Pieczenie penisa rozpoczyna się zazwyczaj od pieczenia napletka, z czasem uczucie to nasila się również podczas stosunku i mikcji. Zapalenie cewki moczowej bez szczypania może wskazywać na zwykłe przeziębienie. Pieczenie w penisie oraz żołędzi zwiastuje na ogół problemy z grzybicą. Pojawiające się na powierzchni prącia grudki i pęcherzyki to zmiany spowodowane przez choroby weneryczne.
Pieczenie penisa – co może oznaczać?
Swędzenie i pieczenie penisa może stanowić objaw izolowany, co wskazuje na delikatną infekcję niewymagającą na ogół leczenia. Z takiego typu niewielkich infekcji organizm potrafi radzić sobie sam. Kiedy jednak pieczenie prącia przebiega z opuchlizną, widocznym zaczerwieniem, wydzieliną z cewki moczowej, a nawet krwią, powinno wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza specjalisty. Pieczenie penisa po stosunku może być efektem uczulenia na materiały z których wykonywane są prezerwatywy, środki plemnikobójcze, jak również lubrykanty.
Schorzenia, które najczęściej objawiają się uporczywym szczypaniem podczas oddawania moczu, to:
- infekcje przenoszone są drogą płciową: kiła, opryszczka penisa, rzeżączka i chlamydia,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- zapalenie gruczołu krokowego,
- alergie na środki piorące, kosmetyki, leki czy środki antykoncepcyjne,
- priapizm,
- grzybice i liszaje,
- mechaniczne urazy prącia.
Pieczenie penisa: diagnozowanie chorób
Jakakolwiek zmiana wyglądu penisa, uczucie pieczenie penisa po seksie, wyciek ropny lub krwawo-ropny, swędząca wysypka i problemy z ciągłością strumienia moczu powinny być w trybie natychmiastowym zgłoszone lekarzowi – urologowi. Specjalista przeprowadzi początkowo wywiad podmiotowy, zapyta o rodzaj i ilość przyjmowanych leków, częstotliwość współżycia, liczbę partnerów seksualnych oraz stosowane używki. Następnym krokiem jest badanie przedmiotowe, polegające na wizualnej ocenie schorzenia. To jednak nie wystarczy, aby postawić ostateczną diagnozę. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo trafnej oceny choroby, należy wykonać szereg badań laboratoryjnych: oddać mocz na posiew, wykonać ultrasonografię (USG) pęcherza i miednicy oraz dokładnie zbadać prostatę. Swędzenie i pieczenie penisa może być symptomem wielu poważnych chorób, np. raka prostaty. Kiedy diagnoza nie jest do końca oczywista, urolog może podjąć decyzję o cystoskopii. Badanie to jest wyjątkowo niekomfortowe dla mężczyzn, ponieważ zakłada wprowadzenie przez cewkę moczową do pęcherza urządzenia zwanego cystoskopem. Badanie wziernikowe pomaga ocenić stan błony śluzowej we wnętrzu pęcherza moczowego.
Czytaj także: Jakie są choroby penisa i ich powikłania? Jak je leczyć?
Swędzenie i pieczenie penisa – wirusy i grzyby
Częstą przyczyną zakażeń bakteryjnych jest niedostateczna higiena miejsc intymnych. Masy zrogowaciałego naskórka, zalegającego moczu i nasienia a także potu pod napletkiem są doskonałą pożywką dla bakterii oraz grzybów. Pieczenie penisa po wytrysku oznaczać może również grzybicę spowodowaną przez drożdżaka z rodziny Candida. Na początkowych etapach infekcji przebiega ona bez wyraźnych objawów. Na kolejnym etapie mogą pojawić się niepokojąco wyglądające plamy na penisie, zazwyczaj o czerwonym zabarwieniu. Na powierzchni tych zmian obserwuje się czasami małe pęcherzyki, które wypełnione są płynem. Przy grzybicy prącia pojawia się białawy nalot na skórze o nieprzyjemnym zapachu, prowadzący do przeczosów, czyli wyraźnych braków w naskórku. Biały nalot jest główną przyczyną swędzenia i szczypania. Skóra prącia staje się bardzo wysuszona, co porównać można do atopowego zapalenia skóry. Suchości towarzyszy zaczerwienienie i uczucie ściągnięcia skóry, która zaczyna się łuszczyć. Do stulejki doprowadza czasami wysięk o grudkowatej masie i specyficznym fetorze. Grzybica narządów intymnych mężczyzn skutkuje silnym bólem przy wydalaniu moczu oraz stosunku seksualnym.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o budowie męskiego układu rozrodczego:
Zarażenie się drogą płciową krętkiem bladym prowadzi do rozwoju kiły. Pierwszym objawem jest pojawienie się małej grudki na penisie, która z czasem powiększa się i ulega owrzodzeniu. Następnie wykształca się osutka kiłowa, co przypomina różowe plamy. Wirus brodawczaka ludzkiego powoduje u mężczyzn kłykciny kończyste umiejscawiające się pod napletkiem lub w okolicy odbytu. Zakażenie opryszczką ludzką objawia nie tylko pieczeniem penisa, ale i pojawieniem się na nim wypełnionych bezbarwną treścią pęcherzyków, które mają tendencję do tworzenia skupisk. Pęcherze te pękają i tworzą małe, ale bolesne strupki i ranki.
Leczenie pieczenia i swędzenia prącia standardowo leczy się maściami i żelami o działaniu przeciwgrzybiczym, np. klotrimazolem. W niektórych sytuacjach leczenie dermatologiczne wspomaga się farmakologicznym – doustnymi lekami w zaawansowanych stadiach choroby. Średni okres leczenia wynosi od tygodnia do około miesiąca.
Czytaj także: Ćwiczenia penisa – jakie dają efekty i jak je wykonywać?