Skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona Hicksa) wskazują na zbliżający się poród i występują w zaawansowanej ciąży. Objawiają się trwającymi przez krótki czas napięciami mięśnia macicy, które przez kobiety odczuwane są jako uczucie spięcia i twardnienia brzucha. Około 20. tygodnia ciąży występują skurcze Alvareza, które są praktycznie nieodczuwalne, natomiast po 20. tygodniu ciąży występują prawidłowe skurcze przepowiadające ciążę, których odkrywcą jest Braxton Hicks (stąd ich nazwa). Przygotowują macicę do porodu, ale nie są na tyle silne, aby zapoczątkować akcję porodową.
Ile tygodni przed porodem zaczynają się skurcze przepowiadające?
Każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, na ile przed porodem pojawiają się bolesne skurcze przepowiadające i umieć odróżnić je od skurczów porodowych. Od połowy drugiego trymestru pojawiają się skurcze Alvareza. Są niebolesne, delikatne i wynikają z rozciągania się włókien mięśniowych macicy. Często kobiety w ogóle ich nie odczuwają, ale nie oznacza to braku skurczów porodowych – występują zawsze, jednak mogą być bardzo słabe.
Prawidłowe skurcze przepowiadające ciążę, czyli skurcze Braxtona Hicksa, występują po 20. tygodniu ciąży. Są bardziej odczuwalne niż skurcze Alvareza, a pod koniec ciąży mogą być bolesne.
Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?
Skurcze przepowiadające Alvareza mogą wywoływać lekki dyskomfort i uczucie twardnienia brzucha w różnych miejscach. Ich siła nie wzrasta i nie maleje, pojawiają się nagle, ponieważ zwykle są efektem wysiłku lub gwałtownego ruchu. Ustępują po chwilowym odpoczynku, rozluźnieniu i kilku głębokich wdechach. Są nieregularne, niebolesne i lekkie. Nie trzeba się nimi przejmować, ponieważ nie zwiastują rozpoczęcia akcji porodowej. Z reguły nie są odczuwalne.
Skurcze Braxtona Hicksa występują zwykle w ostatnich miesiącach ciąży – po 20. tygodniu. Wynikają z napinania się macicy, która przygotowuje się w ten sposób do skurczów porodowych. Zadaniem skurczów przepowiadających jest wzmocnienie mięśni macicy. Od skurczów Alvareza różnią się tym, że są znacznie bardziej dokuczliwe i silniejsze. Bolesne i częste skurcze przepowiadające są szczególnie uciążliwe dla kobiet, które są w ciąży po raz kolejny. Trwają kilka minut i są dosyć regularne – występują co jakiś czas, nawet przez kilka godzin. Silne skurcze przepowiadające można złagodzić, zmieniając pozycję, rozluźniając się i głęboko oddychając.
Skurcze przepowiadające a skurcze porodowe
Regularne skurcze przepowiadające nasilają się wraz ze zbliżaniem się terminu porodu. Im bliżej do rozwiązania, tym są silniejsze i częstsze. Nie prowadzą do rozwoju akcji porodowej. Po 36. tygodniu ciąży mogą być bardzo bolesne, ale nie prowadzą do skracania szyjki macicy. Przypominają trochę bóle menstruacyjne – ból odczuwany jest głównie w dole brzucha, niekiedy także w krzyżu, kroczu, udach i w pachwinach. Mogą być regularne lub nieregularne, zwykle występują nie częściej niż co 5 minut i trwają około 15–30 sekund. Od skurczów porodowych różnią się tym, że nie nasilają się z czasem i po około 1–2 godzinach zupełnie mijają. Wraz ze zbliżającym się porodem skurcze przepowiadające mogą trwać nawet do 2 minut i pojawiać się kilka razy w ciągu dnia. Nie towarzyszą im inne objawy, takie jak odejście czopa śluzowego, biegunka, plamienie czy odejście wód płodowych.
Skurcze porodowe są regularne, a odstępy czasu między nimi są coraz krótsze. Cechują się rozległością i bolesnością, ulegają nasileniu. Obejmują brzuch, podbrzusze, okolice lędźwiowe i krzyżowe. Zwykle na kilka dni przed porodem można zaobserwować kilka dodatkowych objawów, do których zalicza się:
- plamienia,
- biegunkę,
- odejście czopa śluzowego.
Bardzo typowa dla skurczów porodowych jest zmiana natężenia bólu w czasie trwania skurczu – ból narasta aż do osiągnięcia szczytu, a następnie ustępuje. Typowe dla skurczów porodowych jest odejście wód płodowych.
Kiedy skurcze przepowiadające powinny zaniepokoić?
Nie każde skurcze pojawiające się w ciąży to skurcze przepowiadające. Z lekarzem należy skontaktować się, jeśli skurcze są tak bolesne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Mogą one doprowadzić do przedwczesnego porodu, dlatego kobieta powinna być zbadana przez lekarza, który zadecyduje o podaniu leków.
Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy brzuch twardnienie często i na bardzo długo. Jeśli do tego pojawią się takie objawy, jak plamienie, gorączka, złe samopoczucie czy krwawienie z dróg rodnych, przyszła mama powinna udać się do szpitala. Na miejscu lekarz skontroluje jej stan i wykona wszelkie niezbędne badania.