coraz więcej krwi. W tym momencie może ujawnić się konflikt serologiczny, dlatego ważne jest, aby do tego czasu matka znała swój czynnik Rh. Jeśli matka ma grupę krwi Rh-, a ojciec Rh+, może dojść do atakowania krwinek dziecka przez jej antygeny i obumarcia płodu.

Słuch dziecka nadal się rozwija. W 17 tygodniu ciąży dojrzewa narząd Cortiego znajdujący się w uchu wewnętrznym. Nabywa ono też nowego odruchu – chwytnego, dzięki któremu często zaciska pięści i potrafi złapać za pępowinę. Jego ewolucyjną rolą było zminimalizowanie ryzyka upadku noworodka, a do dzisiaj pomaga budować więź między dzieckiem a rodzicami.

17 tydzień ciąży a ruchy dziecka

Dziwne przelewanie lub uczucie mrowienia w brzuchu w 17 tygodniu ciąży to prawdopodobnie pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka. Najszybciej odczuwają je szczupłe kobiety, które już rodziły. Matka, która jest w ciąży po raz pierwszy nie powinna się martwić, jeśli nic jeszcze nie czuje – często zdarza się to dopiero po 20 tygodniu.

17 tydzień ciąży – czy warto już robić USG 3D i 4D?

USG 3D i 4D mają słabą wartość diagnostyczną i służą głównie rodzicom, którzy chcą zobaczyć jak wygląda ich dziecko lub nagrać film z łona matki. W tym celu lepiej jeszcze poczekać do połowy ciąży, kiedy dziecko będzie trochę większe.

Skurcze macicy, krwawienie i plamienie w 17 tygodniu ciąży

W 17 tygodniu ciąży mogą pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa, których celem jest przygotowanie macicy do porodu. Nie są one na tyle mocne, aby wywołać poród, ale mogą być bolesne. Towarzyszy im często twardnienie dołu brzucha. W takim wypadku należy odpoczywać i zachować spokój.

Jeżeli jednak skurcze są bardzo nasilone i pojawiają się częściej niż co 3 godziny lub towarzyszy im krwawienie, plamienie bądź upławy, należy się jak najszybciej udać do lekarza.

17 tydzień ciąży – zdjęcia płodu

Możliwość zobaczenia dziecka podczas badania USG w 17 tygodniu ciąży zazwyczaj jest dla rodziców ważnym momentem, którym chcieliby się podzielić z najbliższymi. Można poprosić lekarza, aby wydrukował zdjęcia, dzięki czemu ta niezwykła chwila zostanie utrwalona. 

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
7
Polecamy
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy?
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy? TVN zdrowie
25 tydzień ciąży – jak powiększyły się waga i brzuch matki?
Ile powinna wynosić waga dziecka?
25 tydzień ciąży – jak powiększyły się waga i brzuch matki? Ile powinna wynosić waga dziecka? TVN zdrowie
33.
tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy
33. tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
20.
tydzień ciąży - waga dziecka i jego wygląd w połowie ciąży
20. tydzień ciąży - waga dziecka i jego wygląd w połowie ciąży Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii