Z badań przeprowadzonych w Iranie przez zespół naukowców z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Teheranie, Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem we Francji, Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, Narodowego Instytutu Raka w USA, Icahn School of Medicine w Mount Synaj w USA i University of Cambridge w Wielkiej Brytanii i sfinansowanych przez Cancer Research UK, National Cancer Institute w USA, Teheran University of Medical Sciences, World Cancer Research Fund oraz Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem na grupie ponad 50 000 osób odkryto zależność między piciem gorących napojów a rozwojem raka przełyku.
Pacjenci, którzy pili 700 ml (około 2 do 3 kubków) czarnej herbaty dziennie w temperaturze 60 stopni Celsjusza lub wyższej, prawie dwukrotnie częściej chorowali na raka przełyku w ciągu 10 lat obserwacji w badaniu, w porównaniu z ludźmi, którzy pili herbatę w niższych temperaturach. W badaniach skupiono się na nowotworze najczęściej występującym w Iranie, czyli raku płaskonabłonkowym, który zwykle występuje w środkowym i górnym przełyku.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie International Journal of Cancer.
Rak płaskonabłonkowy przełyku
Ten typ nowotworu jest bardzo rzadki. W populacji wysokiego ryzyka, gdzie picie bardzo gorącej herbaty jest niezwykle powszechne, tylko u 0,6 proc. badanych nowotwór rozwinął się. Picie gorącej herbaty może zwiększyć ryzyko, które wyniesie od mniej niż 1 proc. do 1,2 proc. Jest to nadal mniejsze ryzyko niż to, które wynika z picia alkoholu, palenia tytoniu, a także niewłaściwej diety.
Co ciekawe głównymi czynnikami ryzyka raka przełyku w Wielkiej Brytanii są palenie tytoniu, picie alkoholu, otyłość i refluks kwasowy, w szczególności stan zwany przełykiem Barretta. Chociaż Anglia słynie z picia herbaty, nie jest ona wymieniana wśród czynników wpływających na rozwój raka przełyku (w Wielkiej Brytanii najpowszechniejszym rakiem przełyku jest gruczolakorak). Może to wynikać z faktu picia herbaty w rozsądnej temperaturze, czyli nie bardzo gorącej.
Zobaczcie, czy warto pić herbatę? Co nam to daje? Odpowiedź na filmie:
Źródło:
Drinking very hot tea linked with risk of 1 type of oesophageal cancer