Prezerwatywa jest jednocześnie środkiem antykoncepcyjnym i środkiem chroniącym przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To bardzo ważne i o tym należy pamiętać - jeśli partner nie chce założyć prezerwatywy, wypij szklankę wody zamiast. Seks w prezerwatywie to podstawa, przynajmniej do czasu, aż oboje wymienicie się kompletami badań potwierdzających brak chorób. Jakie choroby są przenoszone drogą płciową?
-
AIDS
-
Kiła (syfilis)
-
Rzeżączka (tryper)
-
Rzęsistkowica
-
Chlamydioza
-
Żółtaczka zakaźna typu B i C
-
Opryszczka
Pamiętaj, że tego typu chorobami możesz zarazić się także podczas seksu oralnego i analnego. Tego rodzaju seks również należy uprawiać z zabezpieczeniem. Tylko jakim? I tu przechodzimy do różnych rodzajów prezerwatyw:
-
prezerwatywy lateksowe - są najpowszechniejsze na rynku, ale mogą uczulać. Lateks, czyli kauczuk, zmniejsza także doznania mężczyzn, ponieważ jest dość gruby;
-
prezerwatywy nielateksowe - wykonane z syntetycznej żywicy AT-10 lub polizoprenu, co sprawia, że prezerwatywa jest prawie niewyczuwalna;
-
prezerwatywy nawilżane - są pokryte lubrykantem na zewnątrz i w środku;
-
prezerwatywy do seksu analnego - wykonane z grubszego lateksu i pokryte lubrykantem, aby ułatwić stosunek;
-
prezerwatywy z wypustkami - mają prążkowaną powierzchnię, co ma potęgować doznania. Teoretycznie mają pomóc kobiecie w osiągnięciu orgazmu. Na rynku można znaleźć prezerwatywy z wypustkami u podstawy, mają one stymulować łechtaczkę w trakcie seksu;
-
prezerwatywy przedłużające stosunek - są pokryte benzokainą, która ma opóźnić wytrysk;
-
prezerwatywy z żelem chłodzącym lub rozgrzewającym;
-
prezerwatywy smakowe i zapachowe - stworzone z myślą o seksie oralnym;
-
prezerwatywy w różnych kształtach dla intensyfikacji doznań.
Wybór prezerwatyw jest ogromny, ale trzeba pamiętać, że głównym zadaniem prezerwatywy jest ochrona przez niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Prezerwatywy męskie mają 98 proc. skuteczności przy użyciu ich zgodnie ze wszystkimi zaleceniami producenta, zaś przy używaniu ich bez zastosowania się do wszystkich reguł - 82 proc. Dla porównania prezerwatywy żeńskie (umieszczane w pochwie) mają odpowiednio 95 proc. i 79 proc. skuteczności.
Rozmiary prezerwatyw
Prezerwatywy dostępne w sklepach są w rozmiarze standardowym i takie zwykle wystarczą. Powinny przylegać do członka i nie mogą się zsuwać, zatem będą odrobinę uciskały. Standardowa prezerwatywa przewidziana została na członek o średniej długości ok. 14 cm podczas wzwodu, co oznacza, że rozmiar prezerwatywy wynosi 180 mm długości i ok. 53 mm w obwodzie.
Na polskim rynku do największych należy Durex Comfort XL, liczący 218 mm długości i 63 mm w obwodzie. Prezerwatywy o większych rozmiarach oznaczane są zwykle poprzez dodanie do nazwy "XL" lub "XXL", analogicznie przy mniejszych rozmiarach będzie to"Fit", "Close Fit".
Prezerwatywy produkowane są w trzech rozmiarach i wprowadzane na rynek w zależności od miejsca. I tak jest to rozmiar L (afrykański), M (europejski) i S (azjatycki).