Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pęknięte naczynko w oku – czy domowe sposoby wystarczą?
menu
Polub nas na Facebooku

Pęknięte naczynko w oku – czy domowe sposoby wystarczą?

oko

Fot.: Dougal Waters / Getty Images

Czerwone, rozlane naczynko w oku to powszechna przypadłość, która najczęściej ustępuje samoistnie. Wynika z delikatności i podatności naczyń krwionośnych oka na uszkodzenia i krwawienie.

Pęknięte naczynko w oku przytrafiło się z pewnością każdemu i nie wymagało konsultacji lekarskiej. Pęknięte naczynko i krwiak, który w związku z tym powstaje, z reguły mijają samoistnie, nie pozostawiając trwałych powikłań. Zwykle nie potrzeba też specjalistycznych terapii. Najczęściej wystarczą domowe sposoby leczenia, jednak przypadki takie, jak nawracające pękanie naczynek w oku czy rozlane pęknięte naczynko wymagają konsultacji okulistycznej.

Czym są pękające naczynka w oku?

Pękające naczynka krwionośne i wynikający z tego faktu wylew podspojówkowy mają wiele przyczyn. Mogą to być czynniki zarówno miejscowe, jak i układowe.

Gałka oczna, a konkretnie jej ściana, ma warstwową budowę. Z zewnątrz pokrywa ją twardówka przechodząca z przodu w rogówkę. Kolejną warstwę stanowi naczyniówka, która ku przodowi przechodzi w ciałko rzęskowe oraz tęczówkę. Wewnętrzną warstwą jest siatkówka. Gałka oczna dodatkowo pokryta jest spojówką, czyli najbardziej zewnętrzną warstwą. Pęknięte naczynko w oku powoduje miejscowe zaczerwienienie. To krwawienie widać na twardówce, która jest biała. Takie pęknięte naczynko określane jest wylewem podspojówkowym. Osoby mające pęknięte naczynko najczęściej nie mają żadnych innych objawów poza miejscowym zaczerwienieniem. Czasami pojawia się tylko niewielki dyskomfort. Dlaczego pękają naczynka w oku? Oko jest bardzo dobrze ukrwione, a naczynia krwionośne mają niewielką średnicę, są drobne, delikatne, i bardzo podatne na uszkodzenia. Warunkują to czynniki genetyczne, hormonalne, wiek, jak również współistniejące schorzenia ogólnoustrojowe.

Jak ćwiczyć wzrok? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak ćwiczyć wzrok? Źródło: 36,6

Od czego pękają naczynka w oku?

Przyczyn pęknięcia naczynka jest wiele. Dochodzi do niego szczególnie w stanach zwiększonego ciśnienia w naczynkach żylnych oka. Bardzo często następuje to na skutek nasilonych wymiotów, przeciążenia, nadmiernego wysiłku fizycznego, kaszlu i kichania. Inne przyczyny krwawienia podspojówkowego to: niewłaściwe noszenie soczewek kontaktowych, zapalenie spojówek (Coxsackie, adenowirusy, enterowirusy), urazy gałki ocznej i oczodołu, guzy oczodołu, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 i współistnienie mikro- i makroangiopatii, małopłytkowość, niedokrwistość, białaczka, mocznica, zaburzenia funkcji śledziony, urazy wielonarządowe, niektóre leki.

Pęknięte naczynko w oku u dziecka

Pęknięte naczynko w oku dziecka również może być konsekwencją infekcji, lecz pojawia się też na skutek negatywnego wpływu czynników zewnętrznych na narząd wzroku – promieniowania czy zanieczyszczeń. Bardzo często naczynko w oku pęka w wyniku nadwyrężenia wzroku poprzez zbyt długie przesiadywanie przed monitorem komputera czy też wielogodzinne uczenie się.

Rozpoznanie pękniętego naczynka w oku

Nie zawsze konieczne jest wykonanie badań dodatkowych. Jeśli jednak lekarz uzna, że jest to wskazane, może zlecić przede wszystkim badania krwi. Ze względu jednak na to, że pęknięte naczynko w oku widać, nie potrzeba żadnych badań specjalistycznych, by je rozpoznać. Jednak w momencie, gdy problem pękniętego naczynka nawraca, konieczna jest konsultacja okulistyczna. Wizyta u okulisty jest nieunikniona, jeśli pęknięte naczynko to konsekwencja urazu, jak również gdy pojawiają się dodatkowe dolegliwości – zaburzenia widzenia, obniżenie ostrości wzroku czy ból gałki ocznej. Kiedy problem pękających naczynek narasta, współistnieją inne choroby jak cukrzyca, które predysponują do mikroangiopatii, wykonuje się USG gałki ocznej celem wykluczenia innych patologii.

Domowe sposoby na pęknięte naczynko w oku

Pęknięte naczynko w oku najczęściej wchłania się samoistnie w przeciągu 14 dni. Nie wymaga żadnego specjalistycznego leczenia. Należy oszczędzać oko, odpowiednio długo spać i maksymalnie ograniczać czas spędzony przed sztucznymi źródłami światła w postaci telewizorów, komputerów czy telefonów. W przypadku odczucia podrażnienia spojówki warto stosować preparaty sztucznych łez w formie kropli nawilżających. Niewskazane są domowe metody w postaci okładów z rumianku czy herbaty. Z suplementów najbardziej polecane jest wapno i witamina C.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
5
Polecamy
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Co zrobić w przypadku opuchniętych powiek rano?
Jakie są ich przyczyny?
Co zrobić w przypadku opuchniętych powiek rano? Jakie są ich przyczyny? Dzień Dobry TVN
Wylew w oku –przyczyny, objawy i leczenie
Wylew w oku –przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Czerwona plamka na oku.
Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia